Mužovi odmietli transplantovať pečeň. Pred jasnou smrťou ho zachránili jeho psy
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Mužovi odmietli transplantovať pečeň. Pred jasnou smrťou ho zachránili jeho psy

Inšpiratívny a emotívny príbeh Zacha Skowa sa odohral v Kalifornii.

— Foto: Pexels

SACRAMENTO 7. júla - Pred jedenástimi rokmi trpel ochorením pečene a lekári ho odmietli zaradiť do zoznamu čakateľov na transplantáciu, dnes má ženu a dieťa a pomáha psom pred utratením. Američan Zach Skow má tridsaťdeväť rokov a jeho životný príbeh je hodný knižného spracovania.

Pomohli mu psy

Pred rokmi bol Zach závislý na drogách a alkohole, čo postupne viedlo k rôznym zdravotným ťažkostiam a ochoreniam. Jeho pečeň vplyvom toľkého množstva omamných látok a ich účinkov nefungovala správne a Zach potreboval darcu. Muži v plášťoch ho však odmietli zapísať na zoznam ľudí čakajúcich na transplantáciu, a to z dôvodu jeho závislosti. Zostávali mu tri mesiace života a Zach sa rozhodol bojovať.

Svojich troch psov bral na pravidelné prechádzky, športoval a sústredil sa na zdravú životosprávu, nie na alkohol či drogy. Sám tvrdí, že to boli práve jeho psy, kto ho hnal ďalej. „Zakaždým, keď som mal pochybnosti, ľutoval sa alebo sa chcel zabiť, vzal som ich a šli sme sa prejsť do hôr,“ opisuje svoje hrozivé spomienky pre portál Parade.

Onedlho sa ukázalo, že jeho fyzický stav sa zlepšuje, preto začal priberať ďalších psov a vytvoril akúsi pestúnsku svorku. Doktori boli prekvapení, keď vysvitlo, že Zach už žiadnu novú pečeň nepotrebuje. Tá stará sa zregenerovala a radili mu, aby s aktivitami so psami neprestával, pretože mu očividne prospievajú.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tonight’s event at the White House was all about second chances! I was in a small gathering of 50 or so Individuals and organizations who work diligently to help provide a path to the redemption for our incarcerated brothers and sisters. With my second chance, we started Marley’s Mutts. Give these Americans a second chance and they may go on to leave their own positive impact on the world. One thing is for sure: we spend nearly 200 billion dollars a year locking people up and giving them virtually no path to redemption. Our country and our people deserve chnage and I’m hopeful and confident we are on the right track! Our program has graduated close to 300 men, 15 of whom have been released from prison, none of whom have gone back! On top of that, the majority of our liberated graduates are working as professionals in the pet services industry! Head over to MarleysMutts.org and make your impact by supporting our organization and worthy and effective mission!

Príspevok, ktorý zdieľa Pawsitive Change Program (@pawsitivechangeprogram),

Psy ako nástroj nápravy

Založil program Pawsitive Change (paw - labka + positive - pozitívna, change - zmena), ktorý funguje v piatich kalifornských väzeniach. Ich obyvateľom sú zverení do opatery odvrhnutí psíkovia a po niekoľkých mesiacoch dostanú certifikát, že sú spôsobilí na adopciu (tie psy, samozrejme). Zach verí, že rovnako ako štvornohí miláčikovia pomohli jemu, pomôžu aj iným delikventom a povzbudia ich, aby v sebe našli vôľu a silu zmeniť svoj život. Preto ich nazýva chlpatou medicínou.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…