Väčšina žien sa nakazí vírusom, ktorý môže spôsobiť rakovinu. Pritom by ho odhalila jednoduchá vec
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Väčšina žien sa nakazí vírusom, ktorý môže spôsobiť rakovinu. Pritom by ho odhalila jednoduchá vec

Len 38 % žien chodí pravidelne na preventívne prehliadky, ktoré dokážu odhaliť aj vírus HPV. Počas života sa s ním stretne až 80 % žien. V prípade, že sa nediagnostikuje a nelieči, môže spôsobiť až rakovinu krčka maternice.

BRATISLAVA, 9. júl - S ľudským papilomavírusom (HPV) sa infikuje počas života viac ako 80 % žien. Infikujú sa ním, samozrejme, aj muži, pretože sú jeho prenášačmi. HPV spôsobuje najskôr predrakovinový stav, ktorý v prípade, že sa nediagnostikuje a nelieči, prejde za niekoľko rokov v prípade žien až do rakoviny krčka maternice.

Pre včasnú diagnostiku predrakovinových stavov na krčku maternice u žien sú dôležité preventívne gynekologické prehliadky a ich dostatočná informovanosť o tejto problematike. Niekedy sa s týmto vírusom vie imunitný systém vyrovnať aj sám.

Ak je imunitný systém výkonný, je väčšia pravdepodobnosť, že sa človek tohto vírusu zbaví. „To sa stáva najmä u mladých ľudí, ktorí majú výkonnejší imunitný systém,“ vysvetľuje onkogynekológ MUDr. Ladislav Masák, CSc, prednosta kliniky gynekologickej onkológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.

Prítomnosť HPV sa zisťuje sterom z krčka maternice pri odbere buniek z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Význam to však má u žien vo veku nad 30-35 rokov. Takto sa zisťuje hlavne stav buniek na krčku maternice. „Hlavným prínosom cytologického vyšetrenia je zistiť, či vírus spôsobuje nejaké zmeny na krčku maternice – či na krčku maternice už je prítomný nejaký stupeň predrakovinového stavu,“ hovorí Masák v rozhovore pre Dobré noviny.

Primárnou prevenciou rakoviny krčka maternice je očkovanie proti HPV, sekundárnou zas cytologické vyšetrenie, ktorým sa zisťuje prítomnosť predrakovinového stavu. „Najúčinnejšie je očkovanie u dievčat, ale aj chlapcov vo veku 13-14 rokov, pretože ich imunitný systém je taký výkonný, že ich telo vyprodukuje po zaočkovaní takú vysokú hladinu protilátok, ktorá bude chrániť zaočkovaného po celý život a nebude sa musieť v budúcnosti preočkovávať."

Spodná veková hranica na očkovanie je deväť rokov, horná nie je určená. V súčasnosti zdravotné poisťovne hradia vakcínu v plnej výške 13-ročným dievčatám aj chlapcom.

Štatistiky hovoria, že v súčasnosti chodí na pravidelné preventívne gynekologické prehliadky asi 38 % žien. Toto číslo sa vypočítalo len z tých žien, ktoré majú zvoleného svojho gynekológa. Tie, ktoré ho nemajú, sa do štatistiky nezapočítavajú, preto je počet žien, ktoré nechodia na preventívne gynekologické prehliadky, vysoký.

Viac sa dozviete v priloženom videorozhovore.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…