Väčšina žien sa nakazí vírusom, ktorý môže spôsobiť rakovinu. Pritom by ho odhalila jednoduchá vec
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Väčšina žien sa nakazí vírusom, ktorý môže spôsobiť rakovinu. Pritom by ho odhalila jednoduchá vec

Len 38 % žien chodí pravidelne na preventívne prehliadky, ktoré dokážu odhaliť aj vírus HPV. Počas života sa s ním stretne až 80 % žien. V prípade, že sa nediagnostikuje a nelieči, môže spôsobiť až rakovinu krčka maternice.

BRATISLAVA, 9. júl - S ľudským papilomavírusom (HPV) sa infikuje počas života viac ako 80 % žien. Infikujú sa ním, samozrejme, aj muži, pretože sú jeho prenášačmi. HPV spôsobuje najskôr predrakovinový stav, ktorý v prípade, že sa nediagnostikuje a nelieči, prejde za niekoľko rokov v prípade žien až do rakoviny krčka maternice.

Pre včasnú diagnostiku predrakovinových stavov na krčku maternice u žien sú dôležité preventívne gynekologické prehliadky a ich dostatočná informovanosť o tejto problematike. Niekedy sa s týmto vírusom vie imunitný systém vyrovnať aj sám.

Ak je imunitný systém výkonný, je väčšia pravdepodobnosť, že sa človek tohto vírusu zbaví. „To sa stáva najmä u mladých ľudí, ktorí majú výkonnejší imunitný systém,“ vysvetľuje onkogynekológ MUDr. Ladislav Masák, CSc, prednosta kliniky gynekologickej onkológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.

Prítomnosť HPV sa zisťuje sterom z krčka maternice pri odbere buniek z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Význam to však má u žien vo veku nad 30-35 rokov. Takto sa zisťuje hlavne stav buniek na krčku maternice. „Hlavným prínosom cytologického vyšetrenia je zistiť, či vírus spôsobuje nejaké zmeny na krčku maternice – či na krčku maternice už je prítomný nejaký stupeň predrakovinového stavu,“ hovorí Masák v rozhovore pre Dobré noviny.

Primárnou prevenciou rakoviny krčka maternice je očkovanie proti HPV, sekundárnou zas cytologické vyšetrenie, ktorým sa zisťuje prítomnosť predrakovinového stavu. „Najúčinnejšie je očkovanie u dievčat, ale aj chlapcov vo veku 13-14 rokov, pretože ich imunitný systém je taký výkonný, že ich telo vyprodukuje po zaočkovaní takú vysokú hladinu protilátok, ktorá bude chrániť zaočkovaného po celý život a nebude sa musieť v budúcnosti preočkovávať."

Spodná veková hranica na očkovanie je deväť rokov, horná nie je určená. V súčasnosti zdravotné poisťovne hradia vakcínu v plnej výške 13-ročným dievčatám aj chlapcom.

Štatistiky hovoria, že v súčasnosti chodí na pravidelné preventívne gynekologické prehliadky asi 38 % žien. Toto číslo sa vypočítalo len z tých žien, ktoré majú zvoleného svojho gynekológa. Tie, ktoré ho nemajú, sa do štatistiky nezapočítavajú, preto je počet žien, ktoré nechodia na preventívne gynekologické prehliadky, vysoký.

Viac sa dozviete v priloženom videorozhovore.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…