Dobré noviny
Tréner: Deti musia byť aj na počítači. Je úloha rodičov, aby ich brali von a motivovali k športu
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Tréner: Deti musia byť aj na počítači. Je úloha rodičov, aby ich brali von a motivovali k športu

Podľa najnovšej medzinárodnej lekárskej štúdie až tretina jedenásťročných slovenských detí trpí obezitou. Čo spôsobilo túto nepriaznivú štatistiku? Môže za to zlá životospráva či nedostatok pohybu? O tom a mnohom inom sme sa rozprávali s kondičným trénerom Štefanom Michalčinom.

BRATISLAVA 29. júna - Pohybová aktivita detí a mladých neustále klesá. Príčinou sú najmä počítačové hry, sociálne siete, ale aj komfortný spôsob života.

Deti musia mať základy 

Tréneri sa pri športovej výchove stretávajú s deťmi, ktorým chýbajú základy. Niektoré z nich nevedia urobiť ani kotúľ vpred. Vhodnou je práve všeobecná pohybová príprava. „Zahŕňa základy gymnastiky, pohybových a loptových hier, základy úpolov, ale aj cvičenia na zlepšenie mobility pohybového aparátu,“ povedal kondičný tréner Štefan Michalčin s tým, že dieťa by si malo približne do desiatich rokov vyskúšať rôzne druhy športov a až potom sa špecializovať na konkrétny.

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

Pri športovej výchove zohráva dôležitú úlohu práve rodič. Mal by ísť svojej ratolesti príkladom. „Problémom je, že sa rodičia vidia vo svojich deťoch. Nie je však správne, ak si rodič plní sny prostredníctvom svojho dieťaťa, pretože ho daný šport nemusí baviť a môže byť nešťastné,“ objasnil. 

Každé dieťa je jedinečné 

Šport je ideálnou formou, ako si nájsť kamarátov, byť súčasťou kolektívu, zabaviť sa a urobiť niečo pre svoje zdravie. „Okrem toho sa deti učia, že cieľavedomou prácou dosiahnu výsledok. Pochopia, že za svojím snom musia ísť, a to im pomôže aj v bežnom živote, pretože nikto nedostane nič zadarmo," skonštatoval. 

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

Každé dieťa má podľa trénera talent na určitý šport, treba ho však rozvíjať od útleho detstva. „Ak dieťa nemá talent napríklad na gymnastiku, je úspešné v inom športe. Každé je však jedinečné,“ dodal s tým, že talent tvorí len percento úspechu, dôležitá je tvrdá práca.

Celý rozhovor so Štefanom Michalčinom si môžete pozrieť vo videu. 

Už ste čítali?