Tomáš Klus nahráva album Klusymfonie s Janáčkovou filharmóniou
TASR
TASR

Tomáš Klus nahráva album Klusymfonie s Janáčkovou filharmóniou

Výsledok si fanúšikovia budú môcť vypočuť aj na jedinom spoločnom koncerte tento rok na Slovensku 1. decembra v bratislavskej AXA aréne Národného tenisového centra.

Tomáš Klus, archívna snímka. — Foto: Karol Jagoš, TRIO Production

Bratislava 27. júna (TASR) - Úspešná spolupráca Tomáša Klusa, jeho Cílovej skupiny a Janáčkovej filharmónie Ostrava pokračuje. Začala sa vo februári minulého roka koncertom v Dolných Vítkoviciach. V týchto dňoch vzniká prvý spoločný album Klusymfonie s piesňami Tomáša Klusa v aranžmánoch pre symfonický orchester. Výsledok si fanúšikovia budú môcť vypočuť aj na jedinom spoločnom koncerte tento rok na Slovensku 1. decembra v bratislavskej AXA aréne Národného tenisového centra. TASR o tom informovala PR manažérka Andrea Čurná.

Prvé spoločné nakrúcanie prebiehalo od 12. do 15. mája, do predaja sa album dostane v priebehu novembra spolu s pripravovaným turné Klusymfonie. Čakanie si fanúšikovia Tomáša Klusa a filharmonikov skrátia aj videoklipom k jednej z piesní. Ten vznikol v priebehu nahrávania albumu a bude onedlho zverejnený. Turné Klusymfonie sa začne 26. novembra v Dolnej oblasti Vítkovice a pokračovať bude koncertmi v Brne (29. 11.), Bratislave (1. 12.), Pardubiciach (3. 12.) a ukončené bude koncertom v Prahe (4. 12.).

Tomášovi Klusovi pripravil netradičné aranžmány na albume, vrátane doteraz nenahraných úprav noviniek z aktuálneho albumu SpOlu, člen Cílovej skupiny, skladateľ a basgitarista Jan Lstibůrek. Ten sa postaral aj o aranžmány prvého spoločného koncertu s Janáčkovou filharmóniou Ostrava.

„Absolútna voľnosť, ktorú som od Tomáša dostal pre tvorbu symfonických aranžmánov, je skvelá a zároveň zaväzujúca. Snažili sme sa na skladby pozrieť novou optikou. Nielen pripísať ďalšie nástroje, ale väčšinu piesní vystavať nanovo tak, akoby vznikali priamo pre stretnutie Cílovej skupiny s Janáčkovou filharmóniou,“ uviedol.

Ostravských filharmonikov počas nahrávania albumu dirigoval Jan Kučera, o hudobnú réžiu sa postaral Petr Gablas a majstrom zvuku bol Jiří Topol Novotný. Vizuál a grafiku turné Klusymfonie spracovali Šimon Kuba a Dana Ledl (Myokard). Janáčkova filharmónia Ostrava má na svojom hudobnom konte aj ďalšie úspešné prierezové projekty so speváčkami, spevákmi a skupinami z rôznych žánrov. Koncertovala s interpretmi ako Jaromír Nohavica, Dan Bárta, Iva Bittová, Čechomor, Vojtěch Dyk a B-Side Band či Ewa Farna.

Tomáš Klus sa tento rok na Slovensko po jarnom turné k albumu SpOlu vráti ešte raz. Koncert bude výnimočným a neopakovateľným zážitkom, pričom jeho fanúšikovia ho v tejto pozícii uvidia na Slovensku vôbec po prvýkrát.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…