Pri Miestnom zastupiteľstve v Petržalke bude o jednu komisiu viac
TASR
TASR

Pri Miestnom zastupiteľstve v Petržalke bude o jednu komisiu viac

Úlohou komisie bude prispievať k riešeniu problémov mobility, dopravnej obslužnosti, dostupnosti, parkovania, cyklodopravy, zastávok MHD, peších chodníkov a investícií na území Petržalky.

Námestie hraničiarov v Petržalke, archívna snímka. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 22. júna (TASR) – Komisií pri Miestnom zastupiteľstve v bratislavskej Petržalke bude po novom o jednu viac. Doterajšia komisia územného plánu, výstavby a dopravy sa totiž rozdelí na dve samostatné komisie a nová komisia bude mať vo svojom portfóliu okrem dopravy aj problematiku mobility a bezbariérovosti. Na júnovom rokovaní o tom rozhodli petržalskí miestni poslanci.

"Prax ukázala, že komisia územného rozvoja a dopravy je natoľko vyťažená agendou územného plánovania, že oblasť dopravy v nej nemá primerané miesto. Je nevyhnutné, aby sa vytvoril útvar, ktorý sa bude systematicky, komplexne a sústavne venovať debarierizácii verejného priestoru na území mestskej časti," uvádza sa v materiáli o vzniku novej komisie. V podobnom režime pritom fungujú komisie aj pri bratislavskom mestskom zastupiteľstve.

Pri opodstatnenosti požiadavky bezbariérového prostredia argumentuje samospráva súčasným demografickým stavom, platnou medzinárodnou a národnou legislatívou a tiež kultúrnym a morálnym statusom spoločnosti. Odvoláva sa zároveň na medzinárodný právny predpis pod názvom Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím a opčný protokol. Ten schválila OSN 13. decembra 2006 a ratifikoval prezident SR 28. apríla 2010.

"Nová komisia by mala obhajovať aj oprávnené záujmy veľkej skupiny obyvateľov tvorených ľuďmi so TŽP, seniormi, rodičmi s kočíkmi, ľuďmi po dočasnom či inom úraze nemajúcich priznanie zdravotného postihnutia, tehotnými mamičkami či ľuďmi s civilizačnými chorobami a cestujúcim s batožinami," poznamenáva mestská časť v dôvodovej správe.

Úlohou komisie bude prispievať k riešeniu problémov mobility, dopravnej obslužnosti, dostupnosti, parkovania, cyklodopravy, zastávok MHD, peších chodníkov a investícií na území Petržalky. A to na základe princípu bezpečnosti, prístupnosti a bezbariérovosti prostredia. Za úlohu bude mať napríklad zmapovať skutočný stav priestorov na území mestskej časti a podávať požiadavky a návrhy riešení. Zároveň by mala pôsobiť aj v oblasti prevencie a odstraňovania bariér a iných súvisiacich problémov a sledovala by dodržiavanie prijatých opatrení.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…