Pri Miestnom zastupiteľstve v Petržalke bude o jednu komisiu viac
TASR
TASR

Pri Miestnom zastupiteľstve v Petržalke bude o jednu komisiu viac

Úlohou komisie bude prispievať k riešeniu problémov mobility, dopravnej obslužnosti, dostupnosti, parkovania, cyklodopravy, zastávok MHD, peších chodníkov a investícií na území Petržalky.

Námestie hraničiarov v Petržalke, archívna snímka. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 22. júna (TASR) – Komisií pri Miestnom zastupiteľstve v bratislavskej Petržalke bude po novom o jednu viac. Doterajšia komisia územného plánu, výstavby a dopravy sa totiž rozdelí na dve samostatné komisie a nová komisia bude mať vo svojom portfóliu okrem dopravy aj problematiku mobility a bezbariérovosti. Na júnovom rokovaní o tom rozhodli petržalskí miestni poslanci.

"Prax ukázala, že komisia územného rozvoja a dopravy je natoľko vyťažená agendou územného plánovania, že oblasť dopravy v nej nemá primerané miesto. Je nevyhnutné, aby sa vytvoril útvar, ktorý sa bude systematicky, komplexne a sústavne venovať debarierizácii verejného priestoru na území mestskej časti," uvádza sa v materiáli o vzniku novej komisie. V podobnom režime pritom fungujú komisie aj pri bratislavskom mestskom zastupiteľstve.

Pri opodstatnenosti požiadavky bezbariérového prostredia argumentuje samospráva súčasným demografickým stavom, platnou medzinárodnou a národnou legislatívou a tiež kultúrnym a morálnym statusom spoločnosti. Odvoláva sa zároveň na medzinárodný právny predpis pod názvom Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím a opčný protokol. Ten schválila OSN 13. decembra 2006 a ratifikoval prezident SR 28. apríla 2010.

"Nová komisia by mala obhajovať aj oprávnené záujmy veľkej skupiny obyvateľov tvorených ľuďmi so TŽP, seniormi, rodičmi s kočíkmi, ľuďmi po dočasnom či inom úraze nemajúcich priznanie zdravotného postihnutia, tehotnými mamičkami či ľuďmi s civilizačnými chorobami a cestujúcim s batožinami," poznamenáva mestská časť v dôvodovej správe.

Úlohou komisie bude prispievať k riešeniu problémov mobility, dopravnej obslužnosti, dostupnosti, parkovania, cyklodopravy, zastávok MHD, peších chodníkov a investícií na území Petržalky. A to na základe princípu bezpečnosti, prístupnosti a bezbariérovosti prostredia. Za úlohu bude mať napríklad zmapovať skutočný stav priestorov na území mestskej časti a podávať požiadavky a návrhy riešení. Zároveň by mala pôsobiť aj v oblasti prevencie a odstraňovania bariér a iných súvisiacich problémov a sledovala by dodržiavanie prijatých opatrení.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…