Dobré noviny
SAV predstaví svoju činnosť v Bratislave na námestí
TASR
TASR

SAV predstaví svoju činnosť v Bratislave na námestí

SAV, archívna snímka.
SAV, archívna snímka. — Foto: TASR/Michal Svítok

Akciu budú sprevádzať aj prednášky pre verejnosť na pripravenom pódiu. Medzi prednášajúcimi bude aj astronóm Aleš Kučera, ktorý predstaví tému Slnko, náš život aj hrozba.

Bratislava 21. júna (TASR) - Počas podujatia Víkend so Slovenskou akadémiou vied (SAV) sa v piatok a sobotu 22. júna predstaví verejnosti viac ako 20 ústavov a vedeckých centier SAV s výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí v Bratislave. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

„Veľkí aj malí si budú môcť vyskúšať experimenty, súťaže a vedomostné kvízy z rôznych oblastí prírodných technických vied a spoločenskovedných oblastí. Pripravené sú aj odmeny a darčeky pre deti a mládež," poznamenala hovorkyňa SAV. Návštevníci uvidia skutočný meteorit, magnetický vláčik, atrakcie z oblasti botaniky, biológie, elektrotechniky a informatiky, uvidia vzácne archeologické a geologické nálezy. Dozvedia sa zaujímavosti o slovenskom jazyku o sociológii a psychológii a mnoho ďalších zaujímavých výsledkov získaných vedcami zo Slovenskej akadémie vied.

Akciu budú sprevádzať aj prednášky pre verejnosť na pripravenom pódiu. Medzi prednášajúcimi bude aj astronóm Aleš Kučera, ktorý predstaví tému Slnko, náš život aj hrozba. Košickí vedci z Ústavu experimentálnej fyziky SAV budú prednášať o vesmírnom výskume a kozmickom inžinierstve. Riaditeľ Elektrotechnického ústavu SAV Vladimír Cambel povie viac o vývoji elektronických súčiastok a jazykovedkyňa Sibyla Mislovičová spresní, ako správne a spisovne používať náš jazyk v praxi.

V piatok sa verejnosti predstaví aj Šimon Mackovjak z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, bude rozprávať o Spacelab – vesmírnom výskume a kozmickom inžinierstve v Košiciach, František Simančík z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV priblíži verejnosti tému, či Môže človek naozaj zmierniť svoje budúce globálne problémy.

Sobotný program odštartuje Milan Ťapajna z Elektrotechnického ústavu SAV na tému Technológie pre 5G siete, pokračovať bude Miroslav Zumrík z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV s témou Korpusy v službách prekladateľa a Pavol Stríženec z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, ktorý povie o spolupráci s CERN-om a jej prínos pre spoločnosť. Program zavŕši prednáška Milana Tyšlera z Ústavu merania SAV s témou Pokročilé technológie na podporu diagnostiky a terapie srdcových ochorení.

Už ste čítali?