Žilina zmodernizuje dve materské školy zásluhou eurofondov
TASR
TASR

Žilina zmodernizuje dve materské školy zásluhou eurofondov

V MŠ Čajakova vznikne nová trieda, v MŠ Trnavská pribudnú dve nové triedy a nová jedáleň.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/František Iván

Žilina 20. júna (TASR) – Mesto Žilina začne modernizovať počas letných prázdnin materské školy (MŠ) Čajakova a Trnavská zásluhou finančných prostriedkov z Integrovaného regionálneho operačného programu. V MŠ Čajakova vznikne nová trieda, v MŠ Trnavská pribudnú dve nové triedy a nová jedáleň. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

Doplnila, že na modernizáciu MŠ Čajakova pôjde približne 488.000 eur. „V rámci projektu sa počíta s vytvorením tretieho nadzemného podlažia, čím sa vytvorí ďalšia trieda. Okrem toho sa plánuje debarierizácia celej budovy. V exteriéri sa doplní výťah pre imobilných a vo vnútorných priestoroch sa vymenia interiérové dvere, vytvoria sa dve bezbariérové toalety, čím sa priestor prispôsobí osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu," vysvetlila Zigová.

„Škôlka má v súčasnosti päť tried, ktoré navštevuje dovedna 84 detí. Modernizáciou sa nám rozšíri kapacita o ďalších 23 detí, čo určite ocenia najmä rodičia," uviedla vedúca odboru školstva a mládeže Mestského úradu (MsÚ) v Žiline Viera Popluhárová. S rekonštrukciou sa podľa nej začne začiatkom júla a bude trvať 12 mesiacov. Počas tejto doby premiestnia škôlkarov do priestorov Základnej školy (ZŠ) Jarná.

Projekt rekonštrukcie MŠ Trnavská vo výške viac ako 681.000 eur zahŕňa okrem rozšírenia kapacít aj prístavbu jedálne so schodiskom, revitalizáciu detského ihriska, stavebno-technické úpravy budovy a jej zateplenie. „Vďaka dvom novým triedam sa rozšíri kapacita škôlky o 50 detí. Vznikne tu tiež jedáleň, ktorá bude prepojená s už jestvujúcou kuchyňou, a do ktorej sa zmestí približne 90 detí," dodala Popluhárová.

Modernizácia zahŕňa tiež debarierizáciu hlavných vstupov do budovy. „Vybudujú sa nové bezbariérové toalety, bezbariérový chodník a pred budovou škôlky sa vytvorí parkovacie miesto pre imobilných. Projekt rovnako počíta aj so zvýšením energetickej efektívnosti budovy prostredníctvom zateplenia stropu a podlahy. Rekonštrukcia MŠ na Trnavskej ulici je naplánovaná na 15 mesiacov, pričom so stavebnými úpravami by sa malo začať na začiatku letných prázdnin," uviedla hovorkyňa mesta Žilina.

„Počas rekonštrukcie bude celá prevádzka škôlky premiestnená do priestorov ZŠ na Limbovej ulici. Snažili sme sa vybrať čo najbližšie lokality a s rodičmi oboch materských škôl sme tieto zmeny prekonzultovali," uzavrela vedúca odboru školstva a mládeže žilinského MsÚ.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…