Rezort dopravy propaguje zateplenie domov s nízkou potrebou energie
TASR
TASR

Rezort dopravy propaguje zateplenie domov s nízkou potrebou energie

MDV SR sa tiež zúčastňuje na podujatí Dni energie a ekológie, v rámci ktorého ide priamo do ulíc Banskej Bystrice, Žiliny a Bratislavy a ľuďom vysvetľuje, ako získať dotácie a ušetriť na energiách.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 18. júna (TASR) – Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR využíva na propagáciu dotácií na zateplenie rodinných domov aj nového príspevku na domy s takmer nulovou potrebou energie všetky komunikačné kanály tak, aby nedošlo k zvýšeniu rozpočtu. Rezort tak reaguje na kritiku organizácie Budovy pre budúcnosť. Tá tvrdí, že znalosť programu na podporu zatepľovania rodinných domov je nízka.

Organizácia sa odvoláva na prieskum agentúry Focus z novembra 2018, z ktorého vyplynulo, že 2 % opýtaných respondentov spontánne pozná tento program. „To by totiž znamenalo zníženie objemu financií určených priamo na dotácie. Cieľom je, aby čo najviac peňazí z kapitoly mohli použiť občania. O vyhlásení výzvy preto informujeme na internetovej stránke ministerstva, na stránke zatepluj.sk, prostredníctvom mediálneho servisu a tiež na každoročnom veľtrhu CONECO,“ informoval v utorok odbor komunikácie rezortu.

MDV SR sa tiež zúčastňuje na podujatí Dni energie a ekológie, v rámci ktorého ide priamo do ulíc Banskej Bystrice, Žiliny a Bratislavy a ľuďom vysvetľuje, ako získať dotácie a ušetriť na energiách. „Dotačný systém zatepľovania funguje u nás od roku 2016, v pondelok (17.6.) bolo spustené podávanie žiadostí v ďalšom kole. Od 8.00 h do 14.00 h prišlo vyše 60 žiadostí,“ spresnil odbor komunikácie.

„Na potrebu riadnej propagácie programu upozorňujeme ministerstvo od roku 2016 a aj počas rokovaní v tomto roku. Je poľutovaniahodné, že ministerstvo za tri roky nedokázalo zorganizovať propagačnú kampaň. Jej náklady pritom odhadujeme na desiatky tisíc eur a na príspevky je vyčlenených 30 miliónov,“ uviedla riaditeľka organizácie Kateřina Chajdiaková.

Program má podľa organizácie veľký potenciál a môže pomôcť reálne až tisícke domácností namiesto stovke, tak ako je tomu dnes. „Od roku 2016 sa do programu zapojilo len niečo viacej ako 400 záujemcov. Keďže je vyčlenených 30 miliónov eur, tak by sa mohlo reálne zapojiť takmer 3,5 tisíc vlastníkov rodinných domov. Z prieskumu aj vyplynulo, že 23 % vlastníkov rodinných domov rekonštrukciu neplánuje, i keď by to bolo potrebné, pretože nemajú dostatok finančných prostriedkov,“ konštatuje organizácia.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…