Dobré noviny
Bývalá prvá dáma Guatemaly má prezidentské kreslo na dosah
TASR
TASR

Bývalá prvá dáma Guatemaly má prezidentské kreslo na dosah

Guatemalská prezidentská kandidátka Sociálnodemokratickej strany UNE Sandra Torresová ukazuje pomaľovaný ukazovák po jej hlasovaní v prezidentských a parlamentných voľbách v Guatemala City 16. júna 2019. Podľa predbežných výsledkov prezidentských a parlamentných volieb vedie s 22 percentami hlasov podnikateľka a bývalá prvá dáma Guatemaly Sandra Torresová (63), ktorá je kandidátkou sociálnodemokratickej strany UNE. Za ňou nasleduje s 11 percentami Alejandro Giammattei (63), ktorý sa o post prezidenta uchádza s podporou konzervatívnej strany Vamos.
Guatemalská prezidentská kandidátka Sociálnodemokratickej strany UNE Sandra Torresová ukazuje pomaľovaný ukazovák po jej hlasovaní v prezidentských a parlamentných voľbách v Guatemala City 16. júna 2019. Podľa predbežných výsledkov prezidentských a parlamentných volieb vedie s 22 percentami hlasov podnikateľka a bývalá prvá dáma Guatemaly Sandra Torresová (63), ktorá je kandidátkou sociálnodemokratickej strany UNE. Za ňou nasleduje s 11 percentami Alejandro Giammattei (63), ktorý sa o post prezidenta uchádza s podporou konzervatívnej strany Vamos. — Foto: TASR/AP

Torresová je bývalou manželkou Álvara Coloma, ktorý bol prezidentom Guatemaly v rokoch 2008-2012. Medzi jej priority patrí naštartovanie ekonomiky a zlepšenie zlej bezpečnostnej situácie.

Guatemala 17. júna (TASR) - Bývalá prvá dáma Guatemaly Sandra Torresová sa stala víťazkou nedeľňajšieho prvého kola prezidentských volieb. Po zrátaní 90 percent odovzdaných hlasov o tom v pondelok informovala agentúra AP.

Kandidátka sociálnodemokratickej strany UNE Sandra Torresová získala približne 24 percent hlasov. Jej hlavný súper, líder konzervatívnej strany Vamos Alejandro Giammattei, za ňou zaostal o zhruba desať percent.

Obaja sa 11. augusta stretnú v druhom kole volieb.

Torresová je bývalou manželkou Álvara Coloma, ktorý bol prezidentom Guatemaly v rokoch 2008-2012. Medzi jej priority patrí naštartovanie ekonomiky a zlepšenie zlej bezpečnostnej situácie, ktorá do veľkej miery súvisí s aktivitou zločineckých skupín.

Giammattei chce podľa vlastných slov bojovať proti masovej migrácii obyvateľstva do USA a zvyšovať životnú úroveň ľudí v najchudobnejších oblastiach krajiny. Len tento rok opustilo Guatemalu zhruba jedno percento zo 16 miliónov obyvateľov.

V prvej pätici uchádzačov skončili aj diplomat Edmond Auguste Mulet Lesieur, podnikateľ Roberto Arzú a ľudskoprávna aktivistka Thelma Cabrerová zastupujúca pôvodných obyvateľov krajiny.

Nový prezident, ktorý nahradí súčasnú hlavu štátu Jimmyho Moralesa, sa úradu ujme v januári 2020.

Guatemalčania budú od novej hlavy štátu požadovať aj tvrdé zákroky proti korupcii. Troch z posledných štyroch prezidentov krajiny totiž po odchode z úradu zatkli pre obvinenia z korupcie.

Aby sa uchádzač stal jednoznačným víťazom prezidentských volieb už v prvom kole, musel získať viac než 50 percent hlasov.

Už ste čítali?