V Múzeu slovenskej dediny predstavia podmanivú moc svätojánskej noci
TASR
TASR

V Múzeu slovenskej dediny predstavia podmanivú moc svätojánskej noci

Jánske zvyky a jánsku veselicu predstaví Folklórna skupina Bacúšan z Bacúcha a Spevácka folklórna skupina Dúbrava z Jasenice.

Ilustračné foto — Foto: TASR/František Ivan

Martin 16. júna (TASR) – Podmanivú moc svätojánskej noci môžu v sobotu 22. júna zažiť návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine počas podujatia Na svätého Jána. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

Doplnila, že návštevníci múzea spoznajú od 18.00 h do polnoci jánske zvyky, vychutnajú si koncert a zabavia sa pri hľadaní pokladu alebo pri vatre. "Nezabudnuteľnú atmosféru vyčarí jedinečnou hudbou prievidzský pesničkár Nany Hudák. So svojou kapelou SHZ (Spontánne Hudobné Zoskupenie) hráva štýl, ktorý nazvali fantasy folk a od roku 2001 vydali päť albumov. Jeho akustický sólový koncert v priestoroch Múzea slovenskej dediny sa začne o 22.00 h," uviedla Kiripolská.

Jánske zvyky a jánsku veselicu predstaví Folklórna skupina Bacúšan z Bacúcha a Spevácka folklórna skupina Dúbrava z Jasenice. "Po zotmení všetci spolu o 21.30 h zapália vatru. K voľnej zábave pri vatre si môžu priniesť vlastné hudobné nástroje a zahrať si spolu s ostatnými. Pre návštevníkov sú pripravené nočné prehliadky múzea s tematikou jánskych zvykov. Pri nich sa dozvedia o pôsobení magických síl alebo bytostí, ktoré mali počas jánskeho večera väčšiu silu ako po iné dni. Pre deti aj dospelých bude prichystané čítanie strašidelných príbehov o nadprirodzených bytostiach, ktoré možno stretnú aj počas podujatia," podotkla Kiripolská.

Pripomenula, že veľa povier o svätojánskej noci sa vzťahovalo k pokladom, ku ktorým sa práve v túto noc dalo dostať najľahšie. "Návštevníci budú môcť pomocou riešenia rôznych hádaniek hľadať poklady, ktoré ukrýva naše múzeum. Byliny nazbierané počas svätojánskej noci majú vraj mimoriadnu silu – liečivú aj magickú. Preto sa spolu s bylinkárkou Ivkou môžu vydať hľadať a spoznávať bylinky, ktoré rastú v areáli. Pripravená bude aj bylinková, ľúbostná a magická poradňa," uzavrela Kiripolská s tým, že návštevníkom odporúčajú priniesť si so sebou baterku alebo iný zdroj svetla.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…