V Múzeu slovenskej dediny predstavia podmanivú moc svätojánskej noci
TASR
TASR

V Múzeu slovenskej dediny predstavia podmanivú moc svätojánskej noci

Jánske zvyky a jánsku veselicu predstaví Folklórna skupina Bacúšan z Bacúcha a Spevácka folklórna skupina Dúbrava z Jasenice.

Ilustračné foto — Foto: TASR/František Ivan

Martin 16. júna (TASR) – Podmanivú moc svätojánskej noci môžu v sobotu 22. júna zažiť návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine počas podujatia Na svätého Jána. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

Doplnila, že návštevníci múzea spoznajú od 18.00 h do polnoci jánske zvyky, vychutnajú si koncert a zabavia sa pri hľadaní pokladu alebo pri vatre. "Nezabudnuteľnú atmosféru vyčarí jedinečnou hudbou prievidzský pesničkár Nany Hudák. So svojou kapelou SHZ (Spontánne Hudobné Zoskupenie) hráva štýl, ktorý nazvali fantasy folk a od roku 2001 vydali päť albumov. Jeho akustický sólový koncert v priestoroch Múzea slovenskej dediny sa začne o 22.00 h," uviedla Kiripolská.

Jánske zvyky a jánsku veselicu predstaví Folklórna skupina Bacúšan z Bacúcha a Spevácka folklórna skupina Dúbrava z Jasenice. "Po zotmení všetci spolu o 21.30 h zapália vatru. K voľnej zábave pri vatre si môžu priniesť vlastné hudobné nástroje a zahrať si spolu s ostatnými. Pre návštevníkov sú pripravené nočné prehliadky múzea s tematikou jánskych zvykov. Pri nich sa dozvedia o pôsobení magických síl alebo bytostí, ktoré mali počas jánskeho večera väčšiu silu ako po iné dni. Pre deti aj dospelých bude prichystané čítanie strašidelných príbehov o nadprirodzených bytostiach, ktoré možno stretnú aj počas podujatia," podotkla Kiripolská.

Pripomenula, že veľa povier o svätojánskej noci sa vzťahovalo k pokladom, ku ktorým sa práve v túto noc dalo dostať najľahšie. "Návštevníci budú môcť pomocou riešenia rôznych hádaniek hľadať poklady, ktoré ukrýva naše múzeum. Byliny nazbierané počas svätojánskej noci majú vraj mimoriadnu silu – liečivú aj magickú. Preto sa spolu s bylinkárkou Ivkou môžu vydať hľadať a spoznávať bylinky, ktoré rastú v areáli. Pripravená bude aj bylinková, ľúbostná a magická poradňa," uzavrela Kiripolská s tým, že návštevníkom odporúčajú priniesť si so sebou baterku alebo iný zdroj svetla.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…