Kaliňák chce zachovať nulovú toleranciu alkoholu u cyklistov
SITA
SITA

Kaliňák chce zachovať nulovú toleranciu alkoholu u cyklistov

Most-Híd podal v národnej rade návrh novely zákona o cestnej premávke, ktorou chcú zvýšiť povolenú hranicu alkoholu v krvi cyklistom na 0,5 promile.

BRATISLAVA 7. júla – Nulová tolerancia alkoholu pre cyklistov má podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka svoj význam.

Ako povedal pred novinármi, ak je povolená päťdesiatka, všetci idú šesťdesiat. Keď je stotridsať, všetci idú 140.

„Pamätám si jedno spustenie stacionárneho radaru nastaveného na 140, tak do večera vybuchol. Odhadovali, že bude 100 alebo 200 priestupkov a bolo tam asi 2 000 priestupkov. Nikto nevedel, čo s tým má spraviť. Viem si predstaviť hádku, že niekto nafúka 0,6 promile a povie, že je to len o jednu desatinu, že mu to musia odpustiť. To je problém, ktorý nastane,“ povedal.

Most-Híd chce povoliť 0,5 promile

Most-Híd podal v národnej rade návrh novely zákona o cestnej premávke, ktorou chce zvýšiť povolenú hranicu alkoholu v krvi cyklistom na 0,5 promile. Poslanec strany Andrej Hrnčiar konštatoval, že nechcú propagovať alkohol na cestách, naopak, zastávajú tvrdé postihy pre tých, ktorí pijú alkoholické nápoje vo veľkej miere pri riadení či už motorových alebo bezmotorových vozidiel.

Tam sú za prísne a exemplárne tresty. V tomto prípade im však ide o odstránenie neopodstatneného a zbytočne tvrdého opatrenia, objasnil predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos. V súčasnosti je tolerancia alkoholu pre cyklistov nulová. Podľa Hrnčiara sú už teraz tejto novele naklonení mnohí poslanci.

Krajiny EÚ tolerujú alkohol aj vodičom

Ak by návrh prešiel, tak by to v praxi znamenalo, že muži by mohli vypiť dva litre “Radlera”, jeden liter desaťstupňového piva, 300 ml bieleho vína či 80 ml 40-percentného destilátu. Ženy by si mohli dovoliť 1,25 litra “Radlera”, 600 ml desaťstupňového piva, 200 ml bieleho vína alebo 50 ml 40-percentného destilátu.

Hrnčiar dodal, že tolerancia 0,5 promile alkoholu je tolerovaná hranica pri väčšine členských krajín Európskej únie, a to aj pre vodičov motorových vozidiel. Most-Híd sa však chce držať témy alkoholu len pri bicyklistoch, nechcú zachádzať s touto problematikou k motorovým vozidlám, pretože by sa to podľa neho mohlo zneužívať.

Most-Híd dal v súvislosti s predkladaným návrhom vypracovať znaleckú expertízu Ústavu súdneho lekárstva a medicínskej expertízy Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. Znalci a experti podľa Hrnčiara namietajú nulovú toleranciu, pretože každé zariadenie, ktoré zisťuje koncentráciu alkoholu v krvi, podlieha laboratórnej chybe. A teda aj človeku, ktorý alkohol nepil, môže prístroj namerať pozitívnu koncentráciu etanolu v krvi. Napríklad v prípade, ak zje určitú kombináciu potravín, môže “nafúkať” až 0,2 promile.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…