Ženy vo Švajčiarsku štrajkujú za spravodlivejšie platy a rovnoprávnosť
TASR
TASR

Ženy vo Švajčiarsku štrajkujú za spravodlivejšie platy a rovnoprávnosť

Odbory vo svojom manifeste okrem rovnakej mzdy mužov a žien žiadajú aj uznanie a spravodlivé prerozdelenie práce v domácnosti a opatrovateľstva.

Na snímke účastníčky celoštátneho štrajku švajčiarskych žien za rovnosť miezd vyplácaných mužom i ženám v Lausanne 14. júna 2019. — Foto: TASR/AP

Bern 14. júna (TASR) - V mnohých švajčiarskych mestách sa v piatok konali protestné akcie organizované ženami - členkami odborov, podnikateľkami či političkami. Išlo im o rovnoprávne postavenie s mužmi, najmä čo sa týka otázky platového ohodnotenia. Informovali o tom agentúra DPA i viaceré švajčiarske médiá.

Zástupkyne štrajkujúcich žien predložili parlamentu petíciu s 11.000 podpismi, ktoré začali zbierať už 8. marca počas Medzinárodného dňa žien. Žiadajú v nej zníženie daňového zaťaženia hygienických produktov, akými sú menštruačné vložky a tampóny, z terajších 7,7 na 2,5 percenta.

Odbory vo svojom manifeste okrem rovnakej mzdy mužov a žien žiadajú aj uznanie a spravodlivé prerozdelenie práce v domácnosti a opatrovateľstva. Požadujú aj všeobecné skrátenie pracovného času, aby bolo možné lepšie prerozdelenie platenej a neplatenej práce.

Štrajk považujú za dôležitý aj političky Elisabeth Ackermannová zo strany zelených (GPS) a Eva Herzogová zo Sociálnodemokratickej strany Švajčiarska (SP). Uviedli, že mnohé z požiadaviek prvého štrajku spred 28 rokov ešte stále nie sú splnené.

Parlament v hlavnom meste Bern prerušil o 11.00 h na štvrťhodinu zasadanie a poslankyne sa pridali k protestujúcim ženám na námestí, ktoré svoju nespokojnosť dávali najavo búchaním do panvíc, píšťalkami či hrkálkami.

Podľa denníka Neue Zürcher Zeitung sa na viacerých protestných akciách zúčastnilo približne 4000 žien, v Bazileji ich bolo zhruba 2000.

Aktivistky v Zürichu napríklad zablokovali hlavný dopravný uzol, píše denník Basler Zeitung. Asi stovka žien sa presunula na hlavnú stanicu, kde zastavili dopravu na križovatke a obmedzili premávku električiek, autobusov i áut. Uskutočnila sa tam i ďalšia akcia, keď ženy ťahali na vozíku po moste zhruba 1,5 metra vysokú napodobeninu klitorisu.

V Luzerne sa na námestí pred divadlom zhromaždili stovky žien za zvuku sirén, zvonenia budíkov a pískania. Transparent umiestnený na budove divadla niesol nápis "Na javisku života. Rovnoprávnosť — nová inscenácia jednej tragédie."

V Bazileji vyjadrili štrajkujúcim ženám podporu i pracovníci mestskej upratovacej služby. Ženy vo Švajčiarsku zarábajú mesačne v hrubom podľa údajov štatistického úradu z roku 2016 v priemere 6491 frankov (takmer 5800 eur).

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…