Prezidenti športových zväzov financie na obnovu infraštruktúry vítajú
TASR
TASR

Prezidenti športových zväzov financie na obnovu infraštruktúry vítajú

Ako poznamenal štátny tajomník rezortu školstva pre oblasť športu Jozef Gönci, cieľom je modernizácia, výstavba a rekonštrukcia športovísk na celom území Slovenska.

Ilustračná snímka. — Foto: deutschebank.ge

Bratislava 13. júna (TASR) – Do roku 2021 by malo 21 miliónov eur pomôcť rozšíriť a zrekonštruovať futbalovú, hokejovú, ale i atletickú infraštruktúru, zmodernizovať športovú strelnicu v Trnave i vybudovať univerzitné športové centrum. Prezidenti jednotlivých športových zväzov sa počas štvrtkovej tlačovej konferencie na pôde rezortu školstva zhodli, že ich tešia financie, ktoré by mali byť vyčlenené na tento účel.

Ako poznamenal štátny tajomník rezortu školstva pre oblasť športu Jozef Gönci, cieľom je modernizácia, výstavba a rekonštrukcia športovísk na celom území Slovenska. „Na podporu modernizácie futbalovej infraštruktúry je stanovená alokácia vo výške 7,5 milióna eur," povedal Gönci. Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik poznamenal, že ho teší, že aj v tomto roku bude môcť futbalový zväz použiť štyri milióny na rekonštrukciu malých dedinských štadiónov pre kluby od tretej ligy nižšie.

Ďalší milión eur by mal slúžiť na vybudovanie tréningových ihrísk s umelou trávou so štandardnými rozmermi (105 x 68 metrov), ktoré majú do roku 2021 vybudovať v Trnave a Brezne. Rovnako milión eur je určený na vznik dvoch futbalových akadémií, ktorých sídlom majú byť Podbrezová a Zlaté Moravce. Gönci poznamenal, že v Národnom tréningovom centre (NTC) v Poprade by mala do roku 2021 vyrásť krytá tréningová hala, alokácia na tento účel je vo výške 1,5 milióna eur. Ako doplnil Kováčik, na tento zámer plánuje zväz pripojiť sumu 1,5 milióna eur z vlastných prostriedkov.

Na zlepšenie hokejovej infraštruktúry budú vyčlenené dva milióny eur. Účelom podpory sú najmä výstavba a technické zhodnotenie zázemia hokejových štadiónov (šatne, sociálne priestory, regenerácia, posilňovňa, klubovňa), investície do nevyhnutnej obnovy hokejových štadiónov (strecha, opláštenie, plocha, mantinely, technické zariadenia. Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút vyjadril spokojnosť s tým, že z tejto sumy budú podporené aj iné športy, ako je hokej a futbal.

Modernizácia infraštruktúry sa výrazným spôsobom má dotknúť i atletických štadiónov, na tieto účely bude vyčlenených päť miliónov eur. Prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok povedal, že táto suma pôjde najmä na výstavbu a rekonštrukciu 400-metrových bežeckých dráh, ktorých je na Slovensku nedostatok, alebo sú už zničené.

Modernizácia a rozšírenie kapacít športovej strelnice Štrky v Trnave je cieľom ďalšieho projektu, na ktorý je vyčlenených 1,5 milióna eur. Prezident Slovenského streleckého zväzu Miloslav Benca pre TASR poznamenal, že zväz doteraz nikdy nedostal financie na výstavbu infraštruktúry. „Každá suma poteší. Ale je pravdou, že keby sme chceli realizovať obnovu strelnice v tom rozsahu, ako bola pôvodne naplánovaná pred rokmi, tak by sme potrebovali minimálne desaťkrát viac peňazí," uviedol.

Financie pôjdu aj na športy, ktoré združuje Slovenský olympijský a športový výbor, alokované sú tu tri milióny eur. Naplánované je tiež vybudovanie univerzitného športového centra – viacúčelovej haly v areáli Ekonomickej univerzity v Bratislave, na ktorú sú vyčlenené dva milióny eur.

Gönci potvrdil, že postupne by sa mali podporiť aj iné športy. „Máme na stole aj ďalšie projekty, ktoré chceme predstaviť v najbližšej budúcnosti," uzavrel štátny tajomník rezortu školstva pre oblasť športu.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…