Hranica v srdci je pozitívny dokument z česko-slovenského pohraničia
TASR
TASR

Hranica v srdci je pozitívny dokument z česko-slovenského pohraničia

Dokumentárny cyklus začali vysielať minulý rok pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25 rokov od jeho rozdelenia, uviedol jeden z jeho dramaturgov Ondrej Starinský.

Na snímke zľava dramaturg Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava Josef Albrecht a dramaturg Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ondrej Starinský, moderátor Milan Urbaník a programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek Ťapák počas tlačovej konferencie RTVS a Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava pri príležitosti ukončenia vysielania seriálu Hranica v srdci v Bratislave 12. júna 2019. — Foto: TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 12. júna (TASR) - Ako pozitívny cestopis z česko-slovenského pohraničia charakterizovali jeho tvorcovia spoločný projekt Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a Českej televízie (ČT) nazvaný Hranica v srdci. Pri príležitosti ukončenia jeho vysielania o ňom v stredu na pôde RTVS informovali jeho dramaturgovia Ondrej Starinský (RTVS) a Josef Albrecht (ČT, štúdio Ostrava).

„Dokumentárny cyklus začali vysielať minulý rok pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25 rokov od jeho rozdelenia. Seriál má celkom 16 dielov. Každý zo štábov nakrútil osem častí. Zmapovali sme v nich najkrajšie a najzaujímavejšie miesta česko-slovenského pohraničia. Naším cieľom bolo predstaviť ich nielen ako atraktívne turistické oblasti, predovšetkým sme prezentovali ich históriu, folklór, tradície a, samozrejme, ich samotných obyvateľov a rodákov," uviedol Starinský.

Český dramaturg seriálu Albrecht uviedol, že samotnou hranicou jeho tvorcovia mysleli oblasti, ktoré ich jednotliví obyvatelia, rodáci, majú veľmi radi. Nešlo teda o hranice, ktoré vznikli po politickom rozdelení. „Práve naopak, chceli sme tým poukázať na to, že aj po samotnom rozdelení medzi nami a ani v samotných obyvateľoch jednotlivých česko-slovenských oblastí žiadne hranice neexistujú. Mnohé z tradícií sú spoločné, naši hrdinovia sa v mnohých prípadoch veľmi dobre poznajú a príležitostne sa stretávajú," dodal Albrecht.

Posledný diel projektu odvysiela RTVS v pondelok 17. júna. Program vznikol v rámci rovnomenného projektu podporeného Európskym fondom regionálneho rozvoja z programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…