Hranica v srdci je pozitívny dokument z česko-slovenského pohraničia
TASR
TASR

Hranica v srdci je pozitívny dokument z česko-slovenského pohraničia

Dokumentárny cyklus začali vysielať minulý rok pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25 rokov od jeho rozdelenia, uviedol jeden z jeho dramaturgov Ondrej Starinský.

Na snímke zľava dramaturg Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava Josef Albrecht a dramaturg Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ondrej Starinský, moderátor Milan Urbaník a programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek Ťapák počas tlačovej konferencie RTVS a Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava pri príležitosti ukončenia vysielania seriálu Hranica v srdci v Bratislave 12. júna 2019. — Foto: TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 12. júna (TASR) - Ako pozitívny cestopis z česko-slovenského pohraničia charakterizovali jeho tvorcovia spoločný projekt Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a Českej televízie (ČT) nazvaný Hranica v srdci. Pri príležitosti ukončenia jeho vysielania o ňom v stredu na pôde RTVS informovali jeho dramaturgovia Ondrej Starinský (RTVS) a Josef Albrecht (ČT, štúdio Ostrava).

„Dokumentárny cyklus začali vysielať minulý rok pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25 rokov od jeho rozdelenia. Seriál má celkom 16 dielov. Každý zo štábov nakrútil osem častí. Zmapovali sme v nich najkrajšie a najzaujímavejšie miesta česko-slovenského pohraničia. Naším cieľom bolo predstaviť ich nielen ako atraktívne turistické oblasti, predovšetkým sme prezentovali ich históriu, folklór, tradície a, samozrejme, ich samotných obyvateľov a rodákov," uviedol Starinský.

Český dramaturg seriálu Albrecht uviedol, že samotnou hranicou jeho tvorcovia mysleli oblasti, ktoré ich jednotliví obyvatelia, rodáci, majú veľmi radi. Nešlo teda o hranice, ktoré vznikli po politickom rozdelení. „Práve naopak, chceli sme tým poukázať na to, že aj po samotnom rozdelení medzi nami a ani v samotných obyvateľoch jednotlivých česko-slovenských oblastí žiadne hranice neexistujú. Mnohé z tradícií sú spoločné, naši hrdinovia sa v mnohých prípadoch veľmi dobre poznajú a príležitostne sa stretávajú," dodal Albrecht.

Posledný diel projektu odvysiela RTVS v pondelok 17. júna. Program vznikol v rámci rovnomenného projektu podporeného Európskym fondom regionálneho rozvoja z programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…