Na plnenie akčného plánu lesníckeho programu sa použilo 140 miliónov eur
TASR
TASR

Na plnenie akčného plánu lesníckeho programu sa použilo 140 miliónov eur

Kontrolou NKÚ SR bolo zistené, že prevažnú časť opatrení plnili obhospodarovatelia lesa z vlastných finančných prostriedkov.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Adriána Antošková

Bratislava 12. júna (TASR) - Na plnenie opatrení Akčného plánu Národného lesníckeho programu (NLP) SR sa použili finančné prostriedky v sume asi 140 miliónov eur, z toho z Programu rozvoja vidieka (PRV) SR asi za 112 miliónov eur. Vyplýva to z informatívneho materiálu o vyhodnotení plnenia opatrení Akčného plánu NLP SR na obdobie rokov 2015 až 2020 z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda.

To podľa MPRV SR predstavuje čerpanie celkovo vo výške 46 % (za obdobie od schválenia Akčného plánu NLP SR do 31. decembra 2018) v porovnaní s predpokladanou výškou finančných prostriedkov 305 miliónov eur za celé obdobie platnosti Akčného plánu NLP SR.

V súvislosti s plnením opatrení Akčného plánu NLP SR je podľa agrorezortu nevyhnutné upozorniť aj na závery Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorý vo svojej záverečnej správe z kontroly zameranej na realizáciu politiky lesného hospodárstva SR a nakladanie s majetkom v štátnych podnikoch (zverejnená v máji 2019) okrem iného poukazuje aj na niektoré nedostatky.

Kontrolou NKÚ SR bolo zistené, že prevažnú časť opatrení plnili obhospodarovatelia lesa z vlastných finančných prostriedkov. Ako vyplynulo z kontroly, kontrolované subjekty, najmä obecné a mestské podniky, neboli schopné z vlastných prostriedkov budovať a kvalitne rekonštruovať lesné cesty, protipožiarne cesty a zvážnice. Cieľ zvyšovania technickej a technologickej úrovne lesného hospodárstva SR s ohľadom na komplexné využitie dreva a ekologické princípy v celom výrobnom procese nemohol byť plnený s podporou finančných prostriedkov PRV SR z dôvodu, že kontrolované subjekty nie sú oprávnenými žiadateľmi.

Hlavné bariéry nečerpania finančných prostriedkov z PRV SR na realizáciu Akčného plánu NLP SR v rámci neštátnych lesov sú podľa NKÚ SR neusporiadané majetkové práva so štátnymi lesmi, najmä v prípade lesných ciest, spôsob financovania – refundácia finančných prostriedkov, teda potreba zabezpečenia financovania projektov z vlastných zdrojov, respektíve prostredníctvom pôžičiek, a až následné prefinancovanie a administratívne náročné a pomerne vysoké náklady na projekty. Kontrolou NKÚ SR bolo potvrdené, že časť opatrení nebola splnená z dôvodu nezabezpečeného osobitného finančného krytia zo štátneho rozpočtu SR.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…