Na plnenie akčného plánu lesníckeho programu sa použilo 140 miliónov eur
TASR
TASR

Na plnenie akčného plánu lesníckeho programu sa použilo 140 miliónov eur

Kontrolou NKÚ SR bolo zistené, že prevažnú časť opatrení plnili obhospodarovatelia lesa z vlastných finančných prostriedkov.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Adriána Antošková

Bratislava 12. júna (TASR) - Na plnenie opatrení Akčného plánu Národného lesníckeho programu (NLP) SR sa použili finančné prostriedky v sume asi 140 miliónov eur, z toho z Programu rozvoja vidieka (PRV) SR asi za 112 miliónov eur. Vyplýva to z informatívneho materiálu o vyhodnotení plnenia opatrení Akčného plánu NLP SR na obdobie rokov 2015 až 2020 z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda.

To podľa MPRV SR predstavuje čerpanie celkovo vo výške 46 % (za obdobie od schválenia Akčného plánu NLP SR do 31. decembra 2018) v porovnaní s predpokladanou výškou finančných prostriedkov 305 miliónov eur za celé obdobie platnosti Akčného plánu NLP SR.

V súvislosti s plnením opatrení Akčného plánu NLP SR je podľa agrorezortu nevyhnutné upozorniť aj na závery Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorý vo svojej záverečnej správe z kontroly zameranej na realizáciu politiky lesného hospodárstva SR a nakladanie s majetkom v štátnych podnikoch (zverejnená v máji 2019) okrem iného poukazuje aj na niektoré nedostatky.

Kontrolou NKÚ SR bolo zistené, že prevažnú časť opatrení plnili obhospodarovatelia lesa z vlastných finančných prostriedkov. Ako vyplynulo z kontroly, kontrolované subjekty, najmä obecné a mestské podniky, neboli schopné z vlastných prostriedkov budovať a kvalitne rekonštruovať lesné cesty, protipožiarne cesty a zvážnice. Cieľ zvyšovania technickej a technologickej úrovne lesného hospodárstva SR s ohľadom na komplexné využitie dreva a ekologické princípy v celom výrobnom procese nemohol byť plnený s podporou finančných prostriedkov PRV SR z dôvodu, že kontrolované subjekty nie sú oprávnenými žiadateľmi.

Hlavné bariéry nečerpania finančných prostriedkov z PRV SR na realizáciu Akčného plánu NLP SR v rámci neštátnych lesov sú podľa NKÚ SR neusporiadané majetkové práva so štátnymi lesmi, najmä v prípade lesných ciest, spôsob financovania – refundácia finančných prostriedkov, teda potreba zabezpečenia financovania projektov z vlastných zdrojov, respektíve prostredníctvom pôžičiek, a až následné prefinancovanie a administratívne náročné a pomerne vysoké náklady na projekty. Kontrolou NKÚ SR bolo potvrdené, že časť opatrení nebola splnená z dôvodu nezabezpečeného osobitného finančného krytia zo štátneho rozpočtu SR.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…