Tohtoročný festival Vlnoplocha sa ponesie v nežnom duchu
TASR
TASR

Tohtoročný festival Vlnoplocha sa ponesie v nežnom duchu

V nedivadelných priestoroch bývalého hotela Metropol, neobývaného Limpacherovho domu na Námestí svätej Trojice či v Starej huti sa predstaví výber českých a slovenských divadiel.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR – František Iván

Banská Štiavnica 11. júna (TASR) - Československý divadelný festival Vlnoplocha, ktorý bude od štvrtku 13. júna do nedele 16. júna v Banskej Štiavnici, si chce uctiť 30. výročie Nežnej revolúcie a tak sa podľa organizátorov ponesie v nežnom duchu.

"V nedivadelných priestoroch bývalého hotela Metropol, neobývaného Limpacherovho domu na Námestí svätej Trojice či v Starej huti sa predstaví výber českých a slovenských divadiel, dva špeciálne projekty vzniknú behom workshopu priamo v Banskej Štiavnici," priblížil riaditeľ festivalu Igor Kuhn.

Ako ďalej uviedol, Post Beat Generation odohrá multižánrový projekt Establishment. Cez tanec, video, poéziu a divadlo projekt priblíži boj proti neviditeľnej ruke moci, ktorá síce mení svoj názov a tvár, ale nikdy svoj charakter.

"Pražské divadlo Kampa odkrýva osud svetom milovanej šansoniérky Edith Piaf, ktorú nežná a citlivá duša ochromuje až k sebadeštrukcii. Performerka Sláva Daubnerová zase v predstavení Cely predstaví vnútorný svet Louise Bourgeois, jednej z najpozoruhodnejších osobností výtvarného umenia 20. storočia. Mnohonásobne ocenená inscenácia bude na festivale Vlnoplocha uvedená ako slovenská derniéra," dodal Kuhn.

Inscenácia Metamorfózy ženy banskoštiavnického divadielka Concordia zachytáva premeny nežnosti pod tlakom reality s ľahkosťou a humorom. Na festivale sa predstavia aj študentské inscenácie Sleď pod kožichem a Ak bude pekne, pôjdeme von.

"Popri dovezených kusoch vznikne na workshope priamo v Štiavnici predstavenie Nežná 89. Autorskú komédiu Henricha Žuchu z prostredia psychiatrie počas revolučného roku '89 odohrajú herci v nezvyklom prostredí starej huty, na miesto ich privezie autobus," priblížil Kuhn. Iným netradičným predstavením bude Moc bezmocných divadla Feste z Brna, počas ktorého budú diváci sledovať text so slúchadlami na ušiach.

Festival myslí aj na deti, ktoré sa v sobotu môžu tešiť na hercov z televíznej relácie Fidlibum Miroslavu Pavlíkovú a Alexa Maďara s hrou Ako chrániť prírodu. Študenti Vysokej školy múzických umení potom potešia tých najmenších s Lietajúcou Alžbetkou a v nedeľu dopoludnia pripláva Kapitán Kotvička v podaní Martina Žáka.

Festival organizuje občianske združenie Vlnoplocha, Región Banská Štiavnica, OZ Filmodrom a ďalší partneri projektu. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu, Ministerstvo dopravy a regionálneho rozvoja SR a ďalší partneri.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…