Tohtoročný festival Vlnoplocha sa ponesie v nežnom duchu
TASR
TASR

Tohtoročný festival Vlnoplocha sa ponesie v nežnom duchu

V nedivadelných priestoroch bývalého hotela Metropol, neobývaného Limpacherovho domu na Námestí svätej Trojice či v Starej huti sa predstaví výber českých a slovenských divadiel.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR – František Iván

Banská Štiavnica 11. júna (TASR) - Československý divadelný festival Vlnoplocha, ktorý bude od štvrtku 13. júna do nedele 16. júna v Banskej Štiavnici, si chce uctiť 30. výročie Nežnej revolúcie a tak sa podľa organizátorov ponesie v nežnom duchu.

"V nedivadelných priestoroch bývalého hotela Metropol, neobývaného Limpacherovho domu na Námestí svätej Trojice či v Starej huti sa predstaví výber českých a slovenských divadiel, dva špeciálne projekty vzniknú behom workshopu priamo v Banskej Štiavnici," priblížil riaditeľ festivalu Igor Kuhn.

Ako ďalej uviedol, Post Beat Generation odohrá multižánrový projekt Establishment. Cez tanec, video, poéziu a divadlo projekt priblíži boj proti neviditeľnej ruke moci, ktorá síce mení svoj názov a tvár, ale nikdy svoj charakter.

"Pražské divadlo Kampa odkrýva osud svetom milovanej šansoniérky Edith Piaf, ktorú nežná a citlivá duša ochromuje až k sebadeštrukcii. Performerka Sláva Daubnerová zase v predstavení Cely predstaví vnútorný svet Louise Bourgeois, jednej z najpozoruhodnejších osobností výtvarného umenia 20. storočia. Mnohonásobne ocenená inscenácia bude na festivale Vlnoplocha uvedená ako slovenská derniéra," dodal Kuhn.

Inscenácia Metamorfózy ženy banskoštiavnického divadielka Concordia zachytáva premeny nežnosti pod tlakom reality s ľahkosťou a humorom. Na festivale sa predstavia aj študentské inscenácie Sleď pod kožichem a Ak bude pekne, pôjdeme von.

"Popri dovezených kusoch vznikne na workshope priamo v Štiavnici predstavenie Nežná 89. Autorskú komédiu Henricha Žuchu z prostredia psychiatrie počas revolučného roku '89 odohrajú herci v nezvyklom prostredí starej huty, na miesto ich privezie autobus," priblížil Kuhn. Iným netradičným predstavením bude Moc bezmocných divadla Feste z Brna, počas ktorého budú diváci sledovať text so slúchadlami na ušiach.

Festival myslí aj na deti, ktoré sa v sobotu môžu tešiť na hercov z televíznej relácie Fidlibum Miroslavu Pavlíkovú a Alexa Maďara s hrou Ako chrániť prírodu. Študenti Vysokej školy múzických umení potom potešia tých najmenších s Lietajúcou Alžbetkou a v nedeľu dopoludnia pripláva Kapitán Kotvička v podaní Martina Žáka.

Festival organizuje občianske združenie Vlnoplocha, Región Banská Štiavnica, OZ Filmodrom a ďalší partneri projektu. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu, Ministerstvo dopravy a regionálneho rozvoja SR a ďalší partneri.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…