Agrokomora oceňuje, že farmári môžu žiadať o odškodnenie za sucho
TASR
TASR

Agrokomora oceňuje, že farmári môžu žiadať o odškodnenie za sucho

Z výzvy na sucho za rok 2017 sa na základe presne stanovených kritérií vyplatí 17 miliónov eur pre najviac postihnutých poľnohospodárov.

Na snímke predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho — Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 11. júna (TASR) - Poľnohospodári sa oddnes môžu prostredníctvom vypísaných výziev uchádzať o odškodnenie za sucho z roku 2017 a finančný príspevok na preplatenie poistného. Mesiace trvajúce aktivity Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a zároveň aj všetkých samospráv združených v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR a rokovania k obom témam vyústili do vypísania dvoch výziev, vďaka ktorým si môžu oprávnení poľnohospodári rozdeliť spolu 21 miliónov eur.

Ako ďalej v reakcii na oznámenie agrorezortu uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová, SPPK oceňuje, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a vláda SR uznali opodstatnenie oboch požiadaviek. Nie chybou poľnohospodárov prišli podniky o veľkú časť úrody po katastrofálnom suchu z roku 2017. S výrazným výpadkom tržieb a v niektorých prípadoch aj znížením počtu zamestnancov sa vyrovnávajú poľnohospodári dodnes.

„Finančné prostriedky z dnes vypísanej výzvy poľnohospodári použijú na prácu v prospech vidieka, stabilizáciu počtu svojich zamestnancov a ďalšiu výrobu slovenských potravín. Je to teda ďalší krok, ktorý prispeje k zmierneniu dopadov klimatických zmien," uviedol predseda SPPK Emil Macho.

SPPK pozitívne vníma aj spustenie druhej výzvy, ktorá hovorí o štátnej pomoci na platby poistného v poľnohospodárskej výrobe. Naplnila sa tak ďalšia z priorít, ktorú si určila najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku v súvislosti s bojom proti následkom klimatických zmien.

„Preplatenie časti poistného v poľnohospodárstve je režim, ktorý bežne funguje v európskych krajinách. My sme sa k nim dnes pridali. Je veľmi dôležité, aby tento režim fungoval štandardne každý rok. Poľnohospodár týmto spôsobom bude ešte viac motivovaný poistiť si časť rizika, ktoré pri svojej činnosti má," doplnil predseda SPPK.

Z výzvy na sucho za rok 2017 sa na základe presne stanovených kritérií vyplatí 17 miliónov eur pre najviac postihnutých poľnohospodárov. Z druhej výzvy na preplatenie poistného pôjdu pre poľnohospodárov 4 milióny eur.

SPPK bude naďalej vyvíjať aktivity, ktoré povedú k naplneniu ďalšej priority rovnako súvisiacej s klimatickými zmenami. Ňou je už známy zámer vytvorenia rizikového fondu, do ktorého by rovnakým dielom prispieval štát a aj samotní poľnohospodári. Pokiaľ by na Slovensku fungoval, štát by už nemusel jednorazovo preplácať škody spôsobené klimatickými zmenami v rastlinnej a živočíšnej výrobe, ktoré sa nedajú poistiť. Odškodné by sa vyplácalo práve z rizikového fondu.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…