Adidas vyrobí až 11 miliónov tenisiek z plastov vylovených z oceánov
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Adidas vyrobí až 11 miliónov tenisiek z plastov vylovených z oceánov

V minulom roku spoločnosť vyrobila 5 miliónov párov.

— Foto: Pixabay

BRATISLAVA 10. júna - Plastové zamorenie je nebezpečnou hrozbou, ktorá nám môže spôsobiť (a niekde to už robí) nemalé problémy. Ročne vyhodíme tony plastového odpadu končiaceho v oceánoch, kde ho žerú zvieratá. Tie sa potom dostanú na náš stôl a my ich jeme. Nik z odborníkov by sa nečudoval, ak by sa o pár rokov v reštaurácii na jeho stole objavila ryba s bruchom plným plastových slamiek alebo iných mikroplastov, ktoré sú príliš drobné na recykláciu. Spoločnosť Adidas sa preto rozhodla urobiť krok k záchrane planéty.

Projekty nemeckého Adidas

Ako o tom informovala prostredníctvom článku na vlastnej webovej stránke, svetoznáma firma so športovým oblečením a príslušenstvom v tomto roku vyrobí 11 miliónov párov tenisiek z plastov, ktoré skončili v mori. Zlepší sa tým doterajšia výroba, v uplynulom roku totiž takýmto spôsobom vyrobili 5 miliónov párov. Spoločnosť v boji nestojí sama, sily spojila s environmentálnou organizáciou Parley for the Oceans. Spomenuté tenisky budú z plastového odpadu, ktorý skončí na plážach.

Športová obuv nie je jediným produktom, ktorý takto vyrábajú. Aj dresy slávneho bavorského futbalového klubu Bayern Mníchov sú z kúskov plastu. Jedným z prvých pokusov o textil z plastu sa pokúsili v roku 2010, keď na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike nastúpila brazílska reprezentácia v dresoch z plastových fliaš.

Gil Steyaert, ktorý je zodpovedný za globálne operácie spoločnosti, uviedol: „Obnoviteľnosť v Adidas znamená viac ako iba recyklácia plastov. Neustále zlepšujeme aj náš environmentálny zásah pri výrobe našich produktov. To zahŕňa použitie obnoviteľných materiálov, redukciu emisií a prevenciu proti odpadu. Iba v roku 2018 sme zachránili viac ako 40 ton plastu v našich kanceláriách, predajniach, skladoch a distribučných centrách po celom svete, a nahradili ich zelenejšími riešeniami,“ uvádza sa na webe spoločnosti.

Už od roku 2016 v predajniach Adidas nenájdete žiadne plastové vrecká

V minulom roku sa v poľských Katoviciach na medzinárodnej klimatickej konferencii podpisovala Charta o ochrane klímy pre módny priemysel. Spoločnosť Adidas súhlasila s podmienkami, medzi inými aj so znížením emisií o 30 percent do roku 2030. Do roku 2024 je odhodlaná používať iba obnoviteľný polyester v každom produkte. Od roku 2016 v predajniach Adidas nenájdete plastové vrecká.

„S produktami vyrobenými z recyklovaného plastu našim zákazníkom ponúkame skutočnú pridanú hodnotu, ktorá presahuje vzhľad, funkčnosť a kvalitu produktu, pretože každá topánka je malým príspevkom k ochrane našich oceánov. Po jednom milióne párov v roku 2017, piatich miliónoch v 2018, v roku 2019 plánujeme vyrobiť jedenásť miliónov párov topánok obsahujúcich recyklovaný plast z oceánov,“ uviedol Eric Liedtke, člen výkonného výboru spoločnosti Adidas.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…