Adidas vyrobí až 11 miliónov tenisiek z plastov vylovených z oceánov
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Adidas vyrobí až 11 miliónov tenisiek z plastov vylovených z oceánov

V minulom roku spoločnosť vyrobila 5 miliónov párov.

— Foto: Pixabay

BRATISLAVA 10. júna - Plastové zamorenie je nebezpečnou hrozbou, ktorá nám môže spôsobiť (a niekde to už robí) nemalé problémy. Ročne vyhodíme tony plastového odpadu končiaceho v oceánoch, kde ho žerú zvieratá. Tie sa potom dostanú na náš stôl a my ich jeme. Nik z odborníkov by sa nečudoval, ak by sa o pár rokov v reštaurácii na jeho stole objavila ryba s bruchom plným plastových slamiek alebo iných mikroplastov, ktoré sú príliš drobné na recykláciu. Spoločnosť Adidas sa preto rozhodla urobiť krok k záchrane planéty.

Projekty nemeckého Adidas

Ako o tom informovala prostredníctvom článku na vlastnej webovej stránke, svetoznáma firma so športovým oblečením a príslušenstvom v tomto roku vyrobí 11 miliónov párov tenisiek z plastov, ktoré skončili v mori. Zlepší sa tým doterajšia výroba, v uplynulom roku totiž takýmto spôsobom vyrobili 5 miliónov párov. Spoločnosť v boji nestojí sama, sily spojila s environmentálnou organizáciou Parley for the Oceans. Spomenuté tenisky budú z plastového odpadu, ktorý skončí na plážach.

Športová obuv nie je jediným produktom, ktorý takto vyrábajú. Aj dresy slávneho bavorského futbalového klubu Bayern Mníchov sú z kúskov plastu. Jedným z prvých pokusov o textil z plastu sa pokúsili v roku 2010, keď na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike nastúpila brazílska reprezentácia v dresoch z plastových fliaš.

Gil Steyaert, ktorý je zodpovedný za globálne operácie spoločnosti, uviedol: „Obnoviteľnosť v Adidas znamená viac ako iba recyklácia plastov. Neustále zlepšujeme aj náš environmentálny zásah pri výrobe našich produktov. To zahŕňa použitie obnoviteľných materiálov, redukciu emisií a prevenciu proti odpadu. Iba v roku 2018 sme zachránili viac ako 40 ton plastu v našich kanceláriách, predajniach, skladoch a distribučných centrách po celom svete, a nahradili ich zelenejšími riešeniami,“ uvádza sa na webe spoločnosti.

Už od roku 2016 v predajniach Adidas nenájdete žiadne plastové vrecká

V minulom roku sa v poľských Katoviciach na medzinárodnej klimatickej konferencii podpisovala Charta o ochrane klímy pre módny priemysel. Spoločnosť Adidas súhlasila s podmienkami, medzi inými aj so znížením emisií o 30 percent do roku 2030. Do roku 2024 je odhodlaná používať iba obnoviteľný polyester v každom produkte. Od roku 2016 v predajniach Adidas nenájdete plastové vrecká.

„S produktami vyrobenými z recyklovaného plastu našim zákazníkom ponúkame skutočnú pridanú hodnotu, ktorá presahuje vzhľad, funkčnosť a kvalitu produktu, pretože každá topánka je malým príspevkom k ochrane našich oceánov. Po jednom milióne párov v roku 2017, piatich miliónoch v 2018, v roku 2019 plánujeme vyrobiť jedenásť miliónov párov topánok obsahujúcich recyklovaný plast z oceánov,“ uviedol Eric Liedtke, člen výkonného výboru spoločnosti Adidas.

Už ste čítali?

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…