Portugalsko historicky prvým víťazom Ligy národov, porazilo Holandsko

Na snímke vpravo holandský hráč Memphis Depay, vľavo hráč Portugalska Danilo vo finále Ligy národov vo futbale Portugalsko - Holandsko v portugalskom Porte 9. júna 2019. — Foto: TASR/AP

Futbalisti Portugalska sa stali víťazmi premiérovho ročníka Ligy národov 2018/2019.

Porto 9. júna (TASR) - Vo finále na domácej pôde v Porte zvíťazili nad Holandskom 1:0. O triumfe úradujúcich majstrov Európy rozhodol v 60. minúre prudkou strelou spoza šestnástky Goncalo Guedes. V zápase o 3. miesto na finálovom turnaji v Guimaraesi zvíťazilo Anglicko nad Švajčiarskom 6:5 po jedenástkovom rozstrele. V riadnom hracom čase i po predĺžení sa skončil zápas bezgólovou remízou.

Portugalsko futbal

Final Four Ligy národov 2018/2019, finále:

Porto

Portugalsko - Holandsko 1:0 (0:0)
Gól: 60. Guedes. Rozhodovali: Mallenco – Alonso, Yuste (všetci Šp,), ŹK: Dumfries, L. de Jong (obaja Hol.)

Zostavy a striedania:
Portugalsko: Patrício – Semedo, Dias, Fonte, Guerreiro – Danilo, Carvalho (90+3. Neyes) Fernandes (91. Moutinho) – Ronaldo, Guedes (75. R. Silva), B. Silva
Holandsko: Cillessen – Dumfries, de Ligt, van Dijk, Blind – de Roon (82. L de Jong), F. de Jong, Wijnaldum – Bergwijn (59. van de Beek), Depay, Babel (46. Promes)

V úvode zápasu sa dianie odohrávalo medzi šestnástkami. V 5. minúte si Bernardo Silva nabehol na kolmú prihrávku do šestnástky a po kontakte s van Dijkom spadol, penalta sa však nepískala. Portugalci postupne zrýchlili hru a snažili sa dlhšie usadiť na súperovej polovici. Fernandez vyslal prvú strelu na holandskú bránku, no Cillessen si s ňou bez problémov poradil.

Ronaldov pokus zrazil van Dijk na rohový kop, po ktorom najlepší strelec v histórii portugalskej reprezentácie hlavičkoval do stredu bránky. Domáci pokračovali v útočnej aktivite, vďaka účinnému pressingu získavali v strede poľa veľa lôpt. Strelu agilného Fernandesa Cillessen vyrazil a neujal sa ani pokus Ronalda, ktorý sa na rohu šestnástky zbavil dvoch obrancov. Holanďania pôsobili zakríknuto a v prvom polčase sa v ofenzíve vôbec nedokázali presadiť.

Úvod druhého polčase bol v znamení rohových kopov Portugalcov, ktorí však zo štandardných situácií nič nevyťažili. Holanďania po príchode striedajúceho Promesa ožili, skúšali to prienikmi po krídlach a po jednom z nich sa v dobrej šanci ocitol Depay, jeho zrazenú strelu však Patricio zlikvidoval. V 60. minúte zahrmelo na druhej strane. Po rýchlom protiútoku Portugalcov a šikovnej pätičke Bernarda Silvu napriahol spoza šestnástky Guedes a bombou k ľavej žrdi prepálil Cillessena.

Holanďania mohli onedlho vyrovnať, no prudkú hlavičku Depaya chytil Patricio tesne pred bránkovou čiarou. V závere poslal tréner Oranjes Ronald Koeman na ihrisko Luuka de Jonga, no ani jeho aktivita nepriniesla vyrovnávajúci gól. Portugalčania tesný náskok udržali a na Štadióne draka vypukol gejzír radosti.