Kvalifikácia na EURO 2020: Turci zdolali Francúzov, Taliani triumfovali v Grécku

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Prekvapivý výsledok sobotňajších zápasov kvalifikácie na EURO 2020 sa zrodil vo Fínsku. Domáci porazili Bosnu a Hercegovinu.

Bratislava 9. júna (TASR) - Futbalisti Turecka zvíťazili v sobotňajšom zápase 3. kola kvalifikácie EURO 2020 nad Francúzskom 2:0 a sú na čele tabuľky H-skupiny o tri body pred úradujúcimi majstrami sveta. Ma štadióne Konyasporu rozhodli o cennom triumfe už v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Kaan Ayhan a Cengiz Ünder, ktorí využili zaváhania francúzskej obrany.

Turci mali lepší štart na loptu, vyhrávali osobné súboje. Francúzom chýbal lepší pohyb v strede poľa, vôbec nefungovala spolupráca medzi Paulom Pogbom, Moussom Sissokom a Blaisom Matoudim. Citeľne im chýbal zranený N'Golo Kante.

Do druhého polčasu poslal tréner Didier Deschamps na ihrisko Kingsleyho Comana i Ferlanda Mendyho, no ani striedania neodvrátili historickú prehru Francúzov, ktorí počas celého zápasu ani raz nevystrelili do priestoru tureckej bránky.

Futbalisti Chorvátska zvíťazili v Osijeku nad Walesom 2:1 V E-skupine, v ktorej účinkujú aj Slováci. O triumfe vicemajstrov sveta rozhodol vlastný gól Jamesa Lawrencea v prvom polčase, resp. presný zásah Ivana Perišiča v druhom dejstve. "Drakom" body nepriniesol ani kontaktný gól Davida Brooksa v 77. minúte.

V druhom zápase skupiny v Baku zvíťazili Maďari nad domácim Azerbajdžanom 3:1 a so šiestimi bodmi sa dostali na čelo tabuľky pred Chorvátov. Oba tímy majú zhodné skóre 5:4, v prospech Maďarov však hovorí lepší vzájomný zápas. V marci zdolali "šachovnicových" v Budapešti 2:1. Na pôde Azerbajdžanu ich v 18. minúte poslal do vedenia Willi Orbán, ktorý hlavou zužitkoval center Balásza Dzsudzsáka.

Šancu vyrovnať mal v 33. minúte Ramil Šejdajev, v dobrej pozícii však namiesto strely zvolil prihrávku. V 53. minúte poistil náskok Maďarov svojím druhým gólom Orbán po rohovom kope a následnej skrumáži pred azerbajdžanskou bránkou. Domácim sa podarilo v 70. znížiť zásluhou Mahira Emreliho, no Maďari bleskovo odpovedali. Konečný výsledok stanovil striedajúci reprezentačný debutant Dávid Holman.

V prvom polčase boli Chorváti aktívnejší, Wales bol však pozorný. No v 17. minúte získali Chorváti po tvrdšom zákroku na súpera pri vlastnej šestnástke loptu a rýchly brejk Perišiča vyvrcholil vlastným gólom J. Lawrencea. Ten si zrazil do siete jeho prudký center.

Domáci hrali pokojne a zvýšiť mohol v 36. minúte Kramarič, ale jeho strela išla nad. Chorváti mohli inkasovať v závere polčasu, ale brankár Livakovič svoj tím podržal dobrým zákrokom pri strele Vaulksa a aj pri nekoordinovanej dorážke Daviesa.

Aj druhý polčas začali lepšie "vatreni". Kovačič dostal v 48. minúte prízemnou strelou loptu do siete, ale gól neplatil pre ofsajd Kramariča. Výber trénera Daliča to dlho nemrzelo, keďže o minútku už strela Perišica mala gólové parametre - 2:0. Chorváti sa snažili držať loptu v strede ihriska a hostia sa pokúšali o kontaktný gól. To sa im podarilo v 77. minúte vďaka strele z hranice šestnástky od striedajúceho Brooksa, ktorú ešte jemne hlavou tečoval Vida.

Wales útočil, v 88. minúte po centri Balea ale Wilson na zadnej tyči hlavou nenamieril presne. Obe mužstvá mohli ešte v posledných sekundách streliť góly, ale Kramarič v skvelej šanci po brejku, ani Brooks z druhej vlny sa už nepresadili.

Chorváti zvládli reparát za prehru 1:2 v Maďarsku aj bez chýbajúceho Ivana Rakitiča a ďalších hráčov. „Toto bol doteraz náš najdôležitejší zápas v tejto kvalifikácii a tieto tri body sú veľmi dôležité. Už sme po prehre v Maďarsku nemali priestor na ďalšie zaváhanie. Teraz sa cítime lepšie," citoval web UEFA špílmachra Luku Modriča z Realu Madrid.

„Mali sme voči nim až príliš veľký rešpekt. Dostali sme dva lacné góly a nedokázali sme vyťažiť viac z našich dobrých šancí. Proti Maďarsku musíme hrať lepšie, hoci sme aj dnes ukázali niekoľko pozitívnych vecí," povedal tréner hostí Ryan Giggs.

V J-skupine sú stále stopercentní Taliani, v Aténach si poradili s domácim Gréckom hladko 3:0. Nemci uspeli v aréne Borisov v súboji s Bieloruskom 2:0. Rusi v zápase F-skupiny v Saransku deklasovali San Maríno 9:0. Štyrmi gólmi sa blysol Arťom Dziuba.

Prekvapenie sa zrodilo v Tampere, kde domáci Fíni zdolali Bosnu a Hercegovinu 2:0 O oba góly sa postaral Teemu Pukki. Severni Íri otočili zápas v Estónsku a v Tallinne napokon zvíťazili 2:1.

3. kolo kvalifikácie EURO 2020:

E-skupina:

Chorvátsko - Wales 2:1 (1:0)

Góly: 17. Lawrence (vlastný), 49. Perišič - 77. Brooks

ŽK: Brekalo, Jedvaj, Lovren, Vida, Brozovič - Bale.

Rozhodoval: Kovács (Rum.)

Chorvátsko: Livakovič - Jedvaj, Lovren, Vida, Barišič - Modrič, Brozovič - Brekalo (67. Pašalič), Kovačič (76. Badelj), Perišič (90.+2 Škorič) - Kramarič

Wales: Hennessey - Roberts, Mepham, J. Lawrence, Davies - Wilson, Allen, Smith (65. Brooks), James (80. Matondo) - Vaulks (66. Ampadu) - Bale

Azerbajdžan - Maďarsko 1:3 (0:1)

Góly: 70. Emreli - 18. a 53. Orbán, 71. Holman

ŽK: Husejnov, Nazarov, Medveděv - Szoboszlai, Kleinheisler, Németh.

Rozhodoval: Blom (Hol.)

Azerbajdžan: Agajev – Krivocjuk, Mammadov, Husejnov, Medveděv – Nazarov (86. Ru. Dadašov), Garajev, Almeida – Šejdajev, Re. Dadašov (59. Ramazanov), Emreli (74. Abdullajev)

Maďarsko: Gulácsi – Lovrencsics, Orban, Baráth, Korhut – Á. Nagy, Kleinheisler (72. Pátkai) – Dzsudzsák (86. Németh), Szoboszlai (57. Holman), D. Nagy – Szalai

Rusko - San Maríno 9:0 (4:0)

Góly: 31., 73., 76. a 88. Dzjuba (prvý 11 m), 77. a 83. Smolov 25. Cevoli (vlastný), 36. Kudrjašov, 41. Mirančuk

Škótsko - Cyprus 2:1 (0:0)

Góly: 61. Robertson, 89. Burke - 87. Kousoulo

Belgicko - Kazachstan 3:0 (2:0)

Góly: 11. Mertens, 14. Castagne, 50. R. Lukaku