Lajčák na Globsecu: Európa by mala byť výraznejším globálnym hráčom
TASR
TASR

Lajčák na Globsecu: Európa by mala byť výraznejším globálnym hráčom

Dodal, že potrebujeme Európu, ktorá sa dokáže o ľudí postarať. Zdôraznil i potrebu rovnosti a pravidiel, ktoré platia pre všetkých.

Na snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. — Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 8. júna (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v sobotu zdôraznil, že Európa by mala byť výraznejším globálnym hráčom.

Lajčák bol jedným z účastníkov panelovej diskusie v posledný deň bezpečnostného fóra Globsec 2019 Bratislava Forum.

„Posledných päť rokov nebolo dobrým obdobím pre EÚ," povedal minister a pripomenul vlnu migrácie, na ktorú Európa nebola schopná adekvátne reagovať a príchod novej administratívy v USA.

Akú Európu potrebujeme?

Európa je podľa jeho slov lídrom pokiaľ ide o jej nevyhnutné záujmy ako obchod či oblasť globálnej zodpovednosti, kde určuje trendy v oblasti klímy. „Európa je jediný globálny hráč, ktorý stále hovorí o hodnotách a ľudských právach,“ povedal. V oblasti zahraničnej politiky však „Európa neexistuje“.

Európa podľa neho musí byť schopná definovať svoj záujem. „Potrebujeme Európu, ktorá je jednoduchá, ktorej ľudia rozumejú,“ povedal a dodal, že potrebujeme Európu, ktorá sa dokáže o ľudí postarať. Zdôraznil i potrebu rovnosti a pravidiel, ktoré platia pre všetkých.

Európa by podľa neho mala byť globálnym hráčom a mala by byť schopná riešiť problémy v jej bezprostrednom okolí. V tejto súvislosti spomenul situáciu na Ukrajine a na Balkáne. Problémy je podľa neho možné vyriešiť, no Európa si najskôr musí uvedomiť, že globálna realita sa zmenila a musí byť schopná definovať svoju úlohu.

Výzvy, ktorým čelíme

Poslankyňa európskeho parlamentu Marietje Schaakeová potvrdila, že vo svete je veľa výziev, ktorým musíme čeliť a pracovať na nich. Spomenula obavy v spojitosti s Čínou, Ruskom a zdôraznila význam fungujúcich transatlantických vzťahov.

EÚ podľa Schaakeovej bola schopná presadiť sa vo viacerých oblastiach. „Je potrebné spojiť hodnoty a záujmy,“ povedala s tým, že poriadok postavený na pravidlách slúži naším záujmom, pretože chráni naše hodnoty. Digitálne prostredie podľa nej možno najviac zo všetkých spája záujmy z oblastí ekonomiky, bezpečnosti a ľudských práv. Vyjadrila nádej, že to by mohlo byť spoločným bodom záujmu USA a EÚ.

Predseda organizácie The Brookings Institution John Allen vyjadril obavy v súvislosti s kapacitami budúcej multilaterálnej komunity národov, ktorá je založená na hodnotách v oblasti ekonomiky, schopnosti politickej vízie a ovládania technológie.

Poukázal aj na budúce vzťahy s Čínou, Indiou a na hrozbu zo strany Ruska. Transatlantické vzťahy sú podľa neho nevyhnutné pre jednotlivé štáty i pre komunitu národov založenú na hodnotách.

Tri obavy v digitálnom priestore

Predseda spoločnosti The Chertoff Group Michael Chertoff spomenul tri obavy v digitálnom priestore. Používanie kyberpriestoru ako sféry konfliktov, dezinformácie a využívanie digitálnej sféry na oslabovanie kohézie v rámci krajín a kontrolu v súvislosti s infraštruktúrou sietí 5G.

Jedna z výziev je podľa Chertoffa to, či bude aj naďalej existoval jednotný svetový internet, ktorý je dôležitý z ekonomických a aj ďalších dôvodov. To je podľa neho stále pravda medzi rovnako zmýšľajúcimi krajinami. Poukázal aj na krajiny, ktoré majú iné hodnoty, a v tejto súvislosti spomenul Čínu a Rusko.

Úloha USA a Číny vo svete

Diskutujúci sa venovali aj úlohe Spojených štátov a Číny vo svete. Lajčák v tejto súvislosti uviedol, že USA podľa neho neupadajú, ale skôr sa mu zdá, že menia svoju strategickú doktrínu. „USA sledujú svoje vlastné záujmy a netaja sa tým,“ uviedol s tým, že Spojené štáty sa chcú zaoberať záležitosťami, o ktorých sú presvedčené, že slúžia ich národným záujmom a bezpodmienečne si nemyslia, že by mali „hrať podľa pravidiel“.

Ďalšie krajiny sú v reakcii na to podľa ministra presvedčené, že tam je medzera – prázdny priestor, ktorý môžu vyplniť. „Preto vidíme asertívnejšie Rusko, sebavedomejšiu Čínu, Turecko, Irán a ďalších hráčov,“ povedal a dodal, že z toho vzniká viacero sfér vplyvu.

Spojené štáty podľa Allena nie sú v úpadku a takisto zdôraznil, že v krajine stále existujú inštitúcie, ktoré majú záujem o transatlantické partnerstvo.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…