V Bratislave ľudia pochodovali za zdravé prsia
TASR
TASR

V Bratislave ľudia pochodovali za zdravé prsia

Podľa odborníka chodí na preventívne prehliadky len približne 30 percent žien a na mamografiu len 20 percent.

Archívna snímka — Foto: TASR/Marko Erd

Bratislava 8. júna (TASR) - Nezáleží na tom, čo máš v hlave, ale čo nosíš v srdci. To je slogan kampane 11. ročníka Avon Pochodu za zdravé prsia, ktorý sa konal v sobotu v areáli Bratislavského hradu. V tomto duchu sa niesla aj tradičná prechádzka Starým Mestom. Jej cieľom bolo šírenie povedomia o rakovine prsníka a povzbudenie pacientok.

„Zdravotná uvedomelosť žien je stále veľmi nízka a nechodia na preventívne prehliadky ku gynekológom," tvrdí primár mamologického oddelenia Onkologického ústavu nemocnice sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Bella, ktorý je dlhoročným garantom projektu. Zdôrazňuje, že ak žena príde včas, 90 až 100 percent prípadov rakoviny prsníka je možné vyliečiť.

Dôležité je aj samovyšetrenie

„Od 18 rokov by mala žena chodiť raz ročne ku gynekológovi, ten ju raz za dva roky pošle na ultrazvuk prsníkov a ženy nad 40 rokov na mamografiu," vysvetlil pre TASR. Pripomenul, že okrem toho by si každá žena mala robiť samovyšetrenie prsníkov, aby si včas všimla prípadnú hrčku, ktorá môže signalizovať rakovinu.

Podľa neho však na preventívne prehliadky chodí len približne 30 percent žien a na mamografiu len 20 percent. „Tieto čísla sú najhoršie v Európe. Výskyt rakoviny prsníka stále stúpa, momentálne sa hovorí, že v roku 2018 sa na svete objavili dva milióny nových prípadov. Na Slovensku ich je asi 3500," povedal odborník.

Každý rok sa to lepší

Vďaka pochodom sa podľa neho každý rok zvyšuje účasť žien na preventívnych prehliadkach, hoci len minimálne. „Ale každý rok sa to lepší. Preto hovorím, že najlepšie by bolo, keby bol tento pochod každý týždeň, aby si ženy uvedomili, že rakovina prsníka existuje a ak majú nejaké príznaky, je lepšie prísť na vyšetrenie," pripomenul Bella.

Pochod sa začal o 10.00 h programom pre deti. V sprievodnom programe vystúpili Desmod, S Hudbou Vesmírnou, Puding pani Elvisovej či Dano Heriban. Počas aktu spolupatričnosti zaznela pieseň Simy Martausovej Nenahraditeľná ako vyjadrenie podpory pre všetky ženy. Projekt podporili mnohé známe osobnosti a v areáli Bratislavského hradu nechýbali ani atrakcie pre najmenších.

Podzemná garáž na Bratislavskom hrade poskytovala v sobotu zvýhodnené parkovné a peniaze vyzbierané počas dňa venuje na boj za zdravé prsia. Ľudia mohli prispieť tiež kúpou trička.

To, že zdravie seba a svojich blízkych im nie je ľahostajné, a ochotu pomáhať na pochode prejavili ženy i muži. Spolu bolo pochodujúcich viac ako 4000. Spoločnosť Avon odovzdala občianskemu združeniu Zdravá žena šek vo výške 25.553 eur.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…