NÚCEM bude spolupracovať so združením Maturity pre maturantov
TASR
TASR

NÚCEM bude spolupracovať so združením Maturity pre maturantov

Zamestnanci Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania maturantom opísali, ako vznikajú testy, ako sú do ich tvorby a recenzovania zapojení učitelia a aj odborníci na slovenský jazyk.

Na archívnej snímke študenti počas písomných maturitných skúšok 12. marca 2019 na Strednej odbornej škole pedagogickej v Bratislave. — Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 7. júna (TASR) – Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) bude spolupracovať so združením Maturity pre maturantov. Ako uviedol odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, počas májového stretnutia sa na tom dohodli študenti zo združenia spolu s riaditeľkou NÚCEM Romanou Kanovskou.

Študenti počas stretnutia predniesli najväčšie výhrady k tohtoročným testovým úlohám zo slovenčiny z ich pohľadov, pýtali sa na správne riešenia a hodnotenie niektorých úloh. Vyjadrili tiež obavy z anulovania úlohy v teste, čo podľa nich neprispieva k dôveryhodnosti testovania a NÚCEM ako inštitúcie. Ich najväčšie obavy súviseli so spravodlivosťou testovania, keďže na školách sa slovenčinu učia rôznym spôsobom a v rôznom rozsahu. Žiaci na stredných odborných škôl sú podľa nich zo slovenčiny pripravovaní menej kvalitne než žiaci na gymnáziách, preto odporúčajú pripraviť dve úrovne testov, osobitne pre oba typy škôl.

Zamestnanci NÚCEM maturantom opísali postup, ako vznikajú testy, ako sú do ich tvorby a recenzovania zapojení učitelia z praxe a aj odborníci na slovenský jazyk a literatúru. Priblížili im dôvody, pre ktoré nemôže byť kľúč správnych odpovedí zverejnený ihneď po ukončení testovania na školách.

„Tiež im vysvetlili, akým spôsobom sa kľúč k tohtoročnému testu finalizoval, keď sa prvýkrát uskutočnilo centrálne elektronické hodnotenie odpoveďových hárkov. Pri finalizovaní kľúča NÚCEM spolupracoval s desiatimi predsedami predmetových maturitných komisií zo slovenského jazyka, ktorí kontrolovali objektívnosť centrálneho vyhodnocovania," uviedol rezort školstva. NÚCEM tvrdí, že všetky procesy, ktoré používa, vrátane vyhodnocovania testov a prípadného anulovania niektorých položiek, sú štandardne používané aj v zahraničí a aj pri medzinárodných testovaniach. Kanovská zdôraznila, že testy netvoria a nevyhodnocujú úradníci od zeleného stola, ale vždy sú to učitelia slovenčiny zo stredných škôl a odborníci z vysokých škôl.

V nadväznosti na otázku spravodlivosti testovania Kanovská vysvetlila študentom, že v prenesenom význame je možné pod týmto pojmom rozumieť aj to, čo vyjadruje štatistický ukazovateľ, takzvaná reliabilita (spoľahlivosť) testu. A tá má i v tohtoročnom teste zo slovenčiny vysokú hodnotu, zodpovedajúcu požadovanej norme. Znamená to, že test spoľahlivo rozdelil žiakov do poradia od najlepšieho výkonu po najslabší.

Na záver stretnutia študenti potvrdili záujem spolupracovať na príprave videotutoriálu o maturitnej skúške pre budúcich maturantov. NÚCEM deklaroval, že má záujem skvalitniť prípravu budúcich maturitných testov napríklad tým, že zapojí viac učiteľov z praxe do procesu recenzovania testov.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…