Ľudí s ochoreniami svalov možno opäť podporiť v zbierke Belasý motýľ
TASR
TASR

Ľudí s ochoreniami svalov možno opäť podporiť v zbierke Belasý motýľ

Nervovo-svalové ochorenia spôsobujú oslabovanie svalov celého tela a bezvládnosť. Najťažšie z nich postihujú nielen kostrové svaly, ale aj dýchacie svaly a vyžadujú podpornú pľúcnu ventiláciu.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 7. júna (TASR) - V piatok možno po celom Slovensku stretnúť dobrovoľníkov s pokladničkami zbierky Belasý motýľ. Príspevky pomôžu ľuďom s nervovo-svalovými ochoreniami získať finančné prostriedky na doplatky za pomôcky, ktoré potrebujú k svojmu každodennému fungovaniu a tiež informovať verejnosť o potrebách týchto ľudí. „Belasý motýľ symbolizuje ich krehkosť a túžbu po nezávislosti," uvádza Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD), ktorá zbierku organizuje.

„Pomôžte nadýchnuť sa ľuďom, ktorých svaly zrádzajú," je mottom zbierky, ktorá sa koná už 19. rok. Nervovo-svalové ochorenia totiž spôsobujú oslabovanie svalov celého tela a bezvládnosť. Najťažšie z nich postihujú nielen kostrové svaly, ale aj dýchacie svaly a vyžadujú podpornú pľúcnu ventiláciu. Niektoré, napriek pokroku v medicíne, stále patria medzi fatálne ochorenia a ukončujú predčasne život.

„Ľudia s nervovosvalovými ochoreniami majú slabé svaly, ale nesmierne silnú vôľu. Chcú byť užitoční pre spoločnosť a túžia po samostatnom pohybe. Aby mohli viesť plnohodnotný život, študovať, pracovať, mať rodinu, potrebujú rozmanité kompenzačné pomôcky," vysvetľujú zástupcovia OMD. Výnos zbierky rozdelia na príspevky na tie pomôcky, ktoré štát nehradí v plnej výške alebo vôbec, najmä elektrické a mechanické vozíky a ich individuálne úpravy, antidekubitné sedačky a matrace, zdviháky, alternatívne ovládania počítača, príslušenstvo k dýchacím prístrojom a ďalšie.

OMD poskytuje špecializované poradenstvo a sociálne služby v Agentúrach osobnej asistencie v Bratislave a Žiline, prevádzkuje požičovňu kompenzačných pomôcok a poradenstvo o vhodných pomôckach.

Verejnú zbierku Belasý motýľ sprevádzajú aj ďalšie akcie. 12. júna sa na Hlavnom námestí v Bratislave koná benefičný Koncert belasého motýľa a 1. júna prišlo na Zlaté piesky v Bratislave s heslom Silné motory podporujú slabé svaly 200 motoriek a 30 športových áut, ktoré si mohli návštevníci aj vyskúšať.

Ambasádormi zbierky sa tento rok stali herci Anna Šišková, Táňa Pauhofová, Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Marián Miezga, Marta Sládečková, Róbert Jakab, Ady Hajdu, Marián Labuda mladší, Matej Landl, Peter Šimun, Miroslav Noga, Boris Farkaš a Zuzana Konečná. Na znak podpory ľuďom s nervovo-svalovými ochoreniami sa vyzdobili belasými motýlikmi. Verejnú zbierku Belasý motýľ možno podporiť do konca roka 2019 aj darom cez stránku www.belasymotyl.sk či darcovskou SMS v hodnote 2 eurá s textom DMS MOTYL na číslo 877.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…