EK odporúča Slovensku prijať opatrenia vo viacerých oblastiach
TASR
TASR

EK odporúča Slovensku prijať opatrenia vo viacerých oblastiach

Komisia konštatuje, že reformy zamerané na zlepšenie nákladovej účinnosti systému zdravotnej starostlivosti napredujú, hoci miera ich realizácie sa v rôznych oblastiach starostlivosti líši.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR

Brusel/Bratislava 5. júna (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu predložila opatrenia pre jednotlivé krajiny na rok 2019. Medzi hlavné odporúčania pre Slovensko patrí dosiahnutie strednodobého rozpočtového cieľa do roku 2020 alebo aj zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií, najmä v oblasti zdravotníctva a dôchodkových systémov. Zlepšiť by sa mala aj efektívnosť a nezávislosť súdnictva a zvýšiť sa má úsilie v odhaľovaní a stíhaní korupcie.

EK konštatuje, že verejné financie čelia dlhodobo rizikám v oblasti udržateľnosti, opatrenia potrebné na podporu plánovaných cieľových deficitov neboli podľa Bruselu konkretizované. Za problém považuje Komisia aj daňovú medzeru na DPH. EK kritizuje aj rezervy v rozpočte s tým, že znižujú predvídateľnosť jeho plnenia. Kritika sa ušla aj zavedeniu dôchodkového stropu.

EK zároveň odporúča Slovensku zlepšovať kvalitu a inkluzívnosť vzdelávania na všetkých úrovniach a podporovať zručnosti. Na slovenskom trhu práce podľa EK pretrváva pozitívny vývoj v podobe zvýšenej zamestnanosti a historicky najnižších úrovní nezamestnanosti. Súčasne však dodáva, že miera dlhodobej nezamestnanosti stále zostáva nad priemerom Európskej únie (EÚ).

Slovensko by tiež z pohľadu EK malo zacieliť na hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na zdravotnú starostlivosť, výskum a inovácie, dopravu, najmä na jej udržateľnosť. Ďalej na digitálnu infraštruktúru, energetickú účinnosť, konkurencieschopnosť malých a stredných podnikov a sociálne bývanie, a to s ohľadom na regionálne rozdiely.

Komisia konštatuje, že reformy zamerané na zlepšenie nákladovej účinnosti systému zdravotnej starostlivosti napredujú, hoci miera ich realizácie sa v rôznych oblastiach starostlivosti líši. Ako dodala, poskytovanie zdravotníckych služieb je naďalej príliš závislé od nemocníc, ktorých dlh napriek pravidelnému odpúšťaniu stále rastie a ktoré majú ťažkosti s financovaním investícií potrebných na zlepšenie efektívnosti a kvality starostlivosti.

Politika v oblasti výskumu a inovácií podľa EK na Slovensku dopláca na neúčinnú koordináciu medzi ministerstvami a inými aktérmi. Komisia súčasne zdôraznila, že v záujme zvýšenia produktivity a zachovania procesu konvergencie v SR sú potrebné trvalé investície aj do digitálnej a dopravnej infraštruktúry a energetickej efektívnosti. Investície a inovácie môže podľa EK negatívne ovplyvniť výrazné administratívne a regulačné zaťaženie.

Vo verejnom obstarávaní odporúča zvýšiť uplatňovanie kritérií kvality a nákladov životného cyklu. EK napriek tomu vyzdvihla zmeny v tejto oblasti. Sústredenie sa na profesionalizáciu je podľa nej krokom vpred, aj keď výhody sa objavujú len postupne. Odporučila viac využívať kvalitatívne kritérium pri súťažiach.

Odporúčania Komisie zahŕňajú aj zlepšovanie účinnosti súdneho systému a posilnenie jeho nezávislosti, a to aj pri vymenovaní sudcov. Slovensko by sa malo zamerať aj na zvýšenie úsilia na odhaľovanie a stíhanie korupcie, najmä v prípadoch korupcie veľkého rozsahu.

Snahy o boj proti korupcii brzdia z pohľadu EK organizačné a procesné nedostatky na úrovni polície a prokuratúry a slabá ochrana oznamovateľov korupcie. Obavy Komisia vyjadrila aj v súvislosti s "prieťahmi" vo vymenovaní sudcov Ústavného súdu SR, čo by mohlo negatívne ovplyvniť súdny systém.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…