Dobré noviny
HPV vírus: Tichý zabijak, o ktorom je potrebné hovoriť nahlas
Inzercia
Inzercia

HPV vírus: Tichý zabijak, o ktorom je potrebné hovoriť nahlas

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: Pexels

HPV vírus. Spôsobuje rakovinu krčka maternice, prenáša sa najmä, no nielen pohlavným stykom. Niekoľko rokov o ňom nemusíme vôbec vedieť. Dlho čaká na svoju príležitosť, využíva našu ľahostajnosť. Myšlienku očkovania detí pred pubertou striktne odmietame aj napriek tomu, že primárna prevencia je maximálne účinná práve v tomto období. Čo o HPV vôbec vieme? „Moment prekvapenia“ zákerného súpera je často jeho fatálnym tromfom.

BRATISLAVA 5. júna . Prívlastok „tichý zabijak“ v súvislosti s HPV vírusom hneď v úvode zámerne neobchádzame. Prečo? Z jednoduchého dôvodu. S týmto papilomavírusom (HPV - Human Papiloma Virus), ktorý je sexuálne prenosný, sa počas svojho života stretne až 80 % ľudskej populácie. Mrazivý prívlastok získal pre niektoré svoje vlastnosti a správanie, ktorým sa líši od iných vírusov. Jeho doménou je majstrovské obchádzanie imunitného systému, nakoľko pomerne dlhý čas mu nedáva žiadny signál, že v tele nie je niečo v poriadku. Ako je to možné?

Zákerné ticho

HPV vírus v ľudskom organizme neútočí „na prvú“. Infekcia je dlho bez príznakov. HPV má totiž niekoľko mechanizmov na obídenie imunitného systému. Je to miestna infekcia. Vírus nespôsobuje smrť bunky, v ktorej sa množí a nie je prítomný zápal. Keďže HPV imunitnému systému uniká - umožňuje infekcii pretrvávať a bujnieť. Práve tento stav je prvým krokom k nástupu zmien, ktoré v konečnom dôsledku môžu končiť vznikom rakoviny.

Ak ste doposiaľ skratku HPV ticho prechádzali, je čas zastaviť sa a spozornieť. Napríklad rakovina krčka maternice, ktorú má HPV na svedomí (približne 14 typov, je označovaných ako vysokorizikové/onkogénne), už tak neznáma nie je. Nie je to však jediný problém, ktorý tento vírus spôsobuje.

Zapnime kontrolku

Papilomavírus spôsobuje infekciu. A na každú infekciu by mala byť účinná prevencia, ochrana pred jej vznikom a šírením. K výsledku tejto rovnice v súvislosti s HPV dopomohlo dôležité zistenie, kľúčové pre účinnú prevenciu.

V súčasnosti poznáme asi 200 typov HPV vírusu, pričom 40 z nich pôsobí v oblasti pohlavných orgánov a konečníka. Intenzívnejšie sa o nich hovorí od zistenia súvislosti medzi prítomnosťou vírusu a rakovinou krčka maternice. Práve toto poznanie bolo kľúčové - otvorilo totiž možnosť hľadania spôsobu ochrany pomocou očkovania tak, ako to poznáme aj pri iných, očkovaním preventailných infekčných ochoreniach.

Spustime alarm

Hovorili sme o tom, prečo sa HPV vírus nazýva tichým zabijakom. Pridáme aj ďalšie prívlastky, ktoré jeho charakter dotvoria. Ak ho priamo „nemáme“ neznamená, že sa nás netýka. Poďme od začiatku.

HPV infekcia je označovaná aj prívlastkom „najčastejšie pohlavne prenosné ochorenie“. Je pravdivý, no u mnohých môže vzbudzovať mylný pocit bezpečia, že sa ich infekcia netýka, ak nemajú pohlavný styk. Tu však jednoducho neplatí, že najlepšou prevenciou je život bez sexu.

Aj keď akákoľvek forma pohlavného styku s infikovaným partnerom je najčastejším spôsobom prenosu, nie je jediným. Ľudský papilomavírus je malý, veľmi odolný DNA vírus, ktorý je schopný prežiť mimo hostiteľa vo vlhkom prostredí aj niekoľko mesiacov. Vírus sa tak môže do nášho tela preniesť aj kontaktom rúk s oblasťou konečníka a pohlavných orgánov, prenosom z matky na dieťa pri prirodzenom pôrode, ale aj ako nemocničná nákaza (pri nedodržiavaní pravidiel dezinfekcie a sterilizácie). Tento výpočet možností nie je konečný.

Existujú určité podmienky a faktory, ktoré uľahčujú cestu k vzniku infekcie a jej pretrvávaniu. Okrem už spomínaných spôsobov sú to aj tie, ktoré priamo či nepriamo môžu negatívne ovplyvniť imunitný stav nášho organizmu (napr. stres, fajčenie, hormonálna antikoncepcia, niektoré chorobné stavy,..).

Ešte stále ženy na Slovensku zomierajú aj na to, na čo zomierať nemusia.

Akékoľvek otázky týkajúce sa príslušného ochorenia alebo spôsobu jeho liečby je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Kontakt pre prípad hlásenia nežiaducich účinkov: sk-safety@gsk.com.

Dátum prípravy: Jún 2019, určené pre laickú verejnosť NP-SK-CER-ADVT-190001

Pripravené v spolupráci s GSK.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?