Dobré noviny
Archeológovia SAV ukončili ďalšiu výskumnú sezóne v Perzskom zálive
TASR
TASR

Archeológovia SAV ukončili ďalšiu výskumnú sezóne v Perzskom zálive

Na ilustračnej snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave.
Na ilustračnej snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave. — Foto: TASR/Michal Svítok

Výskum realizovali Slováci v spolupráci s kuvajtskými kolegami.

Bratislava 4. júna (TASR) - Archeológovia z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) ukončili ďalšiu výskumnú sezónu na ostrove Failaka v Perzskom zálive. Výskum realizovali Slováci v spolupráci s kuvajtskými kolegami. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Predmetom výskumu je rozsiahla osada Al-Qusur zo 7.-8. storočia, ktorá pozostáva z viac ako 140 usadlostí slúžiacich na bývanie, remeselnú činnosť, chov zvierat a oddych. V jej centrálnej časti sa nachádzal nestoriánsky kláštor s dvomi kostolmi.

V tomto roku sa pozornosť archeológov pod vedením Mateja Ruttkaya a Karola Pietu sústreďovala na tri hlavné úlohy, ktorými boli dokumentácia reliéfu krajiny a identifikácia zaniknutých objektov, výskum dvorca číslo 28 a spracovanie nálezov a virtuálna rekonštrukcia vybraných architektúr.

"Vzhľadom na špecifické klimatické pomery tohtoročnej zimy sa ostrov – polopúšť po dlhých rokoch doslova zazelenala. To umožnilo identifikovať objekty aj na základe takzvaných vegetačných príznakov. Tam, kde sa nachádzali rozpadnuté hlinené tehly, sa vyskytovala červenkastá vegetácia. Na miestach, kde boli pod zemou zaniknuté múry zo špecifického hlinito-kamenného materiálu, naopak, žiadna vegetácia nerástla," povedal Ruttkay, riaditeľ Archeologického ústavu SAV. V kombinácii s podrobnou fotogrametriou snímok z dronu a geodetickým zameraním sa podarilo objaviť množstvo doteraz nepoznaných architektúr a zároveň je po prvýkrát vyhotovený kvalitný plán strednej a východnej časti osady.

"Vykopávky sme koncentrovali na odkrytie dvorca číslo 28. Potvrdili sa naše predpoklady, že išlo o dom remeselníka, ktorý sa špecializoval na prácu s polodrahokamami. Prekvapením je zistenie, že remeselnícka činnosť - práca s polodrahokamami, tu prebiehala vo všetkých fázach osídlenia," povedal Pieta, zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV.

Výskum podľa Hucákovej vytvára podmienky aj na spoluprácu v rámci ústavov SAV. Aktuálne vzorky kameňov analyzuje Pavol Siman z Ústavu vied o zemi SAV, základnú chemickú analýzu skiel plánuje zabezpečiť Ústav anorganickej chémie SAV.

V závislosti od dostatku finančných zdrojov by výskumy mali pokračovať v tejto lokalite aj v nasledujúcich rokoch.

Už ste čítali?