Archeológovia SAV ukončili ďalšiu výskumnú sezóne v Perzskom zálive
TASR
TASR

Archeológovia SAV ukončili ďalšiu výskumnú sezóne v Perzskom zálive

Výskum realizovali Slováci v spolupráci s kuvajtskými kolegami.

Na ilustračnej snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave. — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 4. júna (TASR) - Archeológovia z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) ukončili ďalšiu výskumnú sezónu na ostrove Failaka v Perzskom zálive. Výskum realizovali Slováci v spolupráci s kuvajtskými kolegami. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Predmetom výskumu je rozsiahla osada Al-Qusur zo 7.-8. storočia, ktorá pozostáva z viac ako 140 usadlostí slúžiacich na bývanie, remeselnú činnosť, chov zvierat a oddych. V jej centrálnej časti sa nachádzal nestoriánsky kláštor s dvomi kostolmi.

V tomto roku sa pozornosť archeológov pod vedením Mateja Ruttkaya a Karola Pietu sústreďovala na tri hlavné úlohy, ktorými boli dokumentácia reliéfu krajiny a identifikácia zaniknutých objektov, výskum dvorca číslo 28 a spracovanie nálezov a virtuálna rekonštrukcia vybraných architektúr.

"Vzhľadom na špecifické klimatické pomery tohtoročnej zimy sa ostrov – polopúšť po dlhých rokoch doslova zazelenala. To umožnilo identifikovať objekty aj na základe takzvaných vegetačných príznakov. Tam, kde sa nachádzali rozpadnuté hlinené tehly, sa vyskytovala červenkastá vegetácia. Na miestach, kde boli pod zemou zaniknuté múry zo špecifického hlinito-kamenného materiálu, naopak, žiadna vegetácia nerástla," povedal Ruttkay, riaditeľ Archeologického ústavu SAV. V kombinácii s podrobnou fotogrametriou snímok z dronu a geodetickým zameraním sa podarilo objaviť množstvo doteraz nepoznaných architektúr a zároveň je po prvýkrát vyhotovený kvalitný plán strednej a východnej časti osady.

"Vykopávky sme koncentrovali na odkrytie dvorca číslo 28. Potvrdili sa naše predpoklady, že išlo o dom remeselníka, ktorý sa špecializoval na prácu s polodrahokamami. Prekvapením je zistenie, že remeselnícka činnosť - práca s polodrahokamami, tu prebiehala vo všetkých fázach osídlenia," povedal Pieta, zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV.

Výskum podľa Hucákovej vytvára podmienky aj na spoluprácu v rámci ústavov SAV. Aktuálne vzorky kameňov analyzuje Pavol Siman z Ústavu vied o zemi SAV, základnú chemickú analýzu skiel plánuje zabezpečiť Ústav anorganickej chémie SAV.

V závislosti od dostatku finančných zdrojov by výskumy mali pokračovať v tejto lokalite aj v nasledujúcich rokoch.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…