Dobré noviny
Odborníčka na matrace: To, že na tvrdom matraci vás nebude bolieť chrbát, je mýtus
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Odborníčka na matrace: To, že na tvrdom matraci vás nebude bolieť chrbát, je mýtus

— Foto: Koláž DN/Adn, Pexels

Ako si vybrať správny matrac a ktorá poloha je pre spánok tá najlepšia? Odpovedala v Dobrom rádiu Jana Kubinová zo spoločnosti Dormeo.

BRATISLAVA 30. mája - Na trhu dnes možno nájsť obrovské množstvo matracov. Nájdete aj také, ktoré stoja, dá sa povedať, len pár korún, ale aj také, ktoré nekúpite za menej ako niekoľko tisíc eur. Ako si teda vybrať správny matrac? „Ideálne je, ak si môžete zobrať matrac domov a pospať si na ňom jeden alebo dva týždne, čo niektoré spoločnosti naozaj umožňujú,“ vysvetľuje Jana Kubinová zo spoločnosti Dormeo, ktorá bola dnešným hosťom dopoludňajšej šou Dobrého rádia.

Nie každý potrebuje tvrdý matrac

Určite je dobré, aby mal matrac pevné jadro. To znamená, že jadro je z nejakej peny, ktorá je hustejšia a tvrdšia. Ale, ako všetci tvrdia, aby ste si kúpili tvrdý matrac a nebude vás bolieť chrbát, nie je to úplne pravda. Ak máte veľmi tvrdý matrac, vytvára tlak na niektoré kĺby. Ak spíte na boku, tlačí vás rameno, bedrá, členky... Ak teda tvrdý matrac, tak na vrchu by mala byť vrstva, ktorá je prispôsobivá, Napríklad nejaká pamäťová pena, ktorá ale zase nie je príliš hrubá, aby ste sa do nej nezabárali,“ vysvetľuje jeden z mýtov o matracoch Kubinová.

Najlepšia poloha na spánok je na ľavom boku

Tvrdšie, respektíve pevnejšie matrace sa ale určite odporúčajú pre malé deti. „Detská chrbtica je vo vývine, potrebuje pevnú oporu, aby sa správne vyvíjala,“ vysvetľuje Kubinová. Nie je však všetko len o výbere matracu, ale aj o tom, ako spíme. Poloha spánku vplýva nielen na chrbticu, ale aj na trávenie či dýchanie. Ktorá je teda tá najsprávnejšia? „Odborníci sa zhodujú, že najlepšia poloha na spánok je na ľavom boku, pretože vtedy najlepšie trávi, srdce dokáže najlepšie pumpovať krv do celého tela. Niektorí ľudia ale spávajú aj v polohe na bábätko, horšie sa im dýcha, lebo pľúca sú utláčané. Poloha na chrbte je takisto veľmi populárna. Je dobrá pri bolestiach crhbta, chrbtica sa rozloží, zrelaxuje a človek môže mať naozaj výdatný spánok. Najhoršia poloha na spanie je na bruchu. Človek celou svojou váhou tlačí na všetky vnútorné orgány v brušnej dutine. Ak spíte na bruchu, myslite na to, že váš matrac naozaj nemôže byť tvrdý, musíte mať matrac, ktorý má aspoň nejakú vrstvu pamäťovej peny či mäkkej vrstvy, ktorá sa vám prispôsobí a bude zmierňovať tlak,“ vysvetlila v Dobrom rádiu Jana Kubinová.

Ako často ale meniť matrac, ako sa oň starať a kedy treba matrac naozaj vymeniť, porozprávala v Dobrom rádiu Jana Kubinová viac. Vypočujte si celý rozhovor v priloženej audionahrávke.

Prečo je výber matracu tak dôležitý?

Možno sa to nezdá, no na posteli strávi človek tretinu života, čo môže byť dovedna aj vyše 9000 dní, takže by ste si toto miesto mali starostlivo vyberať nielen pre vás, ale aj pre vaše dieťa. V prvom rade si nájdite vhodný matrac, ktorý vám bude vyhovovať. Matrac by mal poskytovať pevnú oporu pre chrbticu, no zároveň by sa mal vedieť aj dokonale prispôsobiť kontúram vašej postavy. Prečo je to také dôležité? Lebo ak je príliš tvrdý, môže spôsobovať tlak na kĺby, hlavu či bedrá a ráno sa v konečnom dôsledku zobudíte otlačení a ubolení. Naopak, príliš mäkký matrac nemusí dostatočne podopierať chrbticu, čo prispieva k bolesti krížov, krčnej chrbtice či hlavy.

Ak si vyberiete vhodný matrac, môžete vy a vaše dieťa predísť aj mnohým iným zdravotným ťažkostiam. Spánková deprivácia alebo prerušovaný spánok zvyšujú počas noci tepovú frekvenciu a krvný tak. Navyše podporujú vylučovanie kortizolu, čo je hormón stresu. Dlhodobý nedostatok spánku alebo jeho zlá kvalita môžu mať za následok hypertenziu, diabetes, metabolický syndróm, oslabenie imunity či depresiu.

S výberom správneho matracu vám pomôžu na tejto stránke.

SLEDUJTE DOBRÉ RÁDIO NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?