Mladá mamička na Slovensko priniesla unikát: Tvorí jedinečné šperky s materským mliekom
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Mladá mamička na Slovensko priniesla unikát: Tvorí jedinečné šperky s materským mliekom

Mnohé mamičky túžia pamätať si obdobie dojčenia čo najdlhšie. Kúsok svojho materského mlieka majú stále so sebou.

Zuzana vyrába šperky unikátnou metódou. — Foto: Archív: Zuzana Gabonová

BRATISLAVA 2. júna - Zuzana je mladá mamička, ktorá sa venuje výrobe šperkov. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by na ich výrobu nepotrebovala aj materské mlieko. Dojčenie mnohé ženy považujú za krásne obdobie života.

Ako sa tvorí materské mlieko?

V súčasnosti existujú aj netradičné spôsoby, ako si toto obdobie uchovať v pamäti. Jedinečné šperky, ktoré Zuzana tvorí, sú vyplnené vzorkou materského mlieka od konkrétnej mamičky.

„Mám dve deti, obe som dlho dojčila. K dojčeniu mám pozitívny vzťah, je to krásne obdobie matky, ktoré je však časovo obmedzené, a preto považujem možnosť uchovať si spomienky vo forme šperku za unikátnu,“ hovorí Zuzana Gabonová v rozhovore pre Dobré noviny.

Šperky na prvý pohľad vyzerajú ako perly.
Šperky na prvý pohľad vyzerajú ako perly. Foto: Zuzana Gabonová/ Mlieko nad zlato
 

Na Slovensku novinka

Tento spôsob výroby ešte nie je na Slovensku rozšírený a aj sama Zuzana sa s ním po prvý raz stretla v Nemecku. Myšlienka ju úplne uchvátila a cena setu od 200 eur motivovala vyrobiť si vlastný.

„Nebola to jednoduchá cesta a suma, ktorú som dala za materiál a náradie, kým som vyrobila prvý šperk, bola oveľa vyššia, ako keby som si ho kúpila hotový. Musela som aj veľa študovať, skúšať a testovať. Bola som na rôznych kurzoch, no môj šperk vždy nakoniec zožltol,“ spomína na začiatky v náročnej technike.

Dnes už má vlastnú zdokonalenú techniku, ktorú len tak neprezradí. „Momentálne som to už vyšperkovala tak, že môj najstarší kúsok má viac ako rok, je úplne biely, nepoškodený, nezmenený,“ teší sa Zuzana.

Časovo náročná technika

Zo šperkov boli nadšené aj kamarátky, ktoré tiež v tom období dojčili, tak ju to nakoplo a rozhodla sa ponúknuť svoje výrobky aj ďalším mamám. Mamičky vzorku svojho materského mlieka posielajú vždy začiatkom týždňa poštou a prvou triedou. Výroba jedného kusu trvá aj 12 týždňov, keďže k mlieku treba pristupovať opatrne.

„Mlieko je biologický materiál a musí byť dokonale zakonzervované, aby vydržalo čo najdlhšie. Zo zakonzervovaného mlieka vytvarujem šperky podľa požiadaviek. Keď sú hotové, pošlem mamičke fotku na kontrolu, a ak je všetko v poriadku a šperk sa jej páči, dostane ho poštou,“ prezrádza Zuzana.

Aj s vláskami bábätka

Mlieko v šperkoch je tvrdé ako skala, nezapácha, nelúpe sa a na prvý pohľad vyzerá ako perla. A do čoho všetkého sa dá vložiť kúsok materského mlieka?

„Vyrábam všetko, čo si dámy vymyslia. Prstene, náušnice, prívesky, medailóny, manžetové gombíky či náramky pre deti. Šperky majú rôzne tvary, farby, môžem do nich zaliať vlásky detí, meno, dátum narodenia, či dokonca CTG bábätka, keď bolo ešte v brušku,“ upresňuje Zuzana.

Do šperku sa dá vložiť čokoľvek.
Do šperku sa dá vložiť čokoľvek. Foto: Zuzana Gabonová/ Mlieko nad zlato

Zámena materského mlieka nehrozí, keďže každá z doručených vzoriek je samostatne uložená. „Myslím si, že všetky mamky si zaslúžia odmenu za množstvo hodín strávených s dieťaťom, veľa odriekania a v neposlednom rade za nekonečnú lásku, ktorú dávajú svojim detičkám počas tehotenstva, pri pôrode, pri starostlivosti o ne a vlastne celý život,“ dodáva Zuzana.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…