Dobré noviny
Unikátne zábery z drona na Pripiať vám zataja dych. Na tento výlet do „mesta duchov“ skoro nezabudnete
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Unikátne zábery z drona na Pripiať vám zataja dych. Na tento výlet do „mesta duchov“ skoro nezabudnete

— Foto: Flickr

Katastrofa, ktorá sa hlboko zapísala do dejín ľudstva.

PRIPIAŤ 24. mája - Mesto duchov. Aj tak by sa dalo nazvať mestečko Pripiať, ktoré bolo ešte na začiatku roku 1986 domovom pre 50-tisíc ľudí. O necelý rok neskôr jeho populácia klesla na okrúhlu nulu. Všetky museli odísť, pretože v neďalekej jadrovej elektrárni V. I. Lenina došlo k havárii sprevádzanej niekoľkými výbuchmi, pri ktorých sa do ovzdušia uvolnila životu nebezpečná radiácia.

Pohľad na mesto

Ponuré prostredie. Rozpadnuté opustené domy. Hustý nespútaný porast. Všade prítomné ticho a hrozivý pokoj. Tak v súčasnosti vyzerá Pripiať. Stal sa stal domovom živočíchov, ktorých fyzické vlastnosti matka príroda upravila tak, aby boli odolné voči rádioaktivite, respektíve zachytávali iba časť z nej. Vedci objavili niekoľko žiab, ktoré sa svojim sfarbením odlišovali od iných svojho druhu. Okrem nich boli v oblasti spozorované kone, vlky, zubre a i hmyz, ktorý žije v zemi.

Sovieti tutlali, prví informovali Švédi

Elektráreň sa skladala zo štyroch reaktorov, ktoré v tom čase vyrábali 10 % ukrajinskej elektrickej energie. V sobotu 26. apríla 1986 o 1:23:46 miestneho času došlo vo štvrtom reaktore, známom ako Černobyľ-4, k parnej explózii, ktorá vyústila do požiaru a ďalších výbuchov. Prví záchranári nemali ochranné obleky, ba ani nevedeli, o aké nebezpečenstvo ide. Reaktor bol pokrytý pieskom zhadzovaným z helikoptér, no ďalším únikom rádioaktivity z reaktora sa podarilo zabrániť až deviaty deň po havárii.

Propagandistické médiá sa celú záležitosť pokúšali ututlať, prví o nehode informovali Švédi. Dňa 27. apríla objavili pracovníci jadrovej elektrárne Forsmark (1100 kilometrov od Černobyľa) rádioaktívne častice na svojom oblečení.

Na začiatku videa môžete vidieť to, ako vyzeral život v Pripiati pred katastrofou. Ostatné zábery boli vytvorené pomocou leteckého drona, ktorý zaznamenal, ako strašidelne môže vyzerať miesto, kde už viac ako tri dekády nežijú ľudia.

Už ste čítali?