Dobré noviny
Desiatky rokov po havárii v Černobyle sa stalo čosi, čo nik nečakal. Do zamorenej oblasti sa vracia život
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Desiatky rokov po havárii v Černobyle sa stalo čosi, čo nik nečakal. Do zamorenej oblasti sa vracia život

— Foto: Wikimedia CC

Katastrofa, ktorá ostriasla celým svetom, má dnes následky, v aké už nik nedúfal.

PRIPIAŤ 26. mája - Havária černobyľskej atómovej elektrárne bola najväčšou katastrofou, aká postihla ľudstvo. Ohromné množstvo radiácie, ktoré uniklo do ovzdušia, sa dostalo do celej Európy. Najviac zamorenými krajinami sa stali Bielorusko, Ukrajina, Rusko (vtedajší Sovietsky zväz), Švédsko a Fínsko. Určitá radiácia bola, samozrejme, nameraná aj na území vtedajšieho Československa.

Ako sa to stalo

Elektráreň V. I. Lenina, ako znie jej názov, sa nachádza v blízkosti mesta Pripiať. Elektráreň sa skladala zo štyroch reaktorov, ktoré v tom čase vyrábali 10 % ukrajinskej elektrickej energie. V sobotu 26. apríla 1986 o 1:23:46 miestneho času došlo vo štvrtom reaktore, známom ako Černobyľ-4, k parnej explózii, ktorá vyústila do požiaru a ďalších výbuchov. Prví záchranári nemali ochranné obleky, ba ani nevedeli, o aké nebezpečenstvo ide. Reaktor bol pokrytý pieskom zhadzovaným z helikoptér, no ďalším únikom rádioaktivity z reaktora sa podarilo zabrániť až deviaty deň po havárii.

Propagandistické médiá sa celú záležitosť pokúšali ututlať, prví o nehode informovali Švédi. Dňa 27. apríla objavili pracovníci jadrovej elektrárne Forsmark (1100 kilometrov od Černobyľa) rádioaktívne častice na svojom oblečení.

Viac vám o tejto katastrofe môže povedať nový seriál z produkcie spoločností HBO a Sky Černobyľ. Pozrite si upútavku na tento zaujímavý projekt.

Správy o úmrtiach sa líšia

Po záchranárskych prácach bolo hospitalizovaných 203 ľudí, z nich 31 zomrelo. Väčšina z nich boli požiarnici a záchranári, ktorí sa snažili dostať haváriu pod kontrolu. Neboli plne informovaní, aké nebezpečné je radiačné ožiarenie z dymu. Z oblasti bolo evakuovaných celkovo 135-tisíc ľudí. Ako prvé bolo vyľudnené samotné mesto Pripiať, 50-tisíc ľudí prišlo v priebehu jedného dňa o strechy nad hlavou a muselo odísť. Správy o úmrtiach sú priveľmi rozdielne, zatiaľ čo „západný svet“ fakty zveličoval, Sovietsky zväz zasa zľahčoval.

Príroda si našla cestu

Na začiatku tohto roku sa anglické vedci zaujímajúci sa o zvieratá žijúce v zamorenej černobyľskej oblasti stretli a zhodli sa, že oblasť je veľmi biodiverzitná. Živočíchy, ktoré sledovali, sa ukázali byť životaschopné. Ako tomu býva, príroda si našla vlastnú cestu a telá niektorých z nich upravila tak, aby boli schopní žiť v rádioaktívnom prostredí. Samozrejme, že nejde o dobrý fakt, napokon rádioaktivita je stále nebezpečná. Zistili, že rôzne druhy žáb zmenili svoje sfarbenie, čo môže znamenať, že ich koža sa tým chráni pred kontamináciou. Do oblasti sa vrátili medvede, vlky, zubre, kone a v zemi opäť žije hmyz.

Nižšie vám prinášame jedinečné video o tom, ako o havárii jadrovej elektrárne informovala Československá televízia.

Už ste čítali?