Najčastejšou chorobu z povolania je syndróm karpálneho tunela
TASR
TASR

Najčastejšou chorobu z povolania je syndróm karpálneho tunela

Ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia sa vyskytlo u 147 zamestnancov, teda tvorilo 47,7 percenta zo všetkých hlásených chorôb z povolania.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 21. mája (TASR) - Takmer polovicu prípadov chorôb z povolania na Slovensku tvoria ochorenia horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia. Spomedzi nich dominuje syndróm karpálneho tunela. Z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že choroby z povolania najviac postihujú ľudí medzi 50. až 59. rokom života.

Ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia sa vyskytlo u 147 zamestnancov, teda tvorilo 47,7 percenta zo všetkých hlásených chorôb z povolania. Okrem syndrómu karpálneho tunela, hláseného v 40 percentách prípadov, išlo o takzvaný tenisový lakeť (v 28 percentách prípadov) a poranenie ramena (v 23 percentách prípadov).

V roku 2018 zaznamenalo NCZI 308 prípadov novopriznaných chorôb z povolania (121 žien a 187 mužov). Oproti predchádzajúcemu roku je to o 46 prípadov menej. "Z dlhodobého hľadiska evidujeme klesajúci trend. V pozorovanom období od roku 2001 ide o druhý najnižší počet prípadov, menej ich bolo len v roku 2013," spresnil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Druhým najčastejším ochorením bolo ochorenie kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené prácou s vibrujúcimi nástrojmi. Vyskytlo sa 55 prípadov (18 percent). Treťou najčastejšou chorobou z povolania s celkovým počtom 28 prípadov (deväť percent) bola porucha sluchu z hluku.

Vo výrazne nižšom počte sa vyskytovali prenosné infekčné a parazitárne choroby vrátane chorôb prenosných zo zvierat na ľudí, profesionálne choroby kože, silikóza pľúc a profesionálna bronchiálna astma.

Najvyšší počet chorôb z povolania bol v Košickom a Žilinskom kraji. Zdravotnícke zariadenia v Trnavskom a Nitrianskom kraji nenahlásili žiadnu chorobu z povolania.

Tieto choroby najčastejšie postihli ľudí medzi 50. až 59. rokom života (47 percent). Po nich nasledovali 40- až 49-roční (32 percent) a 60- a viacroční (13,6 percenta).

Najviac chorôb z povolania v roku 2018 priznali kvalifikovaným pracovníkom a remeselníkom. Vyskytlo sa 108 prípadov, z nich najviac v hutníctve a strojárstve. Nasledovali operatéri a montéri strojov a zariadení (90 prípadov) a pomocní a nekvalifikovaní pracovníci s 55 prípadmi, najčastejšie v ťažbe, stavebníctve, výrobe a doprave.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…