Program Erasmus+ poskytol záujemcom úspešný rozlet v pracovnej kariére
TASR
TASR

Program Erasmus+ poskytol záujemcom úspešný rozlet v pracovnej kariére

Vyše 70 percent bývalých absolventov programu Erasmus+ uviedlo, že po návrate zo zahraničia získali lepšiu predstavu o tom, na akú kariérnu dráhu sa vydať.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Dano Veselský

Brusel 20. mája (TASR) - Študenti, ktorí sa zúčastnili na výmenách cez program Erasmus+, sú úspešnejší v osobnom i pracovnom živote a univerzity, ktoré participujú na tomto programe EÚ, sú inovatívnejšie. Vyplýva zo z dvoch nových nezávislých štúdií, ktoré v pondelok zverejnila Európska komisia (EK).

Komisia v správe pre médiá spresnila, že rozsiahle štúdie sú založené na spätnej väzbe od takmer 77.000 študentov a zamestnancov, pričom 504 organizácií analyzovalo vplyv programu Erasmus+ na strategické partnerstvá medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania a vytváranie "znalostných aliancií" medzi univerzitami.

Výsledky naznačili, že tento program pomáha mladým Európanom pripraviť sa na novú digitálnu éru a prosperovať v budúcej kariére. Podľa zistených výsledkov Erasmus+ takisto podporuje inovačný potenciál univerzít, ich medzinárodné aktivity a schopnosť reagovať na potreby trhu práce.

Eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics v tejto súvislosti ocenil, že program Erasmus+ umožňuje mladým ľuďom prosperovať na modernom trhu práce a že absolventi programu sa cítia pripravenejší čeliť novým výzvam, majú lepšie kariérne vyhliadky a viac si uvedomujú výhody, ktoré prináša EÚ pre ich každodenný život.

Vyše 70 percent bývalých absolventov programu Erasmus+ uviedlo, že po návrate zo zahraničia získali lepšiu predstavu o tom, na akú kariérnu dráhu sa vydať. Tiež sa ukázalo, že 80 percent absolventov sa zamestnalo do troch mesiacov od ukončenia štúdia, a 72 percent uviedlo, že skúsenosti zo zahraničia im pomohli získať prvé zamestnanie. Deväť z desiatich absolventov programu uviedlo, že zručnosti a skúsenosti nadobudnuté v zahraničí využívajú vo svojej každodennej práci.

Vyše 90 percent študentov si vďaka programu Erasmus+ zlepšilo schopnosť spolupracovať s ľuďmi z rôznych kultúr a získalo pocit príslušnosti k európskej identite. Najväčší vplyv mal program na študentov, ktorí boli pred pobytom menej presvedčení o užitočnosti EÚ, a na študentov, ktorí strávili čas v kultúrne vzdialenejšej krajine. Zo všetkých absolventov programu Erasmus+ najsilnejšiu spolupatričnosť k EÚ pociťujú študenti z východnej Európy.

Štúdie tiež preukázali, že vďaka projektom spolupráce Erasmus+ je väčšina zúčastnených univerzít lepšie pripravená na digitálnu transformáciu. Využívanie nových technológií a inovatívnych metód výučby a vzdelávania prispieva k posilneniu ich medzinárodnej spolupráce a zvyšuje ich inovačný potenciál. Akademickí pracovníci, ktorí využili program Erasmus+, sa menej bránia zapojeniu odborníkov z praxe do svojich kurzov než ostatní kolegovia, ktorí sa na mobilitách nezúčastnili – pomer je približne 60 ku 40 percentám.

Viac ako 80 percent akademických pracovníkov uviedlo, že skúsenosti zo zahraničia ich viedli k vypracovaniu inovatívnejších učebných plánov a dve z troch zúčastnených univerzít uviedli, že projekty na úrovni EÚ prispievajú aj k zvýšeniu sociálneho začlenenia a nediskriminácii vo vysokoškolskom vzdelávaní.

Z ďalších zistení vyplýva, že absolventi programu Erasmus+ sú so svojim zamestnaním spokojnejší v porovnaní s tými, ktorí neštudovali v zahraničí. Majú tiež medzinárodnejšie kariéry a je u nich takmer dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že budú pracovať v zahraničí.

V rokoch 2014 až 2018 sa v rámci programu Erasmus+ na pobyte zameranom na vzdelávanie, odbornú prípravu alebo výučbu v zahraničí zúčastnili viac ako dva milióny študentov a zamestnancov z vysokých škôl.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…