Dobré noviny
Pašmik: Nová úprava má prispieť k vytvoreniu korektných vzťahov
TASR
TASR

Pašmik: Nová úprava má prispieť k vytvoreniu korektných vzťahov

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Spotrebiteľ by si mal podľa neho uvedomiť, že kvalitný produkt sa nedá vyrobiť za pár centov a ani sa nedá hrať cenová vojna s globálnymi výrobcami.

Bratislava 20. mája (TASR) - Nová európska úprava má prispieť k vytvoreniu korektných podnikateľských vzťahov na trhu a najmä má pôsobiť v prospech spotrebiteľa. Uviedol to podpredseda predstavenstva Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku Milan Pašmik o eurosmernici o dvojakej kvalite potravín, ktorá bola prijatá v apríli tohto roka.

Spotrebiteľ by si mal podľa neho uvedomiť, že kvalitný produkt sa nedá vyrobiť za pár centov a ani sa nedá hrať cenová vojna s globálnymi výrobcami. Pašmik vidí snahu veľkých globálnych značiek preniknúť na slovenský trh a uľahčiť si cestu tak, že ponúknu výrobky za lepšiu cenu na úkor kvality a pôvodnej receptúry, za neférovú aj z pohľadu konkurencie, aj zákazníka. „Alebo, pokiaľ vo svojej globálnej štruktúre majú niekoľko fabrík, ktoré vyrábajú podobný alebo rovnaký produkt v Európe, tak Slovensko alebo ostatné východoeurópske krajiny priraďujú k výrobným prevádzkam, ktoré vyrábajú špeciálny tovar pre túto oblasť,“ uviedol. Tam podľa neho nastavujú parametre tak, aby bola nákladová cena tovaru nižšia. Zákazník tak nedostáva tú kvalitu, ktorú pozná pri tej istej značke zo západných krajín.

Partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Andrej Leontiev považuje smernicu za krok správnym smerom. Únia podľa neho dlhodobo presadzuje, aby sloboda podnikania nebola nikdy na úkor spotrebiteľa. „Pokiaľ nie je rôzne zloženie alebo gramáž produktu objektívne odôvodniteľná a dostatočne jasne komunikovaná na obale, predstavuje vážne ohrozenie dôvery občanov vo fungovanie jednotného trhu,“ konštatoval. Smernica umožňuje členským štátom prijať legislatívu, ktorá bude od prípadu k prípadu posudzovať a sankcionovať nedovolenú tzv. dvojakú kvalitu produktov, uzavrel Leontiev.

Už ste čítali?