Vojenské historické múzeum v Piešťanoch predstavuje techniku i výzbroj
TASR
TASR

Vojenské historické múzeum v Piešťanoch predstavuje techniku i výzbroj

Návštevníkom počas Noci múzeí a galérií sa podľa slov riaditeľa múzea predstavia kluby vojenskej histórie Československej ľudovej armády z Piešťan a Kolíňan.

Archívna snímka. — Foto: TASR - Martin Palkovič

Piešťany 18. mája (TASR) – Vojenské historické múzeum (VHM) na svojom oddelení v Piešťanoch si na sobotnú Noc múzeí a galérií pripravilo program od 13.00 do 22.00 hodiny. Návštevníci si môžu popri troch halách s vystavenou ťažkou i ľahkou vojenskou technikou i exteriérovej expozícii pozrieť aj viaceré zaujímavé sprievodné podujatia. Podľa riaditeľa Milana Kubizniaka chceli nimi osloviť všetky vekové kategórie.

"V zbierke máme okolo 480 trojrozmerných zbierkových predmetov prezentujúcich výzbroj, výstroj a techniku používanú v československej armáde od konca 2. svetovej vojny až po rok 1992," povedal riaditeľ Milan Kubizniak. Zoznámiť sa bude možné s vystavenou ľahkou obrnenou i ťažkou pásovou technikou, s vonkajšou expozíciou, ktorá ponúka leteckú, ženijnú, tankovú, obrnenú, delostreleckú techniku a techniku protivzdušnej obrany.

Návštevníkom počas Noci múzeí a galérií sa podľa Kubizniakových slov predstavia kluby vojenskej histórie Československej ľudovej armády z Piešťan a Kolíňan. Propagáciu Ozbrojených síl SR pre záujemcov si pripravila regrutačná skupina z Trnavy. "Máme výstavu Legionári - naši hrdinovia veľkej vojny 1914 - 1918. Budeme premietať dokumentárne filmy s vojenskou tematikou, tiež dokument Štefánik, príbeh hrdinu – Vlasť a záujemcovia sa budú môcť zúčastniť na besede s jeho autorom Pavlom Kanisom," povedal Kubizniak. Lákadlom podľa jeho slov bude aj predstavenie letky Virtuálne Biele albatrosy, v rámci ktorej si bude možné vyskúšať aj virtuálnu pilotnú kabínu.

VHM - Múzejné oddelenie Piešťany na Žilinskej ceste začali budovať v roku 2002 v objektoch po zrušenej 32. leteckej základne. V septembri 2004 bola pre verejnosť sprístupnená stála expozícia Výzbroj čs. armády v rokoch 1945 – 1992. Expozícia je umiestnená na ploche viac ako 41.000 m2, zbierkovom fonde je celkovo takmer 9000 zbierkových predmetov v 22 múzejných zbierkach.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…