Kamenický: Digitálnu daň treba riešiť aj v EÚ, ale hlavne na pôde OECD
TASR
TASR

Kamenický: Digitálnu daň treba riešiť aj v EÚ, ale hlavne na pôde OECD

V oblasti digitálnej dane minister upozornil, že ide o novú tému, ktorá zohľadňuje vývoj ekonomiky a nástup digitálnej éry, pričom nie sú nastavené zdaňovacie systémy.

Na archívnej snímke minister financií SR Ladislav Kamenický. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Brusel 17. mája (TASR) - Tematika spotrebných daní, vrátane alkoholovej smernice, a digitálne zdaňovanie boli hlavnými témami piatkových rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli. Uviedol pre TASR minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Minister pripomenul, že sa vo štvrtok počas svojej prvej oficiálnej účasti na zasadnutí Euroskupiny a v piatok na Ecofine zoznámil so všetkými rezortnými kolegami z ostatných krajín Únie, ako aj s predsedom Európskej centrálnej banky (ECB) Mariom Draghim.

V oblasti digitálnej dane upozornil, že ide o novú tému, ktorá zohľadňuje vývoj ekonomiky a nástup digitálnej éry, pričom nie sú nastavené zdaňovacie systémy.

"Debata sa v podstate len teraz začala, ale pre nás je dôležitý postoj EÚ, že je potrebné nájsť konsenzus, ale ošetriť by sa to malo na pôde OECD," pripomenul Kamenický. Minister v tejto súvislosti upozornil, že na budúci týždeň bude SR ako prvá z krajín strednej Európy predsedať ministerskej rade OECD v Paríži a tam bude digitálne zdaňovanie patriť k hlavným témam rokovaní.

Kamenický skonštatoval, že niektoré krajiny EÚ už prijali národné legislatívy týkajúce sa digitálnej dane, na Slovensku ju zatiaľ nemáme, ale pripravuje sa príslušná legislatíva.

Minister sa vyjadril aj k tzv. alkoholovej smernici, avšak upozornil že pre slovenskú delegáciu bolo dôležité hlavne zrovnoprávnenie malých, stredných a veľkých výrobcov výživových doplnkov, ktoré obsahujú alkohol. "Aj napriek počiatočným výhradám je dnes na tejto téme konsenzus, čo je aj úspech slovenského príspevku," skonštatoval šéf rezortu financií.

Z hľadiska hľadania kompromisu pre daňové zvýhodnenie zo spotrebnej dane doma páleného alkoholu pripomenul, že ide zásadnú tému hlavne pre Rumunsko a Maďarsko. Tie počas debát o tom, aké množstvo alkoholu je pre ktoré krajiny prijateľné, trvali na svojej pozícii vyšších kvót, čiže 100 litrov na osobu ročne.

"Kompromis na úrovni EÚ je okolo 5O litrov na osobu ročne. Pre Slovensko to nie ja až taká významná téma, na národnej úrovni to máme legislatívne upravené," pripomenul a dodal, že verí, že sa na pôde Ecofinu podarí aj v tejto oblasti dospieť ku konsenzu.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…