Banská Štiavnica realizovala projekt na podporu zážitkového turizmu
TASR
TASR

Banská Štiavnica realizovala projekt na podporu zážitkového turizmu

Súčasťou projektu bolo aj vytvorenie strategického dokumentu, ktorý hľadá spôsob, ako jednotlivé kapitoly príbehu zhmotniť v realite buď v konkrétnych podujatiach, alebo v nových atrakciách.

Na snímke Ulica Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici. — Foto: TASR - Jana Vodnáková

Banská Štiavnica 17. mája (TASR) - S cieľom prerozprávať neakademickým a pútavým spôsobom niekoľko kapitol z histórie Banskej Štiavnice a navrhnúť konkrétne atraktivity, ktoré by zaujali kultúrneho návštevníka regiónu, realizovalo mesto Banská Štiavnica projekt s názvom Komplexné využitie potenciálu baníckeho dedičstva v lokalite Banskej Štiavnice prostredníctvom produktov zážitkového turizmu.

Igor Kuhn, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OO CR) Región Banská Štiavnica, informoval, že v rámci projektu boli zrealizované tri aktivity. Išlo o vytvorenie multimediálnej internetovej prezentácie s názvom Príbeh Štiavnice. Ten aj spolu s ďalšími potrebnými informáciami sprostredkujú verejnosti prostredníctvom dvoch dotykových obrazoviek, ktoré osadili na Námestí sv. Trojice a v Informačnom centre.

Súčasťou projektu bolo aj vytvorenie strategického dokumentu, ktorý hľadá spôsob, ako jednotlivé kapitoly príbehu zhmotniť v realite buď v konkrétnych podujatiach, alebo v nových atrakciách. "Strategický dokument tiež širšie pomenúva, aké už existujúce, alebo novovzniknuté inštitúcie by mali byť nositeľom tohto zámeru," podotkol Kuhn.

Ako ďalej uviedol, Príbeh Štiavnice nemá ambíciu zachytiť históriu mesta a regiónu spôsobom, akým to robia historici. Rozprávaním skutočných príbehov približuje vzostupy a pády mesta, sociálne postavenie a vzbury baníkov, život študentov Baníckej akadémie, pôsobenie alchymistov a príbehy čarodejníc, aj tradičné štiavnické témy sopky, tajchov alebo technických vynálezov. Multimediálna prezentácia pozostáva z obrázkov, fotografií a archívnych dokumentov, textov a kreslených animácií v slovenskej, anglickej a maďarskej jazykovej mutácii.

Mesto Banská Štiavnica na projekt získalo dotáciu z Úradu vlády SR v rámci výzvy na podporu regionálneho rozvoja v partnerstve s OOCR Región Banská Štiavnica, Slovenským banským múzeom, Slovenskou agentúrou životného prostredia a OZ Región Sitno. Celkové náklady predstavovali 50.116 eur, spolufinancovanie mesta je 5011,60 eura.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…