Dobré noviny
Tínedžerka ukázala, ako by vyzeral Instagram, keby existoval v roku 1944. Jej príbehy vás dojmú aj zamrazia
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Tínedžerka ukázala, ako by vyzeral Instagram, keby existoval v roku 1944. Jej príbehy vás dojmú aj zamrazia

— Foto: Instagram/Eva Stories

Holokaust zobrazený očami dievčaťa, ktoré by mohlo byť aj vašou kamarátkou. Eva Stories je unikátny projekt, ktorý približuje hrôzy druhej svetovej vojny tak autenticky a reálne až z toho mrazí.

ĽVOV/BUDAPEŠŤ 17. mája - Ako by vyzeral holokaust, ak by ho jedno dievča prostredníctvom príbehov a príspevkov na Instagrame ľuďom sprostredkovalo z prvej ruky? Túto otázku si položil tvorca unikátneho projektu Eva Stories Mati Kovachi. Autor projektu a zároveň jeho režisér sa rozhodol zdokumentovať holokaust tak, aby ho pochopil každý mladý človek. Eva Stories je multimiliónový projekt, v ktorom je práve prostredníctvom príspevkov na Instagrame prerozprávaný skutočný príbeh života len 13-ročného židovského dievčaťa Evy Heymanovej. Tá žila aj s rodinou v nacistami okupovanej Budapešti v roku 1944.

Eva je obyčajným dievčaťom, ktorého život zmenila vojna. Dokumentuje nielen vzťah s novým priateľom, ale aj okupáciu nacistami.
Eva je obyčajným dievčaťom, ktorého život zmenila vojna. Dokumentuje nielen vzťah s novým priateľom, ale aj okupáciu nacistami. Foto: Instagram/Eva Stories

Prvý príspevok na Instagrame je z februára 1944. Eva sa v ňom predstavuje svojim sledovateľom. Hovorí o celkom bežných veciach. Kde žije, kto sú jej priatelia, čím chce byť, keď vyrastie, ako veľmi sa teší na svoje trináste narodeniny, ale spomína aj to, že nacisti práve dobyli Maďarsko. „Som obklopená vojnou, ale stále vidím slnko,“ znie posledná veta jej prvého príspevku.

Na Evinom Instagrame nechýbajú ani zábery z geta.
Na Evinom Instagrame nechýbajú ani zábery z geta. Foto: Instagram/Eva Stories

Vďaka Instagramu si to mladí ľudia vedia predstaviť a vedia pochopiť holokaust. Vyzerá to, ako keby sa to dialo dnes ich priateľom. Evu si dokážu predstaviť ako svoju naozajstnú kamarátku. A práve to je na tom to desivé,“ opísal Eva Stories jeden z divákov a fanúšikov projektu. Unikátne dielo ukazuje, ako postupne Evina rodina v dôsledku vyvlastňovania Židov stráca lekáreň, Eva je nútená nosiť žltú hviezdu a žiť v židovskom gete.

Eve sa vôbec nepáči, že musí nosiť kabát so žltou hviezdou.
Eve sa vôbec nepáči, že musí nosiť kabát so žltou hviezdou. Foto: Instagram/Eva Stories

Vďaka krátkym 70-tim epizódam môžu ľudia vidieť holokaust autenticky. Už viac žiadne čierno-biele zábery, ktoré dnes už mladým ľuďom často môžu pripadať ako neuveriteľne vzdialené a neskutočné. Nakrúcanie prebiehalo v ukrajinskom meste Ľvov práve v čase pred prezidentskými voľbami, čo filmárom do istej miery nakrúcanie skomplikovalo.

Evin posledný príspevok je z vlaku, v ktorom je transportovaná do koncentračného tábora. Práve v ňom môžu ľudia vidieť snáď aj nasilnejší moment celého príbehu. Eva sa v ňom pýta dievčaťa sediaceho vedľa nej vo vlaku do Auschwitzu. „Myslíš, že si nás ľudia budú pamätať?“ A dievča prosto odpovedá: „Áno, Eva.“

Evine príbehy na Instagrame sa končia posledným príspevkom priamo z vlaku do Osvienčimu.
Evine príbehy na Instagrame sa končia posledným príspevkom priamo z vlaku do Osvienčimu. Foto: Instagram/Eva Stories

Snívalo sa mi, že som sa s Evou v Auschwitzi stretol. A povedal som jej: Eva, nedokážem ťa zachrániť, ale každý ťa bude poznať,“ pzirnáva autor projektu, ktorý má na Instagrame viac ako 1 700 000 sledovateľov.

Skutočná Eva Heymanová zomrela v koncentračnom tábore Auschwitz pri poľskom meste Osvienčim 17. októbra 1944 ako trinásťročná.

Už ste čítali?