Sedemnásty máj upozorňuje na vysoký krvný tlak
TASR
TASR

Sedemnásty máj upozorňuje na vysoký krvný tlak

Sedemnásty máj od začiatku dáva príležitosť informovať verejnosť o dôležitosti poznania svojho krvného tlaku, o prevencii, včasnom diagnostikovaní a liečbe chorôb vyvolaných vysokým krvným tlakom.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Daniel Veselský

Londýn 17. mája (TASR) - Pre rýchly nárast počtu ľudí trpiacich na hypertenziu (vysoký krvný tlak) Svetová liga pre hypertenziu (WHL) a Medzinárodná spoločnosť pre hypertenziu (ISH) venovali celý máj meraniu krvného tlaku. Informovali o tom WHL a ISH na svojich webových stránkach.

Pritom každý rok sa vo viacerých krajinách konajú aktivity súvisiace so Svetovým dňom hypertenzie, ktorý pripadá na 17. mája. Európska spoločnosť hypertenzie (ESH), ktorá v tom roku slávi 30. výročie založenia, pri príležitosti tohto svetového dňa akcentovala výzvu: "Zachráň svoj život. Maj hypertenziu pod kontrolou! Udržuj krvný tlak pod 140/90!".

K aktivitám Svetového dňa hypertenzie sa pripojila aj Slovenská hypertenziologická spoločnosť.

Svetový deň hypertenzie jeho organizátori zo Svetovej ligy pre hypertenziu vyhlásili 14. mája 2005 s tým, aby sa pravidelne upozorňovalo na možnosť predchádzať zdravotným následkom vyvolaným hypertenziou - napríklad mozgovej cievnej príhode či ochoreniam srdca a obličiek.

Sedemnásty máj od začiatku dáva príležitosť informovať verejnosť o dôležitosti poznania svojho krvného tlaku, o prevencii, včasnom diagnostikovaní a liečbe chorôb vyvolaných vysokým krvným tlakom.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označuje hypertenziu za "tichého zabijaka" a odborníci v súvislosti s jej výskytom a jej nárastom medzi obyvateľstvom hovoria o modernej epidémii.

Vedci v súvislosti s hypertenziou uvádzajú, že v súčasnosti na jej následky ročne zomierajú milióny ľudí na svete. Pritom hypertenzii sa dá predchádzať a dá sa liečiť, podotýkajú odborníci.

Pojem arteriálna hypertenzia sa vymedzuje ako ochorenie charakterizované zvýšeným tepnovým tlakom vo veľkom krvnom obehu. Arteriálna hypertenzia sa považuje za najčastejšie ochorenie srdcovo-cievneho systému.

O arteriálnej hypertenzii sa hovorí, ak krvný tlak presiahne hranicu systolického tlaku 140 mmHg a hranicu diastolického tlaku nad 90 mmHg (údaj: 140/90 mmHg). Tlak krvi na vnútornú stranu tepien je privysoký, čo môže viesť k ich narušeniu či poškodeniu.

Odborníci medzi rizikové faktory hypertenzie zaraďujú obezitu, vyšší vek, nezdravú životosprávu, dedičné faktory, zvýšený cholesterol a niektoré ochorenia.

Neliečenie hypertenzie môže po rokoch vyvolať zlyhávanie srdcovej činnosti.

Za normálny krvný tlak špecialisti považujú hodnoty nižšie než 120/80 mmHg.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…