Prevencia pomáha znížiť počet chronických ochorení v spoločnosti
TASR
TASR

Prevencia pomáha znížiť počet chronických ochorení v spoločnosti

Od účasti na preventívnych prehliadkach môžu ľudí odrádzať napríklad dlhé časy čakania na termín v ambulanciách, zlý manažment pacienta či vzdialenosť od lekára, čo je problém najmä v obciach.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 16. mája (TASR) – Vďaka preventívnym opatreniam sa dá účinne predchádzať mnohým chronickým ochoreniam. "Ak chceme posilniť primárnu a sekundárnu prevenciu na Slovensku, musíme spolu komunikovať a spojiť rôznych aktérov, ktorí môžu na národnej úrovni posunúť oblasť prevencie dopredu," hovorí Zuzana Katreniaková z Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Týždeň od 13. do 17. mája sa stal prvým Európskym týždňom verejného zdravia. "Tento týždeň sa v 30 krajinách koná viac ako 100 podujatí zameraných na povedomie o prevencii a zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva," hovorí Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. V rámci tohto týždňa si odborníci z rôznych krajín tiež odovzdávajú skúsenosti so zavedenými opatreniami a spôsobmi motivácie ľudí na účasť na preventívnych prehliadkach v jednotlivých krajinách.

Od účasti na preventívnych prehliadkach môžu podľa Katreniakovej ľudí odrádzať napríklad dlhé časy čakania na termín v ambulanciách, zlý manažment pacienta či vzdialenosť od lekára, čo je problém najmä v obciach.

Pred dvoma rokmi na Slovensku vzniklo Fórum prevencie, ktorého cieľom je zvyšovať povedomie o narastajúcom počte chronických ochorení v spoločnosti a dôležitosti prevencie. Podľa Katreniakovej chce fórum hľadať spôsoby, ktorými by mohlo do budúcnosti zvýšiť účasť Slovákov na preventívnych prehliadkach. "Budeme hľadať možnosti na rôznych úrovniach, krátkodobé aj systémové, ktoré si vyžadujú čas aj zmenu legislatívy," tvrdí Katreniaková. Doplnila, že by bolo vhodné využívať napríklad pozitívnu finančnú motiváciu.

Podpora zamestnávateľa pozitívne vplýva na účasť ľudí na preventívnych prehliadkach, vyplýva z prieskumu realizovaného v októbri a novembri 2018 portálom Profesia.sk, do ktorého sa zapojilo viac ako 2300 zamestnancov. "Zamestnancov priamo podporujú v tom, aby chodili na preventívne prehliadky, predovšetkým veľké zahraničné firmy," priblížila Nikola Richterová z portálu.

Z prieskumu vyplýva, že ľudia s väčšou pravdepodobnosťou prídu na vyšetrenie alebo sa zúčastnia na skríningovom programe, pokiaľ to zníži ich náklady a poplatky v rámci poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ak dostanú následnú službu zdarma alebo budú nejakou formou odmenení.

"Na Slovensku už vidíme napríklad snahy zdravotných poisťovní, ktoré odmeňujú poistencov pristupujúcich zodpovedne k svojmu zdraviu," pripomenula Katreniaková. Dôležité však je, aby o týchto opatreniach ľudia vedeli.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…