Skvelý nápad! Mladí Slováci chcú zastúpiť naše školstvo tam, kde zlyháva. Učia študentov veci potrebné pre bežný život
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Skvelý nápad! Mladí Slováci chcú zastúpiť naše školstvo tam, kde zlyháva. Učia študentov veci potrebné pre bežný život

Projekt, ktorý pripraví študentov na realitu po škole. Pomocou krátkych trefných videí Julián učí študentov finančnú gramotnosť, kriticky myslieť aj si napísať dobrý životopis.

BRATISLAVA, 16. máj - Študenti trávia v školách väčšinu svojho času, preto je dôležité, aby dostali skutočne kvalitnú výučbu. Hodiny strávené na rôznych predmetoch by im mali priniesť dostatočné vedomosti na to, aby sa po skončení školy umiestnili na miestach a pozíciách, po akých túžia. Nie vždy sa to však podarí. Aj preto sa niektoré projekty snažia zlepšiť kvalitu výučby a dať študentom to, čo sa im na stredných školách nedostáva. Medzi chýbajúce vedomosti a zručnosti, ktoré absolventi našich škôl často nemajú, patria aj obyčajné veci, ktoré sa im v bežnom živote zídu. Akési praktické tipy a rady, ako bez problémov plávať v dospeláckom svete.

Julián Gerhart je jeden zo zakladateľov náučného projektu s názvom „Zmúdri“, ktorý obsahuje kurzy na dôležité témy, ktoré na školách chýbajú. Tím mladých ľudí, ktorých okolo seba má, aktívne pracuje na tom, aby prispeli k lepšiemu vzdelávaniu na Slovensku.

Stredné školy často nedokážu študentov pripraviť pre potreby praxe a strácajú sa v praktických témach, ako sú Európska únia alebo aj napísanie správneho životopisu. Projekt Zmudri funguje na báze online platformy a výučba prebieha formou krátkych videí. V týchto videách nájdu mladí ľudia odpovede na témy, ktoré počas štúdia nedostanú alebo aj na otázky, ktoré riešia hneď po skončení školy. Projekt zmudri.sk je vytvorený pre stredoškolákov. Snaží sa vzdelávať mladých ľudí v praktických veciach, ktoré potrebujú do života, ale nevenuje sa im dostatočná pozornosť na školách. Medzi tieto témy patria sebapoznanie, kritické myslenie a finančná gramotnosť,“ vysvetlil pre Dobré noviny vedúci projektu Julián Gerhart.

V dnešnej dobe sa dajú všetky informácie nájsť na internete, lenže je ich tak veľa a v rôznych podobách, že sa v tom človek často stráca. Študenti teraz vďaka krátkym videám od projektu Zmúdri dostanú kvalitný obsah, na jednom mieste a zadarmo. Na stránke nájdu len užitočné informácie, ktoré sa im zídu aj v bežnom živote.

Krátke náučné videá so štipkou humoru

Dnešná mladá generácia je čoraz viac zvyknutá konzumovať obsah cez videá ako cez text. Prvý kurz, ktorý Julián s tímom vytvorili, je zameraný na problematiku hľadania práce po skončení školy. Kurz s názvom „Ako si úspešne nájsť brigádu“ stručne vysvetľuje spôsob, ako vyniknúť medzi masou rovesníkov vďaka životopisu. A práve ten je najdôležitejším prvkom pri hľadaní zamestnania. Ako vysvetľuje aj Gerhart, prvý krôčik k získaniu zamestnávateľa závisí práve v správnom, štruktúrovanom a kreatívnom životopise: „Po formálnej stránke najväčšou chybou, ktorú stredoškoláci robia pri vytvorení životopisu, je to, že vyzerá neštruktúrovane, je príliš dlhý a neprehľadný. Takýto životopis si recruiteri ani nevšimnú. Taktiež je dôležité, aby životopis obsahoval profesionálnu fotku a nie fotku z nejakej oslavy, čo je tiež častou chybou.Podľa Juliána sa každá skúsenosť získaná počas štúdia ráta a možno aj niečo, čo sa zdanlivo nezdá ako skúsenosť, môže byť pre toho zamestnávateľa smerodajné pri výbere.

Na školách podľa jeho skúseností chýba rozvíjanie kritického myslenia, aby si žiaci vedeli správne vyhodnocovať informácie, ktoré sa k nim dostanú. „Študenti by sa mali už v rannom veku naučiť, aké sú správne pracovné návyky, time-management a práca s ľuďmi. Zdokonalenie soft skills je tiež niečo, čo chýba nielen na stredných, ale aj na vysokých školách. Ja sám som pocítil, že tieto zručnosti sú veľmi dôležité a malo by sa im na školách viac venovať,“ vysvetľuje Gerhart.

Projekt Zmúdri vysvetľuje mladým ľuďom dôležité občianske a praktické témy bez zbytočných poučiek. Podporiť tím nadšencov, ktorý sa tomu venuje naplno v ich voľnom čase môže naozaj každý aj na webe Startlab.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…