Prieskum:Slováci si kupujú o dve tretiny drahšie autá ako pre 10 rokmi
TASR
TASR

Prieskum:Slováci si kupujú o dve tretiny drahšie autá ako pre 10 rokmi

Rastúce platy a znižujúca sa nezamestnanosť sa prejavujú aj na vozovom parku Slovákov. Priemerný vek kupovaného auta sa za posledné desaťročie výrazne nezmenil a je tesne nad hranicou 6 rokov.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 16. mája (TASR) - Slováci si z roka na rok kupujú stále drahšie autá. Za desať rokov sa priemerná cena jazdeného vozidla, ktoré si zadovážili, zvýšila o viac ako dve tretiny. Kým v roku 2009 zaplatili za vozidlo 6800 eur, vlani dali za auto už 11.400 eur. Priemerný vek kupovaného auta sa za uplynulé roky výrazne nemení a pohybuje tesne nad hranicou 6 rokov. Je zaujímavé, že Slováci si v porovnaní s Čechmi dovolia kúpiť drahšie auto, a to takmer o 900 eur. Vyplýva to z údajov spoločnosti Home Credit.

Rastúce platy a znižujúca sa nezamestnanosť sa prejavujú aj na vozovom parku Slovákov. Priemerný vek kupovaného auta sa za posledné desaťročie výrazne nezmenil a pohybuje sa tesne nad hranicou 6 rokov. Pri samotnej kúpe vozidla si Slováci vypomáhajú pôžičkou, ktorá tvorila vlani takmer 80 % z nadobúdacej ceny auta. Slovák, ktorý si bral úver na vozidlo, mal za minulý rok priemerne 36 rokov a jeden mesiac.

"Keď to porovnáme s údajmi zo susednej Českej republiky, tak si Slováci auto kupujú v mladšom veku ako Česi. Tí si berú pôžičku na auto v priemere približne o tri a pol roka starší (39 rokov a 9 mesiacov) ako Slováci. Rozdiely sú aj v tom, koľko sú oba národy ochotné investovať do kúpy auta. Ľudia na Slovensku si v porovnaní s Čechmi dovolia kúpiť drahšie auto," hovorí analytik spoločnosti Jaroslav Ondrušek.

Kúpa auta je spravidla investíciou na niekoľko rokov a aj vzhľadom na to, že ide o niekoľkotisícovú položku, treba ju dobre zvážiť. Splácanie úveru na čokoľvek, vrátane auta, si je potrebné dobre premyslieť a splátky si nastaviť tak, aby ich uhrádzanie vychádzalo bez výrazného obmedzovania sa v bežnej spotrebe.

"Zvážte, koľko ste schopní mesačne splácať a na koľko mesiacov pôžičku chcete. Nenechajte sa zlákať na príliš nízke splátky, u ktorých predpokladáte, že ich pri splácaní až tak nepocítite. Naopak, reálne a kriticky zhodnoťte svoje možnosti a pokiaľ je to možné, radšej zvoľte vyššiu splátku, aj keby ste sa mali na čas uskromniť. V konečnom dôsledku bude váš úver omnoho lacnejší. Tiež počítajte s nejakou rezervou na nečakané výdavky," radí Miroslav Zborovský, zákaznícky ombudsman spoločnosti.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…