Nemecký cirkus prišiel s fantastickým nápadom. Namiesto živých zvierat používa hologramy
Dobré noviny
Dobré noviny

Nemecký cirkus prišiel s fantastickým nápadom. Namiesto živých zvierat používa hologramy

Cirkus so zvieratami, no zároveň bez zvierat. Zakladateľ nemeckého cirkusu prišiel na to, ako ich dostať aj do dvadsiateho prvého storočia.

— Foto: Facebook/Circus Roncalli

BERLÍN 16. mája - Rastúca vlna nevôle, ktorá sa vznáša na cirkusy a ich zachádzanie so zvieratami vnukla Bernhardovi Paulovi výnimočný nápad. Riaditeľ a zároveň zakladateľ cirkusu Roncalli prišiel na to, ako dostať cirkusy aj do dvadsiateho prvého storočia. Zvieratá v jeho cirkuse nie sú podrobené žiadnemu tvrdému výcviku. Nie je to ani potrebné, pretože ovládajú všetko na čo si len pomyslíte.

Človek by si možno pomyslel, čo to je za nezmysel. Má to však celkom jednoduché vysvetlenie. Paul nakúpil do svojho cirkusu niekoľko kamier, ktoré dokážu premietať hologramy, a tak premietnu divákom rôzne zvieracie kúsky bez toho, že by cirkus musel vlastniť a trénovať akékoľvek zvieratá v zajatí. Ako sa sám vyjadril, považuje to za jedinečný a revolučný koncept a práve v ňom vidí budúcnosť cirkusov. Počas prestávky sa z manéže môžete vybrať občerstviť sa do bufetov, kde vám ponúknu nápoje či pop-corn v pohároch z ekologického materiálu, novinkou sú aj vegetariánske jedlá.

Hologramy vraj zabíjajú myšlienku cirkusov

Šéf cirkusu Roncalli priblížil aj návrh smerovania cirkusu v nasledujúcich rokoch. Uviedol, že jeho cirkus bude navštevovať len tie mestá, ktoré mu nebudú hádzať polená pod nohy a nebudú mu znemožňovať vystúpenia. Medzi takéto mestá sa zaradili Hamburg, Mníchov, Kolín nad Rýnom či Düsseldorf. V iných mestách zatiaľ myšlienku cirkusu Roncalli neprijali veľmi optimisticky. Predsa len, hoci sa nápad s hologramami stretol s nadšením, istá skupina ľudí sa vyjadrila aj tak, že cirkus bez zvierat nie je cirkus a dokonca sa objavili aj názory, že Roncalli zabíja pôvodnú myšlienku cirkusov.

Takéto názory si však cirkus Roncalli k srdcu nijako neberie. Návštevnosť ich cirkusu dokazuje, že to bolo správne rozhodnutie, ktoré ani zakladateľ nijako neľutuje. Cirkus, hoci v minulosti vlastnil a využíval zvieratá na rôzne čísla, dnes už nevlastní ani jedno živé zviera. Svoje čísla zmenil na poetické a akrobatické vystúpenia, ktoré dopĺňajú fascinujúce hologramy a návštevníci odchádzajú s úžasným zážitkom aj bez toho, že by sa dívali na drezúrované zvieratá.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…