Medzinárodný deň svetla má stimulovať vzdelávanie o svetle vo svete
TASR
TASR

Medzinárodný deň svetla má stimulovať vzdelávanie o svetle vo svete

Vlani sa k Medzinárodnému dňu svetla pripojilo aj Slovensko. V Hvezdárni v Rimavskej Sobote návštevníci videli solárnu pec, solárne hračky, slnečné hodiny i teplovodný kolektor.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Branislav Račko

Paríž 16. mája (TASR) - Prednáškami, premietnutím filmu "Step into the light" a ďalším osobitným programom v sídle Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v Paríži a prednáškou v Medzinárodnom centre teoretickej fyziky (ICTP) v Terste oslávia vo štvrtok odborníci i laická verejnosť Medzinárodný deň svetla, pripadajúci na 16. mája.

Medzinárodný deň svetla vyhlásila Exekutívna rada UNESCO na svojom 200. zasadnutí a Generálna konferencia UNESCO rozhodnutie ratifikovala v dokumente 39 C/40. Prvýkrát sa tento deň slávil v roku 2018.

Medzinárodný deň svetla je v roku 2019 tematicky venovaný vzdelávaniu o svetle; pozornosť osobitne zacielili na využitie svetla ako prostriedku na stimulovanie vzdelávania vo vede a inžinierstve najmä v rozvojových štátoch.

V Quebecu pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla pripravili na 21.-24. mája osobitné podujatie - prednášku o vzdelávaní v optike.

Medzinárodný deň svetla sa od roku 2018 slávi na výročie prvého úspešného použitia lasera, uskutočneného v roku 1960 americkým fyzikom a inžinierom Theodorom Haroldom Maimanom (1927-2007). Práve on sa považuje za vynálezcu prvého funkčného laseru.

Vlani sa k Medzinárodnému dňu svetla pripojilo aj Slovensko. V Hvezdárni v Rimavskej Sobote návštevníci videli solárnu pec, solárne hračky, slnečné hodiny i teplovodný kolektor a vypočuli si prednášky o slnečnej energii.

Podľa UNESCO bol Medzinárodný deň svetla iniciovaný po úspešnom Medzinárodnom roku svetla a svetelných technológií, v rámci ktorého odborníci predstavovali verejnosti vedecké odbory a technológie súvisiace so svetlom.

Počas Medzinárodného roka svetla bolo pripravených takmer 13.200 aktivít v 147 krajinách. Valné zhromaždenie OSN na svojom 68. zasadnutí 20. decembra 2013 vyhlásilo rok 2015 za Medzinárodný rok svetla a svetelných technológií.

OSN vyzdvihla dôležitosť vzostupného povedomia o tom, ako svetelné technológie prispievajú k udržateľnému rozvoju a zároveň tak tvoria riešenia globálnych výziev v energetike, zdravotníctve, poľnohospodárstve i vo vzdelávaní.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…