Švajčiari zdolali Nórov a vykročili tak k štvrťfinále

Švajčiarsky hráč Joel Genazzi (vpravo) bojuje o puk s Nórom Mathiasom Trettenesom v zápase základnej B-skupiny Švajčiarsko - Nórsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Bratislave 15. mája 2019. — Foto: TASR/AP

Švajčiari zobrali stredajšie podvečerné podujatie veľmi vážne a už v prvej tretine demonštrovali nielen hernú prevahu, ale aj odhodlanie nepripustiť bláznivý vývoj.

Bratislava 15. mája (TASR) - Švajčiarski hokejisti urobili zásadný krok k postupu do štvrťfinále 83. MS, keď v stredu zdolali Nórov 4:1. V bratislavskej B-skupine majú na konte trojbodové víťazstvá nad všetkými renkingovo nižšie postavenými súpermi a za štandardných okolností nemusia už získať nič v troch zápasoch proti favoritom. To znamená v prípade, že nenastanú sériové senzácie v podaní Rakúska alebo Talianska, resp. že Lotyši v zápasoch proti Rusku, Česku a Švédsku nezískajú dokopy viac ako tri body.

To iným vyjadrením znamená, že Lotyši (pri predpoklade plného záberu proti Nórom) musia zdolať minimálne jedného z favorizovanej trojice. Lotyši sa stretnú s Čechmi a Rusmi skôr, ako Švajčiari po dvojdňovej prestávke narazia v sobotu o 20.15 na Švédov. Nóri, ktorí majú šancu postúpiť iba v súhre bezbreho teoretických okolností, majú v piatok o 16.15 na programe zápas proti Rakúsku.

B-skupina (Bratislava):

Švajčiarsko - Nórsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Góly: 6. Ambühl (Bertschy, Loeffel), 21. Hischier (Fiala), 50. Hoffmann (Martschini), 57. Ambühl (Genazzi, S. Moser) - 59. Lindström (Reichenberg). Rozhodovali: Iverson (Kan.), Tufts (USA) - Dalton (V.Brit.), Nikulainen (Fín.), vylúčení: 5:4 na 2 min., navyše: 29. Martinsen a 52. Bonsaksen na 10 min. za narazenie na mantinel, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 4673 divákov.

Švajčiarsko: Genoni – Josi, Weber, Genazzi, Loeffel, Diaz, Frick, Fora – Fiala, Hischier, Praplan – Hofmann, Kurashev, Martschini – Andrighetto, Haas, Scherwey - S. Moser, Bertschy, Ambühl

Nórsko: Holm - Holös, Bonsaksen, Lesund, Espeland, Nörstebö, Kaasastul, Johannesen, Bull - Thoresen, Olimb, Olden - Valkvä Olsen, Haga, Trettenes - Martinsen, Lindström, Reichenberg - Röymark, Forsberg, Roest.

Švajčiari zobrali stredajšie podvečerné podujatie veľmi vážne a už v prvej tretine demonštrovali nielen hernú prevahu, ale aj odhodlanie nepripustiť bláznivý vývoj. Spoľahli sa na svoje pevné štruktúry a celú taktiku podporil pomerne rýchly gól. Jeho autorom bol veterán Ambühl, ktorý si v 6. minúte nakorčuľoval medzi kruhy a zavesil svoj skvelý forhendový blafák. V druhej časti Švajčiari udreli už po 34 sekundách a keď desať minút pred tretím klaksónom dali na 3:0, definitívne zamedzili akejkoľvek možnosti zdramatizovania úplne jasného zápasu.