Dobré noviny
Zázrak evolúcie! Na ostrove sa objavil vták, ktorý bol státisíce rokov vyhynutý
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Zázrak evolúcie! Na ostrove sa objavil vták, ktorý bol státisíce rokov vyhynutý

Chriašteľ bielobradý
Chriašteľ bielobradý — Foto: Wikimedia

Unikátny jav, ktorý sa stal v Indickom oceáne si nevedia vysvetliť ani vedci.

ALDABRA, 15. máj - Atol Aldabra je súostrovie v Indickom oceáne a je najvyššie položený koralový atol sveta. Práve na ňom pred státisícami rokov žil vták chriašteľ bielobradý. Bol to malý nelietavý vták, ktorý sa vďaka evolúcii „odnaučil“ lietať, keďže na ostrove sa nenachádzali žiadni predátori. Neskôr, približne pred takmer 140-tisíc rokmi, ale hladina oceánu vzrástla a ostrov zaplavilo. Keďže vták stratil schopnosť lietať, nevedel sa zachrániť. Samotný atol neskôr úplne zmizol a prestal existovať. Až potom, ako hladina oceánu opäť ustúpila, ostrov začal opäť ožívať. Objavili sa tu prvé živočíchy a príroda sa spamätala. Atol, ktorý je prístupný len vedcom, ukázal svetu, že zázraky existujú.

Atol Aldabra
Atol Aldabra Foto: Wikimedia

Evolúcia sa po prvýkrát v histórii zopakovala

Keď vedci začali skúmať ostrov, prišli na niečo nevídané. Medzi živočíchmi našli aj chriašteľa bielobradého. Toho istého vtáka, ktorý pred státisícami rokov vyhynul. Ako keby sa história opakovala, chriašteľ opäť obýva atol a opäť stratil schopnosť lietať.

Atol Aldabra zaplavila voda a všetko vyhynulo. Avšak chriašteľ tu žije dodnes, takže niečo sa muselo stať. Neexistuje žiadny iný zdokumentovaný prípad, v ktorom by jeden vták dokázal dvakrát kolonizovať ten istý ostrov, a následne by ho evolúcia upravila do takej istej podoby, uvádza prírodovedec Julian Hume z Prírodopisného múzea v Londýne.

Na planéte je aktuálne mnoho druhov živočíchov, ktorým takisto hrozí vyhynutie a aj preto je tento unikátny jav pre vedcov pozitívnou správou. Na základe neho môžu dúfať, že aj v budúcnosti by sa mohli ešte objaviť druhy, ktoré dnes už považujú za vyhynuté.

Už ste čítali?