Medzinárodný deň rodiny je zameraný aj na boj proti klimatickým zmenám
TASR
TASR

Medzinárodný deň rodiny je zameraný aj na boj proti klimatickým zmenám

Medzinárodný deň rodiny sa stal pre jednotlivé vlády príležitosťou, aby sa zamysleli nad rodinnou politikou vo svojej krajine.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

New York/Viedeň 15. mája (TASR) - Program osláv Medzinárodného dňa rodiny, ktorý pripadá na 15. mája, Organizácia Spojených národov (OSN) v tomto roku tematicky sústredila na rodiny, rodinnú politiku a boj proti klimatickým zmenám. Ako ďalej OSN uviedla na svojej webovej stránke, vzorom pre aktivity súvisiace s opatreniami proti klimatickým zmenám je Cieľ 13 zo 17 cieľov udržateľného rozvoja.

Z 13. Cieľa OSN osobitne akcentovala jeho tretí bod - zlepšenie vzdelávania, uskutočňovanie osvetovej činnosti, zosilnenie ľudského a inštitucionálneho potenciálu v súvislosti s klimatickými zmenami a ich dôsledkami a zlepšenie systému rýchleho varovania.

OSN akcentovala aj druhý bod 13. Cieľa - začlenenie opatrení zameraných na boj proti klimatickým zmenám do plánov, stratégií a politiky na národnej úrovni.

Lídri celého sveta sa zaviazali ukončiť chudobu a bojovať proti klimatickým zmenám i nespravodlivosti na historickom summite OSN v New Yorku v septembri 2015.

Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj ponúka lepšiu budúcnosť nielen pre miliardy ľudí na celom svete, ale aj pre planétu ako takú.

Sedemnásť cieľov udržateľného rozvoja, ktoré jednomyseľne prijalo 193 štátov, predstavuje nový univerzálny štandard pre rozvoj, pri ktorom sa myslí na všetkých obyvateľov Zeme.

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) 20. septembra 1993 v rezolúcii A/RES/47/237 rozhodlo, že 15. máj sa bude každý rok sláviť ako Medzinárodný deň rodiny.

Medzinárodný deň rodiny sa stal pre jednotlivé vlády príležitosťou, aby sa zamysleli nad rodinnou politikou vo svojej krajine. Je to aj možnosť lepšie spoznať problematiku týkajúcu sa rodiny, ako aj sociálne, ekonomické a demografické problémy, ktoré sa priamo týkajú rodín.

Medzi aktivity Medzinárodného dňa rodiny patria napríklad tvorivé dielne, prednášky a osobitné programy v rozhlase či televíziách, ale aj kultúrne programy s tematikou rodiny, uvádza ďalej OSN.

K Medzinárodnému dňu rodiny sa podujatiami tradične pripájali aj mestá na Slovensku. V roku 2019 sa aktivity konajú pod mottom "V obci i meste rodina na prvom mieste".

VZ OSN v rezolúcii 44/82 z 9. decembra 1989 vyhlásilo rok 1994 za Medzinárodný rok rodiny. Vtedy sa podujatia konali na tému "Rodiny: zdroje a zodpovednosť v meniacom sa svete".

Vlády, mimovládne organizácie, vzdelávacie inštitúcie, cirkvi i ďalší aktivisti, zasadzujúci sa za klasický model rodiny, majú 15. mája príležitosť, aby pripravili podujatia s cieľom informovať o funkciách, ktoré plní, prípadne má plniť rodina. Tento deň poskytuje možnosť lepšie pochopiť, ako ekonomické, sociálne, demografické a kultúrne procesy ovplyvňujú rodinu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…