Medzinárodný deň rodiny je zameraný aj na boj proti klimatickým zmenám
TASR
TASR

Medzinárodný deň rodiny je zameraný aj na boj proti klimatickým zmenám

Medzinárodný deň rodiny sa stal pre jednotlivé vlády príležitosťou, aby sa zamysleli nad rodinnou politikou vo svojej krajine.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

New York/Viedeň 15. mája (TASR) - Program osláv Medzinárodného dňa rodiny, ktorý pripadá na 15. mája, Organizácia Spojených národov (OSN) v tomto roku tematicky sústredila na rodiny, rodinnú politiku a boj proti klimatickým zmenám. Ako ďalej OSN uviedla na svojej webovej stránke, vzorom pre aktivity súvisiace s opatreniami proti klimatickým zmenám je Cieľ 13 zo 17 cieľov udržateľného rozvoja.

Z 13. Cieľa OSN osobitne akcentovala jeho tretí bod - zlepšenie vzdelávania, uskutočňovanie osvetovej činnosti, zosilnenie ľudského a inštitucionálneho potenciálu v súvislosti s klimatickými zmenami a ich dôsledkami a zlepšenie systému rýchleho varovania.

OSN akcentovala aj druhý bod 13. Cieľa - začlenenie opatrení zameraných na boj proti klimatickým zmenám do plánov, stratégií a politiky na národnej úrovni.

Lídri celého sveta sa zaviazali ukončiť chudobu a bojovať proti klimatickým zmenám i nespravodlivosti na historickom summite OSN v New Yorku v septembri 2015.

Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj ponúka lepšiu budúcnosť nielen pre miliardy ľudí na celom svete, ale aj pre planétu ako takú.

Sedemnásť cieľov udržateľného rozvoja, ktoré jednomyseľne prijalo 193 štátov, predstavuje nový univerzálny štandard pre rozvoj, pri ktorom sa myslí na všetkých obyvateľov Zeme.

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) 20. septembra 1993 v rezolúcii A/RES/47/237 rozhodlo, že 15. máj sa bude každý rok sláviť ako Medzinárodný deň rodiny.

Medzinárodný deň rodiny sa stal pre jednotlivé vlády príležitosťou, aby sa zamysleli nad rodinnou politikou vo svojej krajine. Je to aj možnosť lepšie spoznať problematiku týkajúcu sa rodiny, ako aj sociálne, ekonomické a demografické problémy, ktoré sa priamo týkajú rodín.

Medzi aktivity Medzinárodného dňa rodiny patria napríklad tvorivé dielne, prednášky a osobitné programy v rozhlase či televíziách, ale aj kultúrne programy s tematikou rodiny, uvádza ďalej OSN.

K Medzinárodnému dňu rodiny sa podujatiami tradične pripájali aj mestá na Slovensku. V roku 2019 sa aktivity konajú pod mottom "V obci i meste rodina na prvom mieste".

VZ OSN v rezolúcii 44/82 z 9. decembra 1989 vyhlásilo rok 1994 za Medzinárodný rok rodiny. Vtedy sa podujatia konali na tému "Rodiny: zdroje a zodpovednosť v meniacom sa svete".

Vlády, mimovládne organizácie, vzdelávacie inštitúcie, cirkvi i ďalší aktivisti, zasadzujúci sa za klasický model rodiny, majú 15. mája príležitosť, aby pripravili podujatia s cieľom informovať o funkciách, ktoré plní, prípadne má plniť rodina. Tento deň poskytuje možnosť lepšie pochopiť, ako ekonomické, sociálne, demografické a kultúrne procesy ovplyvňujú rodinu.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…