Švajčiari nedali šancu Rakúsku a sú lídrom bratislavskej skupiny

Na snímke vľavo Simon Moser a Gregory Hoffman (Švajčiarsko) a Lukas Haudum (Rakúsko) v zápase základnej B-skupiny medzi Švajčiarskom a Rakúskom na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Bratislave, 14. mája 2019. — Foto: TASR/Michal Svítok

Úradujúci vicemajstri sveta v alpskom derby herne dominovali, dlho sa však trápili v koncovke a výsledok bol otvorený až do 54. minúty.

Bratislava 14. mája (TASR) - Švajčiarski hokejisti zvíťazili v utorkovom dueli MS nad Rakúskom 4:0 a vrátili sa na čelo bratislavskej B-skupiny. Úradujúci vicemajstri sveta v alpskom derby herne dominovali, dlho sa však trápili v koncovke a výsledok bol otvorený až do 54. minúty, keď favorita ukľudnil gól Romana Josiho na 2:0.

Švajčiari splnili plán a po troch zápasoch mali na konte plný počet 9 bodov. Na regeneráciu mali len necelých 18 hodín, už v stredu o 16.15 h ich čakal duel s Nórmi. Rakúšania odohrajú ďalší zápas v skupine vo štvrtok (16.15) proti úradujúcim majstrom sveta Švédom.

B-skupina (Bratislava):

Švajčiarsko - Rakúsko 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Góly: 20. Fiala (Hischier, Praplan), 54. Josi (Loeffel, S. Moser), 59. Kurashev (Hischier), 60. Andrighetto (Diaz, Praplan). Rozhodovali: Kaukokari, Rantala - Nikulainen (všetci Fín.), Jensen (Dán.), vylúčení: 4:9 na 2 min., navyše Weber - Herburger obaja 10 min. za narazenie na mantinel, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 4488 divákov.

Švajčiarsko: Berra – Josi, Weber, J. Moser, Diaz, Loeffel, Frick, Fora – Fiala, Hischier, Praplan – Hofmann, Kurashev, Martschini – Andrighetto, Haas, Scherwey - S. Moser, Bertschy, Ambühl – Rod

Rakúsko: Kickert - Pallestrang, Schlacher, Schumnig, Heinrich, Peter, Wolf, Unterweger, Strong – Ganahl, Herburger, Schneider –Hofer, M. Raffl, T. Raffl – Haudum, Baumgartner, Zwerger – Cijan, Rauchenwald, Obrist

Prvú dvadsaťminútovku ovplyvnili časté vylúčenia, hralo sa väčšinou v nerovnovážnom stave. Favorit gólovo vyjadril svoju prevahu až v závere tretiny po spolupráci svojich opôr z NHL, Fiala pri prečíslení 2 na 1 strelou z prvej zužitkoval "žabku" Hischiera - 1:0.

Švajčiari diktovali tempo hry, vírivým pohybom zamestnávali súperových obrancov a aj si vytvárali šance, ktoré však hasil pozorný Kickert. Postupne Hofmann, Martchini, Diaz, Praplan a S. Moser neuspeli v koncovke. Švajčiari nevedeli zlomiť súpera a viditeľne znervózneli. V tretej časti sa začali dopúšťať zbytočných faulov a rozhodcovia ich dokonca poslali do troch, oslabenie iba s námahou ubránili.

O osude stretnutia definitívne rozhodla až gólová delovka Josiho, ktorý v 54. minúte zvýšil na 2:0. Záver sa natiahol pre výmenu poškodeného plexiskla. Po obnovení hry už Rakúšania zdramatizovať súboj nedokázali, naopak Kurashev a Andrighetto v presilovkách spečatili víťazstvo.

Hlasy po zápase (TASR, mix-zóna):

Kevin Fiala, autor prvého gólu Švajčiarska: "Som rád za gól, ale ešte šťastnejší za víťazstvo, to je určite najdôležitejšie. Presne toto sme chceli, v prvých zápasoch na šampionáte sa rozohrať, získať formu a potom na to nadviazať v dueloch so silnejšími protivníkmi. Sme na čele tabuľky, ale do konca turnaja je ešte ďaleko. Najmä presilovky musíme ešte vylepšiť, mali sme v nich šance, musíme byť však ešte efektívnejší. Proti Nórom to nebude jednoduchý zápas, je to rýchly tím, musíme zachytiť úvod."

Yannick Weber, obranca Švajčiarska: "Za stavu 1:0 sa hra trochu spomalila. Dominovali sme, no nevedeli sme súpera definitívne zlomiť. Ukázali sme ale charakter, zostali sme trpezliví, vedeli sme, že zápas trvá až 60 minút a v závere sme udreli."

Michael Raffl, útočník Rakúska: "Švajčiari majú veľmi kvalitný tím, porovnateľný s top mužstvami. Odviedli sme kus tvrdej roboty, bojovali sme, prehrávali iba 0:1, dlho sme boli v hre, možno sa dalo z toho vyťažiť viac... Švajčiari nás však v konečnom dôsledku prestrieľali, hokejovo sú úplne iná liga ako my."