Divadlo Nová scéna uvádza premiéru muzikálu Cyrano z predmestia
TASR
TASR

Divadlo Nová scéna uvádza premiéru muzikálu Cyrano z predmestia

Prvý slovenský rockový muzikál z pera libretistky Alty Vášovej, autorov hudby Mariána Vargu, Pavla Hammela a textárov Kamila Peteraja a Jána Štrassera mal premiéru na Novej scéne 8. októbra 1977.

Na snímke zľava hudobník Pavol Hammel, textár a skladateľ Kamil Peteraj, básnik Ján Štrasser, režisér Patrik Vyskočil a herci David Hartl a Ján Slezák počas tlačovej konferencie Divadla Nová scéna k premiére naštudovania slovenského muzikálu Cyrano z predmestia 14. mája 2019 v Bratislave. — Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 14. mája (TASR) - Bratislavské Divadlo Nová scéna uvedie 16. a 17. mája premiéru pôvodného slovenského muzikálu Cyrano z predmestia. Prvý slovenský rockový muzikál z pera libretistky Alty Vášovej, autorov hudby Mariána Vargu, Pavla Hammela a textárov Kamila Peteraja a Jána Štrassera mal premiéru na Novej scéne 8. októbra 1977. Cyrana hral Jozef Benedik, Roxanu stvárnila Kamila Magálová v alternácii s Janou Jakubcovou. Muzikál mal veľký úspech, bol na dlhé obdobie vypredaný.

Skoro po 42 rokoch sa vracia na rodné javisko, kde si ho za svoj zobrala mladá herecká generácia. V réžii Patrika Vyskočila a dramaturgii Dávida Hartla sa v hlavných úlohách Cyrana predstavia v alternácii Ján Slezák a Lukáš Pišta, v postave Roxany alternujú Mirka Gális Partlová a Romana Dang Van, v úlohe Jána Dárius Koči a Vladislav Plevčík. V ďalších postavách sa predstavia Karin Olasová, Lucia Vráblicová, Pavol Topoľský, Štefan Kožka, Peter Makranský, Róbert Halák a ďalší umelci. Muzikál sprevádza živá osemčlenná kapela.

Muzikál pramení z Rostandovho novoromantického veršovaného Cyrana z Bergeracu. Alta Vášová preniesla dej do prostredia rockových kapiel a hudobných klubov, našla moderný jazyk, vlastnosti a kultúru mladých ľudí. Vytvorila tak dielo, ktoré je aktuálne a pre diváka atraktívne aj v roku 2019. Okrem špičkových tanečných a speváckych výkonov sa divák môže vžiť do nekompromisného, neelitárskeho, geniálneho textára a v neposlednom rade i bitkára Cyrana s hrubou kožou, no citlivou dušou. A súčasne môže sledovať jeho neopätovanú tajnú lásku k ambicióznej a talentovanej speváčke Roxane.

„Nová scéna bola v tom čase prvým československým muzikálovým divadlom, aj do divadla prišiel bigbít, s ním aj trocha iné spievanie, zároveň aj tanečné stvárnenie, ktoré robil Luboš Ogoun z Brna. Konali sa konkurzy, kde prišli asi prvýkrát v histórii slovenského divadla ,ľudia z ulice', tancovali veľmi dobre a priniesli do toho predstavenia úžasné nadšenie a silu. V tom muzikáli sa ako herečka narodila Kamila Magálová, ktorá ním odštartovala svoju veľkú hereckú dráhu. Bol to taký revolučný čin v slovenskom divadle,“ uviedol pre TASR jeden z dvojice textárov Kamil Peteraj, v tom čase dramaturg Novej scény.

„Na muzikáli sme nemuseli meniť skoro nič, možno v oslovení a modernizovaní jazyka mladých ľudí, ktorý sa, samozrejme, posunul. Toto bola asi najzákladnejšia zmena, ktorú sme spravili, ináč sme ich obliekli, do moderných kostýmov, dali do modernej scény, jemne prearanžovali hudbu do modernejšieho zvuku, ale témy a posolstvo ostávajú stále rovnaké,“ uviedol pre TASR režisér Patrik Vyskočil.

„Musím povedať, že som počula pôvodnú verziu, mala som možnosť účinkovať v koncertnej verzii s plným orchestrom, účinkujem v muzikáli so živou kapelou, takže mám tri druhy možností počutia aranžmánov týchto pesničiek a musím povedať, že všetky tri sú úžasné. To znamená, že tá hudba je absolútne nadčasová, myslím, aj keby to celé bolo v reggae štýle, tak by to bolo stále dobré a to je na tom skvelé. Krásne na tých textoch je to, že majú v sebe tajomstvo, že majú v sebe niečo, čo si nájde človek v tom len vtedy, keď počúva. Každá veta má svoju metaforu, nie sú vôbec prvoplánové, je fakt, že sa to ťažšie učilo, to priznávam, ale stále je to dobré,“ povedala pre TASR Mirka Gális Partlová, v muzikáli v postave Roxany.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…