Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica a Vysoká budú na električkách
TASR
TASR

Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica a Vysoká budú na električkách

ZSSK ukončila súťaž, v ktorej vyzvala grafikov a kreatívcov, aby navrhli motív polepu nových elektrických jednotiek. Z 13 návrhov postúpilo do finále päť.

Na snímke električka Tatranských elektrických železníc (TEŽ) odchádza zo stanice Starý Smokovec vo Vysokých Tatrách. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vysoké Tatry 14. mája (TASR) – Menej známe tatranské vrchy budú zdobiť nové tatranské železničné vozidlá. Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč informoval o tom, že vrcholy Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica, Vysoká sa budú vynímať na vozidlách, ktoré v roku 2021 pribudnú do slovenských veľhôr.

ZSSK totiž ukončila súťaž, v ktorej vyzvala grafikov a kreatívcov, aby navrhli motív polepu týchto nových elektrických jednotiek. Z 13 návrhov postúpilo do finále päť a víťazom, ktorého vybrala štvorčlenná porota, sa napokon stala dvojica spod Tatier, Jakub Rusnák a Lenka Syrovátková. „O Gerlachu, Lomnickom štíte či Kriváni počul hádam každý. No Vysoké Tatry ponúkajú oveľa viac zaujímavých miest s ešte zaujímavejšími príbehmi. Náš výber odkazuje na miestnu horolezeckú tradíciu, aj vďaka ktorej sa Tatry dostali medzi špičkové destinácie slovenského cestovného ruchu. Grafické spracovanie návrhu polepu využíva stredovú časť vozidla na znázornenie vrcholu a výstupovej cesty. Piktogramy odkazujú na náročnosť a nutný výstroj. Názov vrcholu spolu s nadmorskou výškou vypĺňa priestor pod oknami a môže slúžiť aj ako označenie názvu vozidla,“ vysvetľujú autori víťazného návrhu.

Lenka, ktorá pracuje v cestovnom ruchu, je autorkou návrhu, programátor Jakub sa postaral o grafickú realizáciu. Dvojica z Novej Lesnej má k slovenským veľhorám blízky vzťah, obaja v nich spolu trávia veľa voľného času ako turisti a skialpinisti. „Vybrať víťaza bolo extrémne náročné, pretože všetky nápady z finálovej pätice disponovali tým, čo sme hľadali na začiatku súťaže – kvalitou, invenciou, zmyslom pre symboliku a citom pre detail. Teší nás záujem, ktorý súťaž vzbudila,“ zhodnotil generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

ZSSK obstarala do Vysokých Tatier päť nových elektrických jednotiek, ktoré doplnia v súčasnosti už kapacitne nedostatočné vlakové súpravy na Tatranskej elektrickej železnici (TEŽ) a Ozubnicovej železnici (OŽ). Súčasťou dodávky bude aj jeden multifunkčný rušeň. Verejnú súťaž na obstaranie vyhrala švajčiarska spoločnosť Stadler, celková cena predmetu zmluvy je 38,8 milióna eur. Vozidlá budú financované z vlastných zdrojov ZSSK. „Najdôležitejším parametrom nových jednotiek je hybridný pohon - ozubnicový aj adhézny, ktorý im umožní jazdiť na klasických tratiach TEŽ i na OŽ. Každá z nízkopodlažných jednotiek ponúkne 91 miest na sedenie, dve miesta na invalidné vozíky,“ dodal hovorca ZSSK s tým, že nové vozidlá sú súčasťou rozsiahlej trojročnej obnovy vozidlového parku a infraštruktúry ZSSK z eurofondov i z vlastných zdrojov.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…