Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica a Vysoká budú na električkách
TASR
TASR

Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica a Vysoká budú na električkách

ZSSK ukončila súťaž, v ktorej vyzvala grafikov a kreatívcov, aby navrhli motív polepu nových elektrických jednotiek. Z 13 návrhov postúpilo do finále päť.

Na snímke električka Tatranských elektrických železníc (TEŽ) odchádza zo stanice Starý Smokovec vo Vysokých Tatrách. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vysoké Tatry 14. mája (TASR) – Menej známe tatranské vrchy budú zdobiť nové tatranské železničné vozidlá. Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč informoval o tom, že vrcholy Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica, Vysoká sa budú vynímať na vozidlách, ktoré v roku 2021 pribudnú do slovenských veľhôr.

ZSSK totiž ukončila súťaž, v ktorej vyzvala grafikov a kreatívcov, aby navrhli motív polepu týchto nových elektrických jednotiek. Z 13 návrhov postúpilo do finále päť a víťazom, ktorého vybrala štvorčlenná porota, sa napokon stala dvojica spod Tatier, Jakub Rusnák a Lenka Syrovátková. „O Gerlachu, Lomnickom štíte či Kriváni počul hádam každý. No Vysoké Tatry ponúkajú oveľa viac zaujímavých miest s ešte zaujímavejšími príbehmi. Náš výber odkazuje na miestnu horolezeckú tradíciu, aj vďaka ktorej sa Tatry dostali medzi špičkové destinácie slovenského cestovného ruchu. Grafické spracovanie návrhu polepu využíva stredovú časť vozidla na znázornenie vrcholu a výstupovej cesty. Piktogramy odkazujú na náročnosť a nutný výstroj. Názov vrcholu spolu s nadmorskou výškou vypĺňa priestor pod oknami a môže slúžiť aj ako označenie názvu vozidla,“ vysvetľujú autori víťazného návrhu.

Lenka, ktorá pracuje v cestovnom ruchu, je autorkou návrhu, programátor Jakub sa postaral o grafickú realizáciu. Dvojica z Novej Lesnej má k slovenským veľhorám blízky vzťah, obaja v nich spolu trávia veľa voľného času ako turisti a skialpinisti. „Vybrať víťaza bolo extrémne náročné, pretože všetky nápady z finálovej pätice disponovali tým, čo sme hľadali na začiatku súťaže – kvalitou, invenciou, zmyslom pre symboliku a citom pre detail. Teší nás záujem, ktorý súťaž vzbudila,“ zhodnotil generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

ZSSK obstarala do Vysokých Tatier päť nových elektrických jednotiek, ktoré doplnia v súčasnosti už kapacitne nedostatočné vlakové súpravy na Tatranskej elektrickej železnici (TEŽ) a Ozubnicovej železnici (OŽ). Súčasťou dodávky bude aj jeden multifunkčný rušeň. Verejnú súťaž na obstaranie vyhrala švajčiarska spoločnosť Stadler, celková cena predmetu zmluvy je 38,8 milióna eur. Vozidlá budú financované z vlastných zdrojov ZSSK. „Najdôležitejším parametrom nových jednotiek je hybridný pohon - ozubnicový aj adhézny, ktorý im umožní jazdiť na klasických tratiach TEŽ i na OŽ. Každá z nízkopodlažných jednotiek ponúkne 91 miest na sedenie, dve miesta na invalidné vozíky,“ dodal hovorca ZSSK s tým, že nové vozidlá sú súčasťou rozsiahlej trojročnej obnovy vozidlového parku a infraštruktúry ZSSK z eurofondov i z vlastných zdrojov.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…